Ilmastonmuutoslakko

pari kuukautta nyt pitää siirtyä sanoista tekoihin vai loppuuko into nopeasti ku rahat vähenee heh kunnon pellejä eduskunnassa.
793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tielaki ja muut uudistukset ja verojen keräys ei onnistunu niin nyt keksitään uuttaa paskaa kansalaisille.

Äänestä

Ensiksi taksikortit pois kansanedustajilta ja eu edustajilta. Samoin ilmaiset lentomatkat. Työmatkat on kuljettava pyörallä tai kävellen. Eduskuntatalon lämmitys säädettävä 16 asteeseen. Tehkööt jotain lämpimikseen. Nuo suojatyöläiset eu:ssa voi tehdä ne kaikkeen suostuvat päätöksensä etänä.
Purettava eu palatsit tai tehdä niistä asuntoja ihmisille. Turhaa lämmitettävää tilaa. Samalla loppuu se järjetön rekkaralli.
Vai onko se tässäkin niin että älkää tehkö niin kuin minä teen, vaan niin kuin sanon.

Äänestä

Suomalaiset tyhmänä hyväksyy kaikki leikkaukset ja veronkorotukset ja muut maksut ja vielä äänestää samoja juntteja eduskuntaan.

Äänestä

Mikäli ilmasto ei vedä muuttumistaan takaisin niin liitot julistavat yleislakon niin pitkäksi aikaa että ilmasto perääntyy aikeistaan.

Äänestä

Mistä syystä merien pinnat ovat nousseet silloin kun ei ollut teollisuutta, sähköä eikä autoja? Tv:ssa on ollut jotain dokumenttiohjelmia aiheesta, mutta en nyt löytänyt.
Ilmasto maapallolla on kokenut muutoksia jo silloin kun ainoatakaan ihmistä ei maa päällään kantanut.
Kiina ja Intia ym. kehitysmaat ovat tuhonneet ilmastonsa mutta onko siitä rangaistava suomalaisia?
Jokainen hoitakoot saasteensa itse tai elävät sitten niiden seassa. Intiasssa kaatopaikat savuavat ja joet kuljettavat jätteeet.
Ne muovijätelautat merissä ei ole euroopasta lähtöisin. Kun katsoo miten jäteongelmat esim. aasiassa hoidetaan.

Äänestä

Hei suhteellisuuden tajua kehiin.

Mitä hvtiä se Orpo mölisee verotuksesta? Aikooko hän verottaa suomalaiset tavalliset ihmiset kuoliaaksi? Kehä 3 ulkopuolella tarvitaan autoa jotta päästään töihin! Kenellä on varaa ostaa uusi hypriidi maksavat päälle 40 000 kaikki järestään. Työttömällä ei ole varaa ottaa työpaikkaa eikä ihmiset pääse osuus- tai K-kauppaan ostoksille. Näillä tuloilla (netto) ei ole varaa ostaa kuin muutaman tonnin auto! Lapsia pitää kuljettaa sinne ja tänne ja tämä koskee lähipiiriä. Monella on pakko olla ns. kakkosauto.

Suomi mallimaana on tullut jumalattoman kalliiksi ja mikä meidän osuus on maailman taloudesta noi promillen luokkaa. Tällä kansantalousmallilla mikä maailmassa valitsee ei tuloksia tehdä kansalaisia verottamalla! Tämä on näivettämispolitiikkaa. TEHKÄÄ PUHTAITA POLTTOAINEITA HALVEMALLA!

Mitä uuden auton valmistaminen vaikuttaa ilmaston kannalta, jos siihen suinpäin ryhdytään?

Saksaa tupruttaa hiiltä taivaalle ihan surutta, USAN pressan toimet ovat vähintäänkin kyseenalaisia. Muista kansantalouksista puhumattakaan.

Kyllä etenemistahti ilmastonmuutokseen on oltava Suomen osalta maltillinen ja järkevä se tie ei OLE KANSAN KURJISTAMINEN sitä on tehty jo ihan kiitettävästi. Suuret saastuttajat kuriin!

Myykää tegnologiaa saastuttajille! (vai onko koulutuskin jo tapettu tässä maassa?)
Itse asia on tärkeä, mutta politiikkot lyövät yli asia kun asiassa eikä yhtään mietitä kokonaisuutta ja sen vaikutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NoLakkoon kirjoitti:

pari kuukautta nyt pitää siirtyä sanoista tekoihin vai loppuuko into nopeasti ku rahat vähenee heh kunnon pellejä eduskunnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu