Värit ja naisvärit

Naisväreille_suomennos

Värit; miesnäkökulmasta: itse värejä on 10, mutta toki jokaisesta väristä voi olla eri värisävyjä, nämä ilmaistaan liittämällä perusvärin alkuun liite vaalean- tai tumman-

esim: punainen -> vaaleanpunainen tai tummanpunainen.

Tekniikassa myös infra-, ultra-, esim: infrapunainen, ultravioletti.

(Noista 2 viimemainitusta tosin kumpikaan ei ole sanan perinteisessä mielessä väri, koska ne eivät ole näkyviä, mutta toki esim. infrapunaLED jonkin verran "vuotaa" tavallista punaista, siksi sen silmilläkin näkee pimeässäkin; auringon ultraviolettisäteily toki ruskettaa, mutta se on silmille haitallista ja lisäksi vaalentaa ja heikentää muoviosia, tämä perustuu siihen, että ultraviolettisäteily suurempienergisenä katkooo muovissa olevia kemiallisia sidoksia, ja näin heikentää/haurastaa muovia, sekä vaalentaa muovin väriä).

Miesvärit ja naisvärit:

Miesnäkökulmasta, väreillä on jopa numerointi:

0 = Musta
1 = Ruskea
2 = Punainen
3 = Oranssa
4 = Keltainen
5 = Vihreä
6 = Sininen
7 = Violetti
8 = Harmaa
9 = Valkoinen

Entä naisvärit?

Niiden tulkkaus normaaleiksi väreiksi sujuu seuraavaan tapaan:

Pinkki -> vaaleanpunainen
Turkoosi -> Sinivihreä (siis vihreä, johon on sekoitettu niin paljon sinistä, että perusvihreä muuttuu selvästi sinisävyiseksi).

Lila -> Violetti
Fuksia -> Violetti

(näistä 2 violetin sävystä saa sitten joku selittää, kumpaan pitää laittaa etuliite, vaalean/tumman ?)


Ja sitten vielä ns. epävärit:

Kulta
Hopea

Miksikö ne ovat epävärejä ?

Siksi, että kullan kimallus hämää silmää !

Kullanväriä ei siis oikeasti ole olemassakaan, vaan kullanväri perustuu siihen, että kullan kimallus hämää silmää !

Jos et usko, voit toistaa saman kokeen, minkä itse tein:

Etsitään esim. netistä kuva kullasta:

esim. "kultaharkko" hakukoneeseen (DuckDuckGo, IxQuick, Google, AltaVista, Yahoo jne.)

Esim. täältä löytyy kultaharkon kuva:

https://www.jalonom.com/tuote/kultaharkko-500g/

Tallensin tuon netistä löytyvän kuvan omalle koneelleni.

Sitten sopivalla ohjelmalla kävin läpi kunkin pikselin (=kuvapisteen) kultaharkon kuvan alueelta, ja laitoin ohjelman laskemaan kullan värille keskiarvon kultaharkon kuvan alueella olevien pikselien värin keskiarvona.

Tulos oli kyllä väri, mutta se ei enää näyttänyt kullanväriseltä !

Eli kullanväriin liitty olennaisena osana se vaihtelu, mitä valon osuminen eri tavalla kultaharkon eri osiin saa aikaan !

Joku voisi tehdä laajemmankin listan ns. naisväreistä, ja laittaa mukaan käännökset yleiskielelle.

7

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • malecolour

      Täytyy korjata tai tarkentaa tuota UV valon vaikutusta muoviin. Auton mustia muovipuskureita se harmaannuttaa tai vaalentaa mutta esim. 80-luvun vaaleanbeigen värisiä tietokoneiden muovikuoria se kellastuttaa, tosin muoviin sekoitettu palonestoaine (bromine) saattaa UV valon vaikutuksesta olla osasyyllinen kellastumiseen.
      Kellastumisen voi poistaa ns. retrobright -menetelmällä, upottaa kuoret vetyperoksidiin tai sivelee peroksidia sisältävää ainetta, esim. hiustenvalkaisuainetta jonka suojaa kirkkaalla elmukelmulla haihtumisen estämiseksi ja sitten ulos aurinkoa ottamaan ulos jossa saavat UV-valoa mikä poistaa kellastumisen joko osaksi tai kokonaan.
      Lieköhän kukaan kokeillut auton mustiin muovipuskureihin toimiiko retrobright -menetelmä palauttamaan alkuperäisen mustan sävyn niihin? Niitä nyt ei varmaan pysty upottamaan peroksidiin mutta ne voisi sivellä jollain peroksidia sisältävällä seoksella, vaikkapa hiustenvaalennusaine ja suojaa sitten muovikelmulla ja antaa auringonvalon vaikuttaa, kääntelee autoa tai irrallista puskuria välillä aurinkoa päin että vaikutus ulottuu jokapuolelle. Kannattaa kokeilla jollain hukkapalalla tai rikkinäisellä osalla ensin...

      Vai on värejä vain 9 kpl, mitenkäs on mahdollista että tietokoneessani niitä on miljoonia ja jo Commodore 64:ssa oli 16 väriä :D

      Väreistä, omasta mielestä miehekkäitä värejä on:
      - musta
      - sininen
      - harmaa
      - ruskea
      - hopea

      naisellisia värejä:
      - punainen
      - oranssi
      - pinkki
      - keltainen
      - valkoinen
      - kullanväri

      neutraaleja värejä:
      - vihreä
      - violetti (mielestäni violetti on tummempi kuin pinkki tai fuksia)

    • Lime, eli limetti on hedelmä, ei väri.

    • Sinisilmäinensokeasiis

      Onhan niitä värejä. Kuivattu sydän niinkuin kaupan porolla, lohenpunainen, petroolinsinivihreä, ruosteenruskea, okrankeltainen. Kaikkea voi analysoida ja tieteellisesti tutkia.

    • m.wurst

      Itse asiassa värejä on vain kolme: sininen, punainen ja keltainen. Kaikki muut ovat näiden sekoituksia ja/tai eri tummuusasteita. (tosin valkoinen muodostuu kun näiden kolmen väriset valot sekoittuvat, fyysisillä väriaineilla se on mahdotonta siitä syntyy mustaa tai ruskeaa)

      Ja se mitä sait selville sitä kultaharkon kuvaa tutkimalla, pätee oikeastaan mihintahansa minkätahansa muotoiseen kolmiulotteiseen objektiin. Otetaan nyt esimerkiksi vaikka punainen pallo. Tiedät että se on punainen, mutta tarkasteleppa sitä erilaisissa valaistusolosuhteissa. Näkyykö siinä kohtaa mihin valo osuu valkoinen tai vaalea läikkä? Onko varjon puoli ennemmin violetti/tummanpunainen/ruskea/jopa musta? Entä jos pallo on asetettu vihreän väriselle pinnalle, heijastuuko tämä pallon pinnasta? Tiedät edelleen että pallo on punainen, mutta pointti on siinä minkä väriseltä se _näyttää_.
      Voit tietysti myös tehdä sen pikselitestin punaisen pallon kuvasta, mieluiten sellaisissa valaistusolosuhteissa otetusta että pallon pinnalle tulee sekä valoa että varjoa. Todennäköisesti saat keskiarvoksi jotain muuta kuin punaisen.

      Ja ja mistä sää nuo värien numerot pieraisit? Minä en vastaavia ole kuullut taidekoulun väriopin tunneilla, enkä niitä löytänyt Tikkurilan värikartasta, enkä omien "derwenttien" värisävyluettelostakaan. Jos ne tosiaan jotkut yleismaailmalliset värien numerot ovat, niin pitäisihän siitä tieto löytyä.
      Lähdelinkki olis ihan paikallaan jos jotain väittää, tahi muutenhan minäkin voisin tässä yrittää päteä väittämällä ultramariinia keltaiseksi.

      • m.wurst

        ainiin, ja fuksia ei ole violetti.
        ei nimitys "fuksianpunainen" ole tuttu?


      • sdkljsdfkjsdl

        TrueColour 24-bittinen tietokone näyttö kykenee näyttämään n. 16,7 miljoonaa väriä. Keksippä niille kaikille nimet joutessasi :D


      • m.wurst
        sdkljsdfkjsdl kirjoitti:

        TrueColour 24-bittinen tietokone näyttö kykenee näyttämään n. 16,7 miljoonaa väriä. Keksippä niille kaikille nimet joutessasi :D

        Ai minä vai?
        Enpä jaksa, ja eiköhän joku niillekkin nimet keksi joutessaan (ellei ole jo keksinyt..)

        Ja mitä tulee vielä tuohon aloitukseen, niin veikkaampa et suurin osa värien ja värisävyjen nimityksistä on oikeasti miesten keksimiä.
        Ja ja helpottaahan se väreistä puhumistakin, esim. pelkkä vihreä kun voi tarkoittaa eri ihmisille eri vihreän sävyä, nimitykset nurmenvihreä ja kuusenvihreä taas alkavat jo useimpien mielissä hahmottua, ensimmäinen vaaleammaksi ja enemmän keltaista sisältäväksi ja jälkimmäinen taas tummemmaksi ja vähemmän keltaista sisältäväksi. (tuollainen monisanainen kuvailu taas tulisi pidemmän päälle raskaaksi, jos värisävyillä ei olisi nimiä.)
        Ja ja ja, kuten jo noista mainitsemistani vihreän sävyjen nimityksistä voi päätellä, useimmat värisävyä kuvaavat nimitykset tulevat ympäristöstämme, eli luonnosta. Kuten se aloittajan mainitsema turkoosi, jonka nimitys tulee samannimisen jalokiven tyypillisestä väristä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      136
      7177
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      125
      4971
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      66
      4332
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3483
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2291
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      301
      1773
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      23
      1515
    8. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1485
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1448
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      58
      1394
    Aihe