Hallitus vie irtisanomislain eduskuntaan ja jos eduskunta hallituksen jäsenten enemmistöllä hyväksyy lain, meille työntekijöille ei jää muuta keinoa kuin yleislakko. Toivottavasti ammattiyhdistykset ovat tasa-arvon puolella. Tämä laki on tasa-arvolain vastainen ja jos tämä laki tulee voimaan, pienet yritykset eivät tule saamaan tarvitsemaans työvoimaa. Eihän kukaan ole niin tyhmä, että menisi töihin sellaiseen yritykseen, mista voi saada lopputilin jos ei nuole yrittäjän persettä.
Irtisanomislaki
haaha
9177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen samaa mieltä. Jos tasa-arvolakia voidaan rikkoa yhdessä asiassa, siitä tulee tapa. Erittäin vaarallinen suuntaus.
Kyllä' meitä normaaleja suomalaisia vedätetään. Sipilä varsinkin.
Kannatan yleis lakkoa.
Tämä on aivan selvästi Sipilän ja kokoomuksen yritys työntekijöiden kyykyttämistä. Seuraava vaihe on , että laki siirretään kattamaan kaikki työpaikat tasa-arvon nimissä.
Poliittinen lakko-oikeus halutaan Suomessa kieltää. Siis eliitti saa sanella diktaattoreiden kannatuksella mitä hyvänsä. Poliittinen kenttä ei ole kuitenkaan koko kansan mielipide. Jos hyväksymme lait, joissa ihmiset joutuvat epätasa-arvoiseen tilanteeseen aiheuttaa voimakkaita järistyksiä kansalliseen turvallisuuteen ja menestykseen.
Tehöön töitä, eikä vain etsiikö etuja. Kyllä yrittäjän pitää voida heittää sellainen työntejä ulos joka ei suostu tekemään sitä mita käsketään, Näin on.
Eli vastustaaksesi työhaluttomien irtisanomisia kieltäydyt tekemästä työtä.
Hmmm. Loogista... Kai sitten.
Lakkoon...lakkoon, vain hyvää siitä. Anttikin rinteellä joutuu tunnustaman tosiasiat kuukauden lakon jälkeen.
Koko esitys on tehty tarkoituksella moninkertaisesti järjettömäksi.
Vähintää 10 työntekijän yritykset ovat enimmäkseen naisvaltaisilla palvelu- ja sotealalla.
Teknisen alan enintään 9 TT:n työnantajat antaisivat "liiton miehille" potkut.
Miesten palkat laskisivat.
Lisäehto karenssista, kun TT irtisanotaan, on vain neuvottelutaktikointia.