Olin vaihdossa USAn Raamattu vyöhykkeellä. Asuin perheessä jossa oli kolme tytärtä. Nämä osallistuivat kukin kerrallaan puhtausriittiin. Isä haki heidät hienolla autolla. Tyttö oli pukeutunut lyhyeen valkoiseen pitsinekkoon. Tilaisuudessa tanssittiin isän kanssa ja tyttö sai sormuksen ja isä avaimen tytön pimppiin joka annettiin aviomiehenllle. Tyttö lupasi pysyä synnittömänä. Muistutti meidän vanhojen tansseja.
puhtausseremonia
isänkansa
4115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis avain ettei pimppiä käytetä
Tärkeä lisähuomautus.
Näillä seremonioilla pyritään vain hallitsemaan nuoren käyttäytymistä, kun ei uskota että Jumala pystyy pitämään hänet tiellä. Viisaampaa olisi luottaa Jumalan apuun kiusauksissa päivä kerrallaan, eikä tehdä suuria lupauksia, joita ei sitten pysty ehkä pitämään.
Entäs isien puhtausseremoniat. Heille voisi laittaa käsiraudat ja laput silmille, ettei käsi pieni koske mihin vain tai silmä pieni katso mihin vain. Ja käsirautojen avain tietenkin vaimolle.:)