Ei muuttanut hovioikeus tuomiota tuosta potkusta, joka johti lopulta uhrin kuolemaan. Näin se oikeus sentään toimii.
Torniaisen tuomio säilyy!
Könnäri
32473
3Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Se "uhri" kuoli viinaan ja huumeisiin. Olisi ehkä vieläkin hengissä jos olisi jäänyt sairaalaan hoitoon. Mutku piti päästä piikille niin lähti sairaalasta lätkimään!
sen tarttenut kommonaan sairaalaan mennä ellei tää yks vajakki olisi potkaissut? Tuskin tää huumeita sen takia käytti, että halusi kuolla potkittuna. Pitäskö suakin potkia sen takia, että pidät vaikka jääkiekosta tai jalkapallosta?
Sehän kävi rouskuttamassa räkäänsä sinne miekkariporukan päälle. Siitähän se potkastiin pois.
Ei se siihen kuollu. Pääs asianmukaisesti sairaalaan tutkittavaksi.
Sitten piti päästä kaverin kanssa huumeita vetää ja sitten lähti henki.
Uutisissa jaksetaan toistella että räkä-jimi "kuoli pahoinpitelyn jälkeen sairaalassa".
Se unohdetaan kertoa että kuollessa se oli eri sairaalassa oloa.
Potkusta kaaduttuaan äijä vietiin sairaalaan johon sen kaveri toi huumeita ja sitten varoituksista piittaamatta jimi lähti sairaalasta kesken hoidon.
Parin viikon kuluttua oli siinä kunnossa että sairaalassa ei enää voitu auttaa.
tapettiinko jimi tahallaan huumeisiin että saataisiin raflaava juttu?
Raflaava juttuhan siitä tehtiin kun kuoli sopivasti.
Sitä toistellaan kuin mantraa sellaisessa muodossa että syntyy kuva että äärioikeisto tappoi.
Saattoi kuolla muutenkin mutta sopivasti kun kuoli niin juttu tehtiin.
Selväähän se on, että tappaja oli pahaakin pahempi äärioikeistolainen, oikein persujen persu. Sai rikostovereiltaan kunnianosoituksenkin.
Oihko median toimittelijat syyllisiä tuohon?
Mutta kun laajamittainen valehtelu kuolinsyystä oli aloitettu -heti ennen mitään tutkimuksia- , sitä ei enää voitu pysäyttää vaan valehtelua jatkettiin ja jatkettiin, että vain suojeltiin valehtelemalla
aikaisempia valehtelijoita.
Se on tää Suomen trollitehtailu mikä on jo niin surkeaa tuolla medialla, että kirvelee oikein silmiä nuo niiden tarinat.
Mitähän EU:n oikeusasiantuntijat sanovat tästä jos niille kerrotaan kuinka kaikki tapahtui, oikeassa järjestyksessä. Hovioikeus tuomitsi vain kuulopuheiden mukaan. Viherpiiperöt syöttäneet hoville puhdasta vihreää ulostetta!
Potku aiheutti vakavan kallovamman ja pään sisäisen verenvuodon - ilman näitä ei uhri olisi ikinä sairaalaan joutunutkaan!
Ja sitten vielä iljetään väittää, ettei potkulla ollut kuoleman kanssa mitään tekemistä! Uskomatonta vääntämistä. Näinhän ne kierot lakimiehetkin....
Höpn löpön. se vähä mikä räjä-Jimin kallossa oli, oli jo valmiiksi vahingoittunut.
Oikeus tutki asian ja totesi ette potkulla ja kuolemalla ollut syy-yhteyttä.
Päinvastoin, saattoipi olla että sairaalassa "tauolla" olo vain pidensi räkä-Jimin elämää.
Olisi voinut toipua ellei olisi kieltäytynyt hoidosta.
Sitten iljetään väittää että sillä ja parin viikon huumekohelluksella sen jälkeen ei voinut olla kuoleman kanssa mitään tekemistä! Tarkoitushakuista ja kieroa vääntämistä mutta niinhän ne lakimiehetkin.
Lisäksi Torniainen sai tuomion kovennettuna, "rasismin" perusteella, vaikka sekä hän että uhri olivat suomalaista valkoista kantaväestöä!
Torniainen ei myöskään potkaissut uhria hänen eriävän poliittisen mielipiteen vuoksi ( ei ole "rasismin" kanssa mitään tekemistä), vaan siksi että hermostui tämän räkäisystä.
Nyt oikeuslaitos on vaarallisesti antanut ennekkopäätöksen jonka perusteella esim. Kantasuomalaisen anarkistin hakkaaminen joukkotappelussa on tuomittavampaa ( "rasistisena") kuin nationalistin.
"Helsingin hovioikeus korotti perjantaina uusnatsi Jesse Eppu Oskari Torniaisen tuomiota Asema-aukion hyppypotkusta rasistisen motiivin takia. Tuomio piteni kolmella kuukaudella 2 vuoteen 3 kuukauteen vankeutta."
-https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3815903/Rasistinen motiivi kovensi uusnatsin tuomiota -
Erittäin vaarallista laintulkintaa, eikä vastaa lain henkeä.
Uhri, "runopoika" olisi lisäksi hengissä, ellei olisi laiminlyönyt hoitoaan!
Aivan oikein. Tämä oikeuden päätös on häpeäksi oikeusistuimen puolueettomuudelle.
Oli aivan oikein, että Jesse Torniainen tuomittiin, mutta että Torniainen olisi toiminut rasistisin motiivein kantasuomalaista Jimi Karttusta kohtaan, niin tuolta osin tuomio ei kestä lähempää tarkastelua. Jos tapaus menee korkeimpaan oikeuteen, niin tuo "rasistisin motiivein"-ilmaus jäänee pois tuomiosta, koska rikoslain 5§:n 4 kohdassa kerrotaan niistä vaikuttimista mitä rikoksentekijän pitää tuntea rikoksen kohteena olevaa henkilöä kohtaan. Ihmetellä sopii hovioikeuden tuomareiden koventamisperusteiden tulkintaa, sillä tuossa tapauksessa jos ihminen määritellään ensin rasistiksi, niin hänen kaikki tekonsa ilmentävät tätä rasismia ja esimerkiksi rasistin laulaessa tuutulaulua lapselleen, niin se on rasistista kiihottamista.
Jos Torniaisen asianajajalla on yhtään selkänikamia jäljellä niin hän valittaisi EU:lle, koska Suomessa ei enää voi valittaa kenellekään tästä väärästä tuomiosta. Järkevä pressa voisi tietysti tehdä jotain, mutta ei taida kiinnostaa.
No EU ei taida hirveästi natseja sympatisoida. Jos Jessellä itsellään riittää rahaa asianajajan palkkioihin niin siitä vaan valittamaan. Verorahojen käyttäminen rikollisten valitustehtailuun pitäisi rajoittaa. Osa vankilassa istuvista psykopaateistahan tehtailee valitusta toisensa perään, ja rahaa palaa. Hyödyn saavat yhteiskunnan palkkaamat asianajajat. Jesse sopii hyvin sinne mihin nyt toivottavasti lopultakin on päätymässä.
Hyi mikä kamala natsi! Hirvittävää että tollasia natsimurhaajia on suomessa.
Niin lyhyt oli tuomio lopulta, että taitaa Jesse jo potkia ja puukottaa uusia uhreja VAPAUDESSA.
Ehtikö edes munaa kunnolla saamaan vankeusaikanaan.
Ei Jesse Torniainen tuosta potkutempustaan vielä ole istunut kuin pari kuukautta tutkintovankeudessa, kun on saanut odottaa vapaalla jalalla ylempien oikeusasteiden päätöksiä. Toivottavasti nyt saadaan tuo rähinöivä pikkunilviäinen lopulta vankilaan.
Ehkä myös ilmestyy joku uusi räkä-Jimi joka välttyy taas tuomiolta kuolemalla huumeisiin.
Tampereenkin kuolemantuottaja saatu kiinni tönäisi 60v miehen katuun joka kuoli saamiinsa vammoihin 9pv. jälkeen.Periaatteessa samajuttu katuun pääedeltä melkein aina henki pois niin se natsit on.
No ei ihan sama. "Runopoika" karkasi kotiin sairaalasta narkkaamaan, mutta pirin ohentamat verisuonet eivät kestäneet huumeen tykitystä.
Suomessako tehtaillaan valituksia? Täällähän valittaminen hovioikeuteen maksaa 250e ja Korkeimpaan oikeuteen 500e. ( vaikka ei edes ottaisi asiaa käsittelyyn). Vain turvapaikanhakijat ovat vapautettu maksuista kun valittavat kielteisestä päätöksestä.
"No EU ei taida hirveästi natseja sympatisoida."
Oikeuden toiminnassa ei saisi olla kysymys "sympatioista", vaan toiminnan pitäisi perustua lakiin ja sopimuksiin. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei ole EU:n alainen organisaatio, vaikka onkin nykyään miehitetty suvakkisalaseuralaisilla.
Tilanne muuttuu. Päitä putoaa
Hyvä,että tuomio piti olsi saanut olla enemmänkin.
Mitä tuo hyyskien kääppäämä räsistinen vääryyslaitos antoi somaleille jotka potkivat suomalaisen upseerin hengiltä......
....."Todella tarpeellista tuoda tämä tapaus uudelleen julkisuuteen.
Olisi hyvä saada lisätietoa tapuksesta, esimerkiksi oikeuden tuomiolauselma, josta selvinnee miksi ehdollinen tuomio.
Miten suhtautuivat media ja poliitikot tapaukseen? Tutkittiinko tapausta pahoinpitelynä vai törkeänä kuolemantuottamuksena? Kalastelivatko poliitikot irtopisteitä kauhistelemalla somalien huonoa kotoutumista? Vaiettiinko kok tapaus olemattomiin mediassa, niinkuin Otanmäen ryöstömurha on nyt vaiettu? "
Tiedän tapauksen. Ei paljon juttua löydy. Tässä jotain:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000164933.html
https://www.suomenuutiset.fi/muistatko-viela-rautatieasemalla-paahan-potkittu-upseeri-kuoli-syyllisille-ehdollista-tony-halme-kiehui-raivosta/
Oikkee hyväst painajaissi tonaattorpoijalle vaa kauhiast.
Tarkempia tietoja mm. mvlehti
2016/09/22/paikassa-missa-jimi-karttunen-kaatui-tapettiin-mies-potkimalla-vuonna-2003/
Hyysärien valhemedia hys hys hyssyttelee ja las las las ke e alleen.
Eikö kukaan tuo esille, että Torniainen on lahjakas kirjoittaja sekä myös herkkä "runopoika"?
Hänellä on hyviä kirjoituksia Kansallinen Vastarinta -lehdessä. Esimerkiksi huumeidenvastaisia ja sananvapauden puolesta olevia kirjoituksia.
https://www.vastarinta.com/tag/jesse-torniainen/