Hä hää, työttömät tampiot ja muut albiinovajakit. Miten suu pannaan kun sierraleonelaistaustainen Suomen sankari edustaa hieman tummempaa väriä? https://www.is.fi/huuhkajat/art-2000005865687.html
Suomen sankari on Glen Kamara, mitäs rasset tähän?
Hyvä.Glen
521225
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Tästä lähtee... https://www.youtube.com/watch?v=NUZ6tfvuZlo
En katso potkupalloa, joten ihan sama
Jos katsoisin, varmaankin keljuttaisi että ulkomaalaisista koostuva joukkue edustaa suomea. En osaisi itse kannustaa sellaista.
Nyt odotetaan, miten Suomi onnistuu tärväämään historiallisen mahdollisuutensa seuraavissa peleissä. Suomi sortuu aivan varmasti, mutta unkarintemppu itsessään on jännittämisen arvoinen.
Ei ole.
Ei ole mikään sankari.
Venäjäntrolli siellä yrittää taas kylvää eripuraa suomalaisten keskuuteen ja näivettää suomalaisten kansallista ylpeyttä omasta futismaajoukkueestaan.
Ei teidän paskamaanne paremmaksi muutu, vaikka kuinka trollaisitte ja tiltuilisitte. Hankkikaa elämä!
”Ehdottomasti kerron äidilleni”
Barcelonan Arda Turan on nyt pahassa pulassa. Turkin syyttäjä vaatii miehelle peräti 12,5 vuoden vankeustuomiota.
https://www.laliiga.com/aihe/turan-arda/2018-10/syyttaja-vaatii-barcelonan-lainapelaajalle-perati-125-vuoden-vankeustuomiota/
Turania syytetään useista rikoksista, kuten seksuaalisesta häirinnästä, yleisen turvallisuuden rikkomisesta, vamman tuottamisesta ja luvattoman aseen hallussapidosta. Asiasta kertoo Mundo Deportivo turkkilaislehti Hürriyetiin nojaten.
Ei kaikki työttömät ole rasisteja, minäkään en ole. Sankari mikä sankari mutta pahoin pelkään että ainakin unkarilaiset maahanmuuttovastaiset ajattelevat että tuotahan voi potkia kun ei mustelmat näy.
Mitä väliä sillä on minkä värinen renki on ? renki on renki vaikka olisi sinisen punasen kukertava ! ja mitähän tummat sanovat amerikoissa kun vaaleat Ahot ja Laineet jujuttavat heitä miten tahtovat, ei perskeles onko amerikoissa mustia jääkiekkoilijoita ?
Late Lapista. SSSS Ry!
Kamaraahan laitetaan makkaroihin. Muusta tuohon nimeen liittyvästä en tiedä.
Ahmed Kamaran kohtalo itketti taannoin suvakkikansaa. Tuo opiskeluihme joka saapui muutama vuosi sitten lukutaidottomana, kidutettuna, orpona sotalapsena Sierra Leonesta ja suoritti suvakkikansan riemuksi suomalaisen englanninkielisen ylioppilastutkinnon kolmessa vuodessa.
Kidututetuksi tulemisen ohessa kävi sitten ilmi, jos viitsi googlata, että Ahmed oli suorittanut Sierra Leonessa tutkinnon Government Rogel Secondary Schoolissa.
Täälläkin on itketty hänen surkiaa kohtaloaan, vaikka omille lapsille ei meillä ole varaa ostaa aamiaimuroja.
Onko tämä joku potkupalloilija? Ei kiinnosta alemman kastin pelit. Itse pelaan golfia, jossa kentällä ei ole vaaraa törmätä alempiin sosiaaliluokkiin.
Eikös se tullut jo selväksi, että se on makkaraan laitettava lisänautintoaine.
Elvistelet jollakin golfilla? Voiko tylsempää peliä olla?
Hyvä jos tummaihoinen kaiken hyvän mitä Suomessa on itselleen saanut ulkomaalaisena osaa sentään potkupalloa , joka "tärkeintä" maailmassa !
Eihän nämä Suomen tummaihoiset ole Suomelle mainetta ja kunniaa tuoneet - kuten muissa maissa tekevät !
Yksi onnen kantamoinen ei kyllä kuittaa sitä kaikkea mitä Suomi on hänen hyväkseen tehnyt !
Isäm maaliset persu natsi SKEne pellet ovat kyllä Suomelle paljonkin mainetta ja kunniaa tuoneet...!
Opettele kirjoittamaan, vaikka ensin oikein. Niin sinäkin voit tuntea itsesi; kelpo Suomalaiseksi juuriesi kautta jos sellaiset tähän maahan on?
Toisten elämä se on vaan yhtä hurlumheitä ja pallopelejä. Mikäs siinä on pelaillessa veronmaksajien selkänahasta revityillä rahoilla.
Toimittajat liioittelevat tyypin kykyjä jutuissaan täysin selkeästi, koska kyseessä on musta mies.
Muka "suvereeni keskikentän hallitsija" ja muuta tyypillisen vihervasemmistolaisen häpeämätöntä roskaa. Keskitason pelimies oikeasti, joka harvoin edes maaleja tekee.
Kyllä jos potkupalloilu ei ihmistä kiinnosta niin kyllä huonosti ihmisellä elämässä menee. Varmaan ei ole minkäänlaista seuraelämää hällä?
Ei ole suomalaisten laji.
Kaikkea hyvää ja menestystä vain Kamaralle vaikkei kantasuomalaisia edustakaan.
Suomi tarvii uusia sankareita. Spedenkin kuolemasta on jo vierähtänyt 17:tä vuotta.
Niinpä, aloittaja on varsinainen Spede.
Bundesliikan jättiläinen kiikaroi Lenni Siannahkaa. https://www.iltalehti.fi/jalkapallo/3b725c61-eed7-4eac-b6cd-224ab66051f8_jp.shtml
Hyvä että suvakilla on esikuvia. Ei liit ja ainot oo mitään.
Kamara on perheinensä kotoisin Sierraleonesta. Perhe koko Kamaran aikuisiän elänyt sosiaalihuollon rahoilla.
Aika kallis maali oli tuo yksi maali, jos Kamaran perheen 22 vuoden kulut laitetaan toiseen vaakakuppiin.
Niin aina ja Ruotsikin on täynnä näitä "potkupalloijoita", autoja palaa ja palloa potkitaan muka jotta oppisivat ihmisiksi.
Vähän samaa se on Suomessa, ihme hypetystä jostain urheilusankareista, joista ei sitten pidemmässä juoksussa ole kuin sairaaloiden mannekiineiksi.
Jos olisi sankari, hän menisi omiensa luokse auttamaan eikä eläisi suomen kansalaisten verorahoilla.
ei köyhtyviä suomalaisia potkupallolla pelasteta?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9ba819ad-7422-4a5c-b9da-3426f337b4af
ennemmin suomesta loppuu rahat kun maailmasta pakolaiset?
yksittäistapaus
Tosiasia on, että Suomi on nyt kansallislaulua vaille potkupallon Euroopan mestari.
Ehkäpä tämän Glenin kannattaisi harkita lajin vaihtoa. Pahoittaa nyt pelin tiimellyksessä heitetystä nimittelystä.? Pahempia heittoja kuulee lasten pihaleikeissä. Missähän pumpulissa tai pullossa Glenia on kasvatettu?
Onko sitten Glenin reaktio turvautua väkivaltaan parempi / aikuismaisempaa tapa selvitellä asioita.
Sankariko tuo kamara? Höpö höpö! Mikä lienee jääpallonpotkija?
Ai tuo oli tehnyt maalin?
Itse olen ihmetellyt miten tuota hehkutellaan mm. selostuksissa "ihanaksi pelaajaksi" enkä itse näe sille muuta syytä kuin että tyyppi on aito n**keri Suomessa.
"– Vau, en ole oikein ymmärtänyt maalia vieläkään, en nimittäin juurikaan tee maaleja tavallisesti, Kamara naurahti."
No sh*t Sherlock...
Tällaiseksi on mennyt. Selostajan pitää todistaa ettei ole rasisti. Sitten vielä mieluusti nuolee mattoa sen alta.
Upeasti Kamara puolusti suomalaisten kunniaa - onnittelut.
Onneksi kamara ei ole suomalainen. Tuollainen käyttäytyminen kuin kamaralla nähtiin, on halveksuttavaa. Musta (lat.niger) iho onneksi tekee ihmisille selväksi, ettei ollut suomalainen eikä niin ollen pilaa suomalaisten mainetta maailmalla.
Käyttäytyi kuin suomalainen nakkikioskin jonossa. Ei mitään eroa.
Sitäpaitsi, suomalaisten maine maailmalla on jo kännisten örveltäjien luoma, voiko sitä enää pilata?
Voiko enää tänä päivänä olla stereotyyppisempää näkemystä Suomesta?
Muut kansathan ovatkin niin hiton fiksuja juovuksissa.
Pelle mikä pelle. Tuommoinen meteli tyhjästä. Tulipahan taas todistettua vanha aforismi ” totuuden puhujalla on vähän ystäviä”.
Kyllä minä ainakin löydän Tsekeistä ja Prahasta paljon positiivista ja taatusti enemmän yhteistä Suomen kanssa verrattuna Sierra Leonaan.
Fyysinen väkivalta on aina tuomittavaa, mutta jostain syystä pahoinpitelijästä on tullut urheilutoimitusten suosikkisankari. Kummallista ja vastenmielistä.
Sympatiat täysin Ondřej Kúdelan puolella.
Kuka lienee, eiks kamaraa lisätä makkaroihin?
Urheiluseuroissahan on tapahtumassa "väestön" vaihto vähitellen . Raha käytetään pelaajen ostoihin eikä seurojen toimivuuteen .
Kamara tarkoittaa sian rasvaa joten osuva nimi.
Väärä rasse.
Urheilun parissa eikä hakkaa suomalaisia eikä notku ostarilla
Aloittaja, eikö hiekkalaatikolla ollutkaan kavereita?
No sitä, että: Sähän oot selkeästi ITSE rasisti, jos sulle riittää ihmisen jalustalle nostamiseksi henkilän pelkkä ihonväri! :)
Kivat sulle!