YLE ja nenäpäivä

yletön.nenä

Taas se tuttu nenäpäivä tulee. Sille vaan ei voi mitään.

51

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varovarasta

      Huijarit kerjäävät rahaa.

      • äärisuomalainen

        ASUnnOTTOMIEN YÖ ON YKSI PÄIVÄ, jpolloin akikki jakaa apua-

        364 päivää ilman asuntoa helsinkissä...


        NENÄPÄIVÄ perustettiin keräämään joulun alla kaikki avustukset vapaamuurarien ja eliitin suurille avustusjärjestöille, joiden rahat menee toimistoihin ja mainontaan, jne-

        JOTTA ETTÄ ne tuhannet oikeaasti apua ja hyväntekeväisyyttä tekevät vapaaehtois-yhteisöt ei saa mitään.
        ps.

        aatelikroisokset ja eu-sipilä ajaa suomea tuhoon...

        kansa kärsii---

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15075220/sisapiiri-sipila-miljoonat-missa-media-yle-hiljaa

        Antti rine sanoi YLE tv:ssä sipilälle: 'Jaoit kavereillesi 1,5 miljardia tukia'.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15271069/antti-rinne-lupaa


      • enosallistu

        vedetään pölvästejä NENÄstä- päivä


      • EiÄäripäille
        äärisuomalainen kirjoitti:

        ASUnnOTTOMIEN YÖ ON YKSI PÄIVÄ, jpolloin akikki jakaa apua-

        364 päivää ilman asuntoa helsinkissä...


        NENÄPÄIVÄ perustettiin keräämään joulun alla kaikki avustukset vapaamuurarien ja eliitin suurille avustusjärjestöille, joiden rahat menee toimistoihin ja mainontaan, jne-

        JOTTA ETTÄ ne tuhannet oikeaasti apua ja hyväntekeväisyyttä tekevät vapaaehtois-yhteisöt ei saa mitään.
        ps.

        aatelikroisokset ja eu-sipilä ajaa suomea tuhoon...

        kansa kärsii---

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15075220/sisapiiri-sipila-miljoonat-missa-media-yle-hiljaa

        Antti rine sanoi YLE tv:ssä sipilälle: 'Jaoit kavereillesi 1,5 miljardia tukia'.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15271069/antti-rinne-lupaa

        Äärisuomalainen raiskaamassa suomen kieltä.


    • suolinkainen.muuttaa

      Hyvä nenä hyvä nenä, vanha nenä päähän.

    • lyökää.ovi-kiinni

      "Ei osteta mitään!!!!!!"

      rahoittakaa keenerinne itse

    • katselemme.veroja

      Olemme jo osuutemme antaneet nenäpäiväkeräykseen teevee-veron muodossa.

    • vuosiasittenpäätinasian

      Ei senttiäkään. Se on sama laki SPR:lle. Ei ikinä ....

    • punanenu

      Joko saapi laittaa punaisen nenukan.

      • kaljankittaaja

        Ei tarvitse laittaa kun nenä on muutenkin punainen.


    • Siellä_häärää

      joukko ihmisiä, jotka toimivat kouluampujan ajattelutavalla terroristisissa tarkoitusperissä.

    • glkth

      En anna latiakaan mihinkään keräyksiin koska pääosa keräysrahoista menee kerääjäfirmojen johtajien ja muun henkilökunnan jättipalkkoihin ja muihin rahaetuihin.

    • pitäkäänenänne

      Ei kiitos, en halua YLEn punaista muovinenää.

    • fdgh547

      Veikkaan että 2 miljoonaa kerätään vähintään taas...sitä en tiedä onkooikeasti kerätty vai annetaanko sekin ylelle salaa verorahoista "kerättynä".

    • Väestöräjähdyspois

      Epätoivoista hommaa: Yrittävät kerätä hitosti veroja maksavalta kääpiökansalta rahaa yli miljardeissa laskettavissa olevien ja lisää lisääntyvien puuhiin.

      Kortsu noilla saisi olla nenän päässä kiinni.
      Nenäpäivä ehkäisypäiväksi, jolla kerätään afrikkaan ja Lähi-idän toivottomille lisääntymisen ehkäisyä, niin olen mukana, mutta vain eurolla, koska sekin voi mennä hevonpersiiisiin.

    • florencee

      Ai, näyttääkö ne taas sitä kaivoa,josta pumpataan vettä. ? Olen nähnyt sen monta kertaa.

      • KaivoPohjaton

        Sepä se


      • cogyh

        Trolli.


    • uojmg

      Paskahuuseja Afrikkaan mutta ne rikkovat nekin.

    • vettä.pitää.olla

      Keitaita Ambomaalle.

      • miten.se.oikein.on

        Onko pakko asua ja lisääntyä jossain vitun aavikolla? Ja jos on, niin eikö voi ostaa lapiot koko kylälle ja kaivaa ne kaivot.

        Lapiot kyllä tietenkin varastetaan ja myydään valkoisille tai sitten ne vaan ruostuu ennen kuin ehditään käyttää kertaakaan. Heimopäällikkö tarvitsee uuden sateliittitelevion ja koko kylä uudet AK-47 rynnäkkökiväärit.

        Ja SPR:n pomot palkankorotuksensa.


    • hyysäysprojekti

      Paskahuusseja Afrikkaan mutta paskantajia tänne.

      • Huusi

        Pitää sitä ruokaa olla jos kerran paskaakin tulee


    • YLETÖN

      Nenästä vedettyjen päivä.

      • nenästä.vedätys

        ilmankos punaisena loistaa.


    • vaikka.punaiselle
    • kaikki.mukaan

      Tehdään kaikki keräyksestä oiken näkyvä tempaus.

      • meni.jo

        Tuo 30€ on pikkuraha, hyvin liikenee hyvään tarkoitukseen. Ensivuonna sitten enempi.


      • pikkunenraha

        30e.lla kylän päällikkö saa, jo uuden leopardi hatun.


    • nenää.ja.päivää

      Muistakaa nyt, 9.11 on se varsinainen nenäpäivä, vajaa kolme viikkoa.

    • nenä.päivässä

      Enää viikko nenäpäivään, sitten on päätapahtuma, eli 9.11, pistäkää muistiin tämä tapahtuma.

    • en-anna

      senttiäkään,vaikka kaikki loppuisi. vaikka koko kroppa olisi punainen,mitään ei tipu eikä lirise.
      johtuu maailman johtajien sodista,tuhoista ja huijaamisesta,jotka typerät kansat pakkomaksaa.

    • kukkaron.nyörit.auki

      Tällä viikolla on se nenäpäivä, että olkaa aivan rauhassa, kyllä se sieltä tulee.

    • irtiverosta

      Hahaa.mitä vielä.yritetään kyniä mummoilta vielä viimeinenkin lati.Herkkä uskoiset antava vaikka viimeisensä.Näitä keräyksiä tulee tuuttien täydeltä.Minne menevät.Aikaisemmin saattoi olla reilumpaa mutta nyt mennyt täysin överiksi.Vielä pakkoverona maksettavasta tv.tuntitolkulla.soita,soita,lahjoita nälkäänäkeville.Operaattorit hyötyvät.Alkaa vaikuttaa -tuntemattoman sotilaan kommenteilta.

    • pääsee.avustamaan

      Perjantai 9.11, kohta se päivä on.

    • Nenäpäivä_on_paras

      Nenäpäivä on jo traditio. 🤡

    • ylihuomenna

      Ylihuomenna on nenäpäivä, jeee.

    • VeiVei

      Käytän omat rahani oman nenäni punaisena pitämiseen.

    • tasaarvoakeräyksiin

      tasa-arvon merkeissä tulisi afrikan neg. .keenerien järjestää keräys suomessa leipäjonoissa värjötteleville työttömille ja asunnottomille.

    • JaskaBontti

      Kerätkää miljoonia arfikan heimopäälliköiden taskuihin,
      että saavat rakennella palatseja itselleen ja perskärpäsilleen.
      Keräysrahat menee huijareille,välistävetäjille.

      Lahjoita.Lahjoita.Ylen hyvä säätiö on ensimmäinen välistä vetäjä.
      Hyvä joulumieli ja nenäpäivä keräykset menee ylen säätiölle,
      mistä niitä jaellaan ympäri maailmaa.Kukaan ei perään katso mihinkä varat menee,
      mihinkä niitä käytetään.

      Paljonko on keräyskulut.Eri järjestöjen johtajilla,sihteereillä,ym nilkeillä
      on satojentuhansien vuosipalkkiot.Kerätkää vaan lisää ahneille paskiaisille.

    • Suomi.näyttää.mallia

      Huomenna se nenäpäivä sitten on, jipii. Harmi kun ei ole liputuspäivä. Nyt Suomi pääsee näyttämään kyntensä avustuksien määrässä, jipii.
      Älkäämme välittäkö noista mielenosoittajista.

    • kaikki.mukaan

      Tänään se nenäpäivä sitten on, kaikki mukaan ja kukkaron nyörit auki.

    • Selvähän_tuo

      YLE ei ole mikään neutraali tiedonvälittäjä, vaan pohjaa koko toimintansa määritellyn agendan propagandan levittämiseen. Jos jokin asia on merkittävä uutinen, mutta sen kertominen ristiriidassa agendan kanssa, sitä ei kerrota. Jos jostakin asiasta on olemassa vain huhu, mutta agendalle hyödyllinen huhu, se kerrotaan tosiasiana. Jos jokin asia voidaan kertoa agendalle myönteisellä tavalla, niin se kerrotaan juuri näin.

      YLE:n kanssa pärjää, kun muistaa että se on yhtä luotettava ja pakkomielteinen tietolähde kuin vaikkapa taannoinen Magneettimedia.

    • JaSittenMeRyypättiin

      Ja sitten me ryypättiin

    • paljon.toimintaa

      Tässä ohjelmaa päiväksi.

      "Pitkin Suomea käynnissä ollut Nenäpäivä-kampanja huipentuu tänään, kun Ylellä vietetään varsinaista Nenäpäivää.

      Nenäpäivänä autetaan maailman lapsia ja kuullaan koskettavia tositarinoita avustuskohteista, sekä nautitaan erilaisista humoristisista esityksistä, musiikkia unohtamatta.

      Yle esittää Nenäpäivänä tv-lähetystä perjantai-iltana neljän tunnin ajan kello 19–23. Lähetystä voi katsella Yle TV2:lla ja Yle Areenassa.

      Nenäpäivän tv-lähetys (siirryt toiseen palveluun) jakautuu kahteen osaan. Ilta alkaa seitsemältä Ernest Lawsonin juontamalla Nenäsirkuksella ja huipentuu iltayhdeksältä Susanna Laineen juontamaan Nenäshow'hun.

      Katsojat pääsevät ihmettelemään myös Jarkko Tammisen matkaa Jordanian pakolaisleirille. Muusikoista Nenäsirkuksen areenalle nousevat muun muassa Evelina, Ellinoora, Lauri Tähkä ja Juha Tapio.

      Lähetyksessä vieraillaan myös Vantaalla, jossa Nenäpäivä-show’ta seuraa maailman suurin Nenäkatsomo (siirryt toiseen palveluun). Lähetys sisältää viihteen lisäksi myös rankempia teemoja.

      Laulaja Arja Koriseva johdattaa katsojat Etiopiaan, jossa Nenäpäivän tuella on onnistuttu muuttamaan vahingollisia perinteitä ja pitämään tytöt koulussa. Valokuvaaja Meeri Koutaniemi puolestaan kertoo lyhytdokumenteissaan, millaista kotiapulaisina työskentelevien naisten ja heidän lastensa elämä on Mosambikissa.

      Katsojille tarjoillaan monenlaisia sekä asiapitoisempia että humoristisempia videoita. Nenäshown videoilla nähdään muun muassa Esko Valtaoja, Kalevauva.fi, Siskonpeti, Neumann, Tommi Läntinen ja legendaarinen Vaatehuoneen Simo.

      Nenäshown musiikkipuolen hoitavat Kasmir, Anastacia, Paula Koivuniemi, Mira Luoti ja 90-luvulla huippusuosittu poikabändi XL5.
      Miksi Nenäpäivää vietetään?

      Nenäpäivän tarkoitus on kerätä rahaa maailman kaikkein heikoimmassa asemassa olevien lasten auttamiseksi ja viestiä kehitysyhteistyön tärkeydestä. Nenäpäivää on vietetty Suomessa vuodesta 2007 lähtien.

      Viime vuonna Nenäpäivä keräsi maailman lasten auttamiseksi 2,5 miljoonaa euroa. Tänä vuonna tavoitteena on ylittää viime vuoden keräyssumma. Vaikka Nenäpäivä kestääkin vain yhden päivän ajan, keräys jatkuu todellisuudessa aina vuoden loppuun saakka.

      – Uskomme suomalaisten haluun auttaa maailman lapsia. Yhä useampi suomalainen on viime vuosina osallistunut Nenäpäivään ja toivomme, että tänä vuonna entistä useampi olisi mukana. Pienelläkin yksittäisellä lahjoituksella on suuri merkitys, Nenäpäivän toiminnanjohtaja Riina Lipponen sanoo.

      Nenäpäivä-keräyksen toteuttavat yhdeksän luotettavaa järjestöä: Suomen UNICEF, Suomen Punainen Risti, Kirkon Ulkomaanapu, Pelastakaa Lapset, Plan International Suomi, Fida International, Solidaarisuus, Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK ja Suomen Lähetysseura. Yle tukee Nenäpäivä-kampanjaa ohjelmatoiminnallaan.

      Järjestöt vievät Nenäpäivän avun perille sinne, missä sitä eniten tarvitaan. Tavoitteena on ihmisten elämän muuttaminen pysyvästi paremmaksi. Tähän mennessä Nenäpäivän tuella on tuettu yli miljoonan lapsen koulunkäyntiä ja edistetty yli kahden miljoonan ihmisten terveyttä.
      Näyttelijä Jarkko Tamminen ja Sauli Niinistö
      Näyttelijä Jarkko Tamminen ja tasavallan presidentti Sauli Niinistö.Tasavallan presidentin kanslia
      Presidentti Niinistö tukee Nenäpäivää

      Nenäpäivän tukijat eivät rajoitu pelkästään viihteen ammattilaisiin, vaan myös valtiojohto on liittynyt talkoisiin hyvän asian puolesta, sillä myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö tukee Nenäpäivää.

      Nenäpäivän ohjelman osana nähdään myös, kun presidentti Niinistö kohtaa kaksoisolentonsa. Niinistö kannustaa kaikkia suomalaisia osallistumaan maailman lasten auttamiseen.

      – Muiden maiden lapset ovat lapsia siinä kuin meidänkin lapsemme. Tavallaan autamme myöskin itseämme samalla, sillä mitä paremmin maailmalla voidaan, sitä parempi meidänkin on olla, Niinistö summaa syitä osallistua Nenäpäivään."

    • odotukset.suuremmat

      Melkoisen hyvin meni nenäpäivä, noin 2,3 miljoonaa euroa oli tuotto, toki paremminkin olisi voinut mennä.

    • suomiensinok

      En soittanut, enkä olisi todellakaan soittanut. Luuliko ne, että saisivat enempi soittajia, kun laittoivat jukisuuden henkilöitä langan päähän. Cristal Snow oli pukeutunut akaksi ja se toden totta oli ällöttävän näköistä.
      Siihen loppui katsomiseni. Sille varmaankin yritti homot soitella.
      Köyhyyttä on ollut ja on meilläkin Suomessa.
      No siinäpähän vievät rahat ulkomaille, mitä suomen kansasta.
      Itse tiedän, mitä on nälkä ja mitä on köyhyys.
      Kaikesta oli pulaa, tiedän sen sota-ajan lapsena.

    • EiAuta

      Voisin antaakin rahaa keräyksiin jos ne menisivät järkevään käyttöön, eli liiallisen väestönkehityksen hillitsemiseksi kehitysmaissa. Raskaudenehkäisy, syntyvyyden säännöstely ja perhesuunnittelu kehitysmaissa tulisi olla ensisijainen kehitysavun kohde,

      Kehitysapu on tehotonta, sen tehottomuus johtuu osittain myös omistajuuden puutteesta eli vastaanottajamaat eivät ota kehitysapuprojekteja omakseen ja vastaanottajamaassa ei löydy motivaatiota hankkeiden loppuun viemiseen ja ylläpitämiseen. Ongelma on myös se, että vastaanottajamaasta tulee helposti riippuvainen kehitysavusta.

      Väestönkasvu on lähtenyt nousuun kehitysavun myötä.!!

      Väestöräjähdys pahentaa ruokaongelmaa, huonontaa elinympäristöä, kiihdyttää ympäristötuhoa ja syö taloudellisen kehityksen eväät. Väestöräjähdys aiheuttaa muuttopaineen, joka purkautuu länsimaihin turvapaikanhakijoiden muodossa.

      EU:n kehitysapuasioista vastaava komissaari Andris Piebalgs totesi EU-parlamentissa.
      – Jos jatkamme niin kuin nyt – ja vaikka jopa lisäisimme apua – kehitys monessa avunsaajamaassa on hyvin vähäistä tai jopa olematonta,

      Antamalla rahaa keräyksiin tuet samalla ongelmien pahenemista.

    • Anonyymi00052
      UUSI

    • Anonyymi00053
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2985
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1361
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1227
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      978
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      875
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe