Mies kavalsi 600 000 euroa

https://yle.fi/uutiset/3-10461239

Kavalsi työnantajaltaan 600 000 € ja käytti ne pelaamiseen. Kuvitteli voittavansa suuren voiton ja maksavansa kaiken takaisin.

Otti liian tosissaan nuo peliyhtiöiden mainokset mahdollisista suurista voitoista
9142
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

pöljähän tuo on, rikos olisi vaikka pystys takas maksamaan jos se isompi voitto tulis,
rikos paljastus kuitenkin

1Äänestä

Kyllä nuo pelifirmat pitäisi saada pois markkinoilta kokonaan, euroopan lait eivät kuulemma päde maltalla toimivien firmojen toimintaan. Miten paljon onnettomia ihmiskohtaloita noiden pelien takana oikein on, täällä suomessakin?

1Äänestä

Heti passitettiin lusimaan, joten mahdollisuudet maksaa velat pois ovat entistä mahdottomammat.

Työpaikka meni ja vankilan jälkeen hyvin vaikea saada uutta työtä

1Äänestä

Ei sentään lahjoittanut varoja ikuista rakkautta vannoneelle nettituttavuudelle.

1Äänestä

Felifirma lähettää jatkossakin muistutuksia hyvistä "bonuksista" ja " ilmaiskierroksista". Emme me ole syyllisiä! Toteavat he.
Muistathan laittaa rajat (RAHAT) pelaamiseen!

Äänestä

Kuinka pölvästi pitää olla että hakkaa kaikki omat ja varastetut rahat peleihin jotka jokainen lapsikin tietää olevan säädetty siten että voitonmahdollisuus on jotain yhden suhde viiteentoista miljoonaan tai sitäkin huonompi?

Äänestä
  • Kyllä monikin on, samahan se on veikkauksen kanssa, kukaan ei ole suomessakaan laittamassa lakialoitusta uhkapelaamiseen liittyen? Miksiköhän? Veikkauksen peleihin hävitään suomessa yli 5 miljoonaa euroa per päivä.
    Edunsaajana mm. Ilkka Kanerva.

    Äänestä

Mitäs jos se ei pelannutkaan niitä rahoja vaan laittoi jemmaan. Tuolla tavallinen tallukka elelee ihan kivasti jäljellä olevan elonsa loppuun asti.

Äänestä
  • niin , tai olisihan tuo voinu nauttia hetken elämästä, mut mukavampi seurata osuuko tonnien vakiolaput, aina jää -1 tai -2

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


KaikkMänn kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-10461239

Kavalsi työnantajaltaan 600 000 € ja käytti ne pelaamiseen. Kuvitteli voittavansa suuren voiton ja maksavansa kaiken takaisin.

Otti liian tosissaan nuo peliyhtiöiden mainokset mahdollisista suurista voitoista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu