Huomenna on sitten hernaripäivä

syyväsua

Meinaakko syödä????

7

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Me maalaisliittolaiset nautimme hernerokkaa aina suurella mielihalulla ja juomme kylmää kirnupiimää palanpainikkeeksi. Njamnjam.

    • kotitalouskokki

      Juu, sopiihan se kasvissyöjällekin. Pannukakkua jälkiruoaksi, onhan sekin kasvisruokaa. Paitsi jos ripauttaa taikinaan suolaa, se on epäilyttävää. Eihän suola ole kasvis, vai kuinka?

    • eläke-ukkeli

      Paistettuja muikkuja valmistan voissa voipottumuusia, jäläkiruuaks luumukiisseliä kermalla.

      Vk,n loppuna sitten kaalilaatikkoa (4h uunissa ) kaali-tomaatti-porkkana-oliivi-pellavansiemen salaatti.

      ..hernesoppaakin kyllä mennee itsetehtynä palvilihasta.
      ensin syksyinen liikuntalenkki ja sitten ruokaa :p

      • munttari

        Hienoa..se vain, että ne pellavansiemenet menevät sellaisenaan läpi suoliston, eivät sula. Koristeita.


    • JaskaPontti

      Jep pari lautasellista kunnon kotitekoista hernerokkaa,piimää,ruisleipää.
      Jälkkäriksi reilunkokoinen roiskeläppä hillolla ja kermavaahdolla,niin avott.
      Kyll pierettää reippaanlaisesti.

      • Pekka.puskasta

        Ei kai teidän reseptinne vaan lihota? Olette varmaankin laskeneet kalorit ja kilojoulet aterioistanne? Välttäkää hiilihydraatteja ja vaarallista voita ja kermaa!


    • periksi.ei.anneta.ei

      Jos olet eläkkeellä ja kotiavun piirissä, ensi viikolla ei tarvitse huolehtia dieetistä, koska sosialistinen ay johto huolehtii ettei ensi viikon alusta tuoda sinulle ruokaa.
      Pikkulapset on toinen ryhmä, jolle ay liike näyttää heti alkuunsa voimansa panemalla kakaroille kovan kovaa vastaan. Oppivat sylimuksut kunnioittamaan ay setiä. Mokomat saastuttavat kusivaipoillaan luontoakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      233
      1789
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1192
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      49
      917
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      750
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      715
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      692
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe