keskustelu kirkkoherran kanssa

Leppäkerttu2

Siitä on jokin vuosi aikaa, kun kävin keskustelua kiinnostuksestani katolista kirkkoa kohtaan. Ilmeisesti kirkkoherra oli kyllästynyt käännynnäisiin, jotka eivät olleet eläneet kirkon opin mukaan, ja hänen oletusarvonsa lienee oli, että minä olisin myös tällainen tapaus. Hän oli aika varautuneen tuntoinen, ja pitkän keskustelumme jossain vaiheessa hän pääsi kysymään vihdoin kysymyksen, jonka ilmeisesti olisi halunnut kysyä heti kärkeen: "Kerttu, oletko sinä ensimmäisessä avoliitossasi ?". Tähän vastasin, niin kuin asia on eli "kyllä". Olin silloin ja olen sitä edelleen. Hieman oli kyllä hämmentävä tuo asenne. Tuli sellainen oli, että hän ei ehkä muutoinkaan niin pitänyt minusta. Tosin tätä suurempi syy varautuneeseen asenteeseen lienee kyynistyminen omaan työhön ja pettymys kirkon piiriin tunkeutuviin eronneisiin, jotka olisivat heti ensi metreiltä saakka ekskommunikoitu eli erotettu sakramenttiyhteydestä, jos kirkkoon ylipäänsä liittyisivät. Tai ehkä hänellä vaan oli huono päivä. Itse ajattelen niin, että kaikkiin ihmisiin pitäisi suhtautua positiivisesti, kunnes toisin todetaan, joten aika hämmentynyt olo tästä jäi.

Olen kyllä tuon jälkeenkin käynyt katolisessa kirkossa. Pidän tunnelmasta kirkosta ja opillinen puhtauskin on sinällään vetoavaa. En kuitenkaan ainakaan vielä ole liittynyt kirkkoon, mutta eipä silti, edelleen kyllä kiinnostaisi. Muu perhe ei kyllä ole osoittanut kiinnostuksen merkkejä. Millaisia kokemuksia teillä muilla on keskusteluista kirkkoherran tai psppien kanssa kirkkoon liittymisprosessin aikana ? Onko teistä tuntunut, että suhtautuminen on ollut ei-niin-kovin-innokasta vaan pikemminkin hyvinkin varautunutta tyyliin miksi-sinä-tänne-nyt-oikein-haluat ?

10

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katolinen_rouva

      Katoliseen kirkkoon ei kannata eikä pidä liittyä, jos elää moraalitonta elämää ja harrastaa salavuotetta. Kirkkoherran kysymys oli ihan asiallinen.

      Kirkkoonliittyminen ei ole mikään hokkuspokkus-temppu, vaan edellyttää aitoa kääntymistä katoliseen uskoon ja sen mukaiseen kristilliseen elämään.

      • katolinen_rouva

        Ihan totta nuo kommentit kirkkoonotetuista. Olen ollut vuosikymmeniä sitä mieltä, että kirkon "apinasuodattimen" pitäisi olla monta astetta kireämmällä. En ymmärrä alkuunkaan miksi kaiken maailman ikäneidot ja haureudessa elävät ovat pyrkimässä Kristuksen kirkkoon, jonka opetuksen vastaista moisten elämä jo lähtökohtaisesti on.

        Pahinta on se, ettei edes haluta kääntyä synnistä ja ryhtyä elämään kristillistä elämää, vaan kirkkokahvien kultamokan ja pullapitkojen äärelle kokoonnutaan puhumaan pahaa papeista, juoruilemaan ja myrkyttämään koko seurakunnan kristillistä elämää.


      • Alkuperäinen

        Katolinen rouva. Eikö naimattomuus ole arvokasta ? Vai mitä tarkoitat ikäneidoilla ? Eiväthän kaikki pääse naimisiin. Eihän siinä mitään kirkon opin vastaista ole. Ja toisekseen eiväthän kaikki naimisissa olevatkaan saa lapsia. Lapsiahan ei hankita, niitä saadaan. Lapsi on lahja.


      • Alkuperäinen

        Siis eri asia kuin muu haureus...Tämä vielä täydennyksenä.


    • Alkuperäinen

      Näinhän se juurikin on. Mutta eikö tämän kysymyksen voisi kysyä heti kärkeen, eikä joskus tunnin päästä , kun on jo keskusteltu ummet ja lammet... Vai pitäisikö tämä kertoa itse heti kärkeen niin vapautuisi turhan epäilyn alta ?

    • Alkuperäinen

      Ja vielä jatkan nimim. Katolinen rouva. Kun jonkin verran olen perillä siitä, millaisia ihmisiä kirkkoon on ylipäänsä otettu, ei voi kuin ihmetellä. On joitain uudessa avioliitossa olevia, jotka on otettu kirkkoon ja joiden puolisot eivät ilmeisesti ole tajunneet, että puolison kirkkoon liittyminen sitten tarkoittaa jatkossa selibaattia avioliitossa... Ja sen jälkeen on aloitettu aiemman avioliiton mitätöimiskeskustelut kirkkoherran kanssa...

    • U.M.Brella

      Olen joskus miettinyt, että voisin liittyä paavin kirkkoon, mutta haluaisin pitää karhun voimaeläimenä ja käydä salaisissa bakkanaaleissa syysöinä tai ainakin kerran vuodessa. Olen 50 vuotias naimaton mies ja töissä. Palkka ei ole tosin hurja vain 50 000. Pääsekö näillä eväillä kirkkoon? Voin naida hurskaan rouvan, jos sellaista pappi suosittelee. Hurskaille rouville tideoksi, että syön vain kalaa ja kanaa, paitsi salaisissa bakkanaaleissa.

    • saattaisselittää

      Olet siis avoliitossa? Vai tuliko näppäilyvirhe?

    • Alkuperäinen

      Oli näppäilyvirhe. Hyvä, että huomasit. Sehän toki selittäisi, joo. Mutta siis avioliittoa tarkoitin. Siis olen naimisissa, ollut jo pitkään.

    • Alkuperäinen

      Tunnen kyllä katolisen kirkon opin, eikä mieleeni edes tulisi mennä kirkkoherran luo, jos ns. eläisin haureudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3784
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      96
      2656
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      29
      2312
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe