Hei!
Olen syönyt n.7 vuotta Ketipinor 25mg,nyt haluaisin lopettaa.
Millaisia kokemuksia muilla tuon määrän lopetuksesta?
Pelottaa jo etukäteen :(
Ketipinor 25mg lopetus kokemuksia?
16
12598
Vastaukset
- Pkko
Muutaman kuukauden aikana onnistuu hyvin. Pieni muru kerrallaan pois annoksesta, pari viikkoa kerrallaan samalla annoksella ennen kuin seuraava pieni annoksen lasku. Lääkärit eivät yleensä osa neuvoa riittävän hidasta lopetusta.
- kuinkakauanjavähän
Eiköhän se ole jokaiselle henkilökohtaista.
- Miksilopetat
25 mg on pienin mahdollinen määrä Ketipinoria. Se tablettikin on niin pieni, että sitä ei oikein voi puolittaa veitsellä tai tabletinpuolittajalla ilman että se murenee, eikä siinä ole jakouraakaan.
Voit ihan hyvin lopettaa säännöllisen Ketipinorin ottamisen heti saman tien, jos tuntuu, että pärjäät ilmankin. Voit silti ottaa 25 mg Ketipinorin tarvittaessa, vain silloin kun tuntuu, että et vaikka saa hyvin nukutuksi tai tulee ahdistusta tai paniikkituntemusta.
Mutta jos vähänkin tuntuu, että tarvitset esim. iltaisin yhden 25 mg:n Ketipinorin, niin miksipä tuota lopettaa? Eihän Ketipinorista noin pienellä annoksella ole haittaa, vaikka sitä käyttäisi pitkäänkin. Se ei aiheuta toleranssin nousua tai riippuvuutta samalla tavalla kuin vaikka bentsolääkkeet.Miksilopetat. Kiitos paljon vastauksesta,antoi paljon toivoa ja uskoa lopetukseen:)
Minulla mennyt aineenvaihdunta ihan sekaisin,jonka seurauksena olen lihonut 20kg,siksi haluan lopettaa vakituisen käytön vaikka tykkäänkin lääkkeen rentouttavasta vaikutuksesta.Hyvä idea tuo silloin tällöin käyttäminen,kiitos.Hyvää jatkoa sinulle :)- Runkopuu
Kannattaa varautua siihen, että olet melkoisen levoton ja aggressiivinen muutaman päivän ajan lopetuksen jälkeen. Kunnon perheriidan saa käyntiin lopettaessasi Ketipinoria. Kädet puutuvat herkästi jonkin aikaa. Pahempaa tuskin on luvassa tuolla annoksella. No, itselläni muistikatkokset lisääntyivät, mutta en ole niistä ollut huolissani, koska muutamassa sekunnissa muistaa, mitä oli seuraavaksi tekemässä. Lähinnä katkokset ärsyttävät. Omakin annokseni oli 25 mg. Painoa tuli alle 4 kg vuoden aikana lisää ja suuri osa siitä taisi olla vain nestettä.
- Runkopuu
Tsemppiä lopetukseen! Unohdin varoittaa, että unettomia öitä saattaa olla luvassa jonkin aikaa. Jos vähääkään mietityttää joku asia, niin kysy rohkeasti neuvoa lääkäriltä. Atarax voi olla hyvä lääke lyhyeen/satunnaiseen käyttöön ennen vieroituksen päättymistä. Sitä saa aika helposti reseptille, koska väärinkäyttöriski on pieni. Minäkin söin niitä muutaman (kärsin vuosia jatkuneesta stressistä, sen aiheuttamasta ahdistuksesta ja kausittaisesta unettomuudesta, nyt menee enää pelkkää SSRI:tä).
Runkopuu.Kiitos asiallisesta kommentista.Atarax voisi olla hyvä vaihtoehto.Kiitos ja tsemppiä sinulle myös :)
- laakea
Jahas. Olet sitten haksahtanut niitten lääkkeentuputukseen. Onnea vain nyt kun haluat pois...
- tartiivi
Itse kerkesin syömään vain noin 3 viikkoa 25-50mg annoksia unettomuuteen ja seinään lopetus olis vihoviimeinen virhe. Pian kaksi kuukautta mennyt enkä vieläkään ole kunnolla toipunut. Eritoten henkiset vieroitusoireet olivat yhtä helvettiä. Sellaista ahdistusta ei edes pysty kuvailemaan, vaan ainoastaan ne tietävät jotka ovat saman helvetin käyneet läpi. Meinasin tappaa itseni sen tuskan vuoksi. Eikä ne fyysisetkään oireet aivan mitättömiä olleet. Huimaus, tasapainovaikudet ja motoriikan puuttuminen, nykimiset, tardiivia dyskinesiaa, pääsumua sekä muistin pätkimistä ja yleistä kognitiivisten kykyjen heikentymistä. jne jne. lista on pitkä.
Lopeta varoen, älä seinään!tartiivi.Kiitos asiallisesta ja tyhjentävästä kommentista.Vielä en pysty lopettaan,koska Escitalopramin lopetus kesken,sekin hitaaan kaavan mukaan.
- Anonyymi
Juu , itselläni unettomuuteen tuo ja nyt kolmeen päivään en ole syönyt ja unettomuus palanut ja kokopäivä tuntuu menevän jotenkin sumussa ja vähän ahdistuneisuus suurentunut. Pitääpi jatkaa lääkitystä. Olen vähän lääkevastainen mutta en ole milläkään muulla keinolla saanut unettomuutta korjattua mutta ketipinor oli yksi lääke joka auttoi.
- Anonyymi
Itselläni ketipinor unettomuuteen ja miksi pitäisi lopettaa jos sillä nukkuu. Ja ei tule haittavaikutuksia. Itse en esim ole lihonut vaan laihtunut vaikka ollut käytössä jo 14 vuotta. Kävin äskettäin labrassa ja kaikki arvot kunnossa. Eli maksa ja munuaiset voi hyvin.
- Anonyymi
Vaikka sinulle ei tullut haittavaikutuksia, jollekin toiselle tulee.
- Anonyymi
Yli kahdenkuukauden käyttö, 3 viikkoa sitten lopetin 25 mg. Minä jäin matkalle, olo kivaa ja naurattaa vielä kaikki ja jytää pitää hyvät iskelmät, onko ok? Nukun nyt aamupäivä unet ja iltapäiväunet ja yöunet, tätä minä hain, UNTA, jonka vihdoin sain. :)
- Anonyymi
Itse olen syönyt Ketopinoria 25mg 9kk iltaisin. Olen lihonut 15kg ja tämän takia kyllästyin ja lopetin kuin seinään. Kahtena päivänä sen jälkeen oli todella huono olo päivisin ja pää kipeä joten makoilin vain sängyssä ja tiesin oireiden johtuvan lääkkeestä. Nyt on viides päivä ilman ja hieman väsyttää päivisin mutta muuten ihan normaali olo. Nukuin viime yönä jopa ihan täydet yöunet. Uskon, että ajatteluni ”se tulee mitä tulee” auttaa tässä enkä stressaa turhia. Jos väsyttää niin nuku ja kuuntele kehoa. Oireet menee kyllä ohi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1557978Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1027333Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht27306Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317212Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216998Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t836818Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126442Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236244Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845700Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475488