Uuden auton maahantuonti

TuleekoKalliiksi

Moro.
Tietääkö joku, tuleeko kovin kalliiksi käydä ostamassa uusi pikkuauto Ruotsista? Kiikarissa oleva automalli ei ole maahantuontiohjelmassa Suomessa, mutta naapurimaassa niitä myydään. Ilmeisesti uusien tai lähes uusien autojen verotus eroaa jotenkin varsinaisten käytettyjen autojen maahantuonnista? Mutta kysymys kuuluu, tuleeko autolle jotain kohtuuttomia lisäkuluja verrattuna käytettynä maahantuotuun? Kysymys on alle ruotsissa alle 200 000 kruunun arvoisesta autosta.

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jo jaa, alle kuuden kuukauden ikäistä autoa verotetaan Suomessa uutena.
      Taisi olla vielä joku km-raja, joiden molempien on täytyttävä, ennen kuin verotusmielessä voidaan puhua uudesta autosta.

      • TuleekoKalliiksi

        No molemmat rajat varmasti täyttyvät, jos auton käy tilaamassa autoliikkeestä. Kysymys oli lähinnä siitä, tuleeko joitain rangaistusluonteisia veroja tai maksuja siitä, että kyseessä on uusi auto. Trafin sivujen mukaan ero on lähinnä tarvittavissa papereissa: "Uuden ajoneuvon maahantuontia ulkomailta koskee sama ohjeistus kuin käytetyn ajoneuvon maahantuontia, ainoastaan rekisteröintikatsastuksessa vaadittavat asiakirjat ovat erilaiset."
        Mutta mitä siis tarkoitetaan "verotetaan Suomessa uutena", jos ohjeistus on kuitenkin sama ja aiheuttaako tämä sama ohjeistus uudelle autolle neutraalin vero ja maksu kohtelun Suomesta ostettuun nähden vai onko tässä kuitenkin joku raipparangaistus sisäänrakennettuna?


    • En ole sillä lailla asiantuntija, mutta itsetuodun auton verotus Suomessa ei ainakaan saa olla kalliimpaa kuin liikkeestä ostetun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe