Uuden auton maahantuonti

TuleekoKalliiksi

Moro.
Tietääkö joku, tuleeko kovin kalliiksi käydä ostamassa uusi pikkuauto Ruotsista? Kiikarissa oleva automalli ei ole maahantuontiohjelmassa Suomessa, mutta naapurimaassa niitä myydään. Ilmeisesti uusien tai lähes uusien autojen verotus eroaa jotenkin varsinaisten käytettyjen autojen maahantuonnista? Mutta kysymys kuuluu, tuleeko autolle jotain kohtuuttomia lisäkuluja verrattuna käytettynä maahantuotuun? Kysymys on alle ruotsissa alle 200 000 kruunun arvoisesta autosta.

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jo jaa, alle kuuden kuukauden ikäistä autoa verotetaan Suomessa uutena.
      Taisi olla vielä joku km-raja, joiden molempien on täytyttävä, ennen kuin verotusmielessä voidaan puhua uudesta autosta.

      • TuleekoKalliiksi

        No molemmat rajat varmasti täyttyvät, jos auton käy tilaamassa autoliikkeestä. Kysymys oli lähinnä siitä, tuleeko joitain rangaistusluonteisia veroja tai maksuja siitä, että kyseessä on uusi auto. Trafin sivujen mukaan ero on lähinnä tarvittavissa papereissa: "Uuden ajoneuvon maahantuontia ulkomailta koskee sama ohjeistus kuin käytetyn ajoneuvon maahantuontia, ainoastaan rekisteröintikatsastuksessa vaadittavat asiakirjat ovat erilaiset."
        Mutta mitä siis tarkoitetaan "verotetaan Suomessa uutena", jos ohjeistus on kuitenkin sama ja aiheuttaako tämä sama ohjeistus uudelle autolle neutraalin vero ja maksu kohtelun Suomesta ostettuun nähden vai onko tässä kuitenkin joku raipparangaistus sisäänrakennettuna?


    • En ole sillä lailla asiantuntija, mutta itsetuodun auton verotus Suomessa ei ainakaan saa olla kalliimpaa kuin liikkeestä ostetun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1732
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1283
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      970
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      7
      963
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe