Miettikääpä!
Ilmassa on koko ajan keskimäärin 10 000 transponderillista lentokonetta. Sen lisäksi luultavasti lähes saman verran muita, "pimeänä" lentäviä koneita, kuten sotilaskoneita, ja Kiinan Venäjän, Afrikan ja muiden kehitysmaiden vanhoja ja uudempia polttoainerohmuja. Keskimääräinen nykytekniikan matkustajakoneen kulutus on nousuineen noin 5000...6000 litraa tunnissa. Kerosiinia palaa siis 24 x 10 000 x 5000 litraa eli 120 miljoonaa litraa vuorokaudessa. Se on 1,2 miljoonaa kuutiometriä, eli hehtaarin kokoinen allas jossa löpöä on 120 metrin kerros. Eli kuukaudessa 36 miljoonaa kuutiometriä, joka on neliökilometrin järvi joka on 36 metrin syvyinen. Laskekaa itse paljonko se on vuodessa, ja paljonko biomassa tarvitaan tuon nestemäisen polttoaineen valmistamiseksi, kun maaperästä ja maan alta ei saa nostaa mitään poltettavaa. Vaikkakin autot kulkisivat tuulimyllyllä vatkatulla ja aurinkkennoilla haudotulla sähköllä.
Tämä laskelma on tehty kansakoulupohjalta ja saattaa sisältää pieniä virheitä. Laskelmasta puuttuu siis suurin osa ilmassa koko ajan olevista sotilaskoneista, jotka tunnetusti eivät säästele kerosiinia. Ja ne venäläisten, afrikkalaisten ja eteläamerikkalaisten sisäliikenteen käsikopelolla lentelevät koneet.
Lukekaa, tarkistakaa laskukaavan virheet, miettikää, ihastukaa tulevaisuuden kuvaan ja nauttikaa loppumetreistä!
Nestemäiset biopolttoaineet ja niiden tuotanto
5
291
Vastaukset
- kinkkistä
Yhden Thaimaan reissun ilmastosaasteilla voin vastaavasti ajella autolla 10 vuotta, enkä vieläkään levitä saastetta yhtä paljon tuohon reissuun verrattuna. Miksi muuten ilmastopaneelit pidetään lomakohdemaissa? Pääsevätkö osallistuja näin puhdistamaan omat saasteet?
- EiKepunIdea
Ilmastopanelit voidaan pitää etäistuntoina niin kuin moni firma tekee nykyisin. Muutaman kerran vuodessa kokoonnutaan kasaan, mutten palaverit hoidetaan etäistuntoina. Valitettavasti asiakaskäyntejä pitää hoitaa edelleen henkilökohtaisesti. Hienoa sanon minä.
Kaikki turha matkustaminen pitää laittaa verolle. Tuotoilla voidaan ostaa hiilinieluja ja kehittää CO2 loppusijoitusta. - Malli1942
Tilanne on samanlainen kuin Saksalla vuonna 1942. Kaikki näytti niin uljaalta, saksalaiset olivat edenneet Volgalle, Jäämerelle ja Afrikkaan, mutta romahdus alkoi jo seuraavana vuonna. Fossiilisten käyttö ja samalla maapallon väkiluvun kasvu on ollut niin suurta ja mahtavaa, että millekään ei enää mahdeta mitään. Ilmasto vyöhykkeet tulevat muuttumaan huomattavasti, jotkut alueet hyötyvät, mutta enemmän on varmasti itkua, huutoa ja sotimista maaperän tuoton ehtyessä ja lisääntymisen jatkuessa.
- adfghh
Onko ensi kesä taas kuiva ja kuuma?! Oiva metsäpalovaara tuulimyllyalueilla! Tuulimyllyssä on satojen metrien korkeudella suuri määrä polttoainetta. Tarvitaan vain ukkonen, laitteiston oikoseen meno, konevika tai muu jumi niin järkyttävä tulipalo tuulimyllyn huipulla ja maastossa on valmis.
Onko tuulimyllypohatat tulleet tätä pikku seikkaa ajatelleeksi? Tämäkö on nyt se tuleva Jumalan lähettämä tulimeri, josta Raamatussa puhutaan?
Tuulimyllyjen purku heti! Ennen ensi kesän kuivaa ja kuumaa kautta.
Tuulivoimalapalo Haminassa:
https://m.youtube.com/watch?v=9gxHSJerZfU- tuulihanseon
Tuulimyllyn polttoaine.....???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 293848
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422792Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial562330Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2182321Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631304Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951235