Lomautusluomalla

Pölkylläpäähän

Luoman puutuote aloitti lomautukset.Sipilän kiky puree.

10

232

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallistatukkia

      Pyytääkö ahneet kepuisännät ylihintaa luojan kasvattamista tukkipuista.

    • Ahnekepuli

      Päteeköhän tässäkin tapauksessa se sama juttu kuin kemijärven sellutehtaalla.
      Jouko Karviselta kysyttiin missä on ongelmien syy.
      Stora Enson johtaja vastasi että syy ei ole tehtaan aitojen sisäpuolella eikä työntekijöiden palkoissa.Eli kallis puu.

      • Ei oo kenenkään vika vaan tyhmät ostajat ostaa sieltä mistä saa halvemmalla. Joko noita mökkejä tuodaan kiinasta? Itse sinne myimästämme puusta sorvattuja.


    • kusetusta

      Se on sitten soviteltu päiväraha-Teet 2 viikkoa kuukaudessa töitä työnantajalle ilmaiseksi.
      Kuukauden lomatuksella saisit saman rahan.Kyllä se on lakon paikka kun kyykyttävät duunareita ja asettavat heidät paperirumbaan.Kuukauden saat odotella päivärahoja.

    • Raivolarysäpöksyt

      Taitaa kaikki puutavarasta tehty kalusto tulla nykyisin virosta.Kalju ojaste teettää Raivolla hyvin halballa.ei maksa paljo palkkaa.

    • Kirveelletöitä

      Pätkälomautukset ja sovitellut päivärahat.
      Täys katastrofi työntekijälle.
      Näin on palkanmaksut ulkoistettu työttömyyskassoille ja tekemällä 2 viikkoa töitä kuukaudessa ja kaksi viikkoa työttömyyspäivärahalla kuukaudessa.
      Lopputulos on että nettosumma mikä viivan alle jää on suunieen sama jos olisit koko kuukauden työttömyyspäivärahalla.
      Näin kustaan duunaria silmään.Jos teet yli 80 prosenttia kuukaudessa töitä et saa mitään kassalta vaan kärsit sen puuttuvan 20 prosenttia itse.

      • Samaan aikaan maassa on kova työvoimapula, eli jos jollakin on tarve päästä työntekijästä kokonaan tai lomautuksella eroon, niin hän taitaa olla työnantajalle täys katastrofi.

        Suomesta pääsee kyllä lähtemään vaikka minkälaiseen "työläisen paratiisiin", jos tarjottu työ ei kiinnosta sen vertaa, että ei kelpaa työnantajalle edes työvoimapulan aikana.


    • Onkotääoikein

      Ansiopäivärahasta menee vähintään 25 prosenttia vetoa.Jos veroprosenttisi on yli 25 niin se tippuu 25 prosenttiin kun haet
      Tuöttömyyskorvausta kassalta.
      Monella duunarilla veroprosentti on alle 25 prossaa joten siinäkin häviät.
      Lopullisessakaan vertuksesss et pääse alle 25ä prosentin.Kelan peruspäivärahastakin menee vähintään 20 prosenttia veroa.

      • Einollatunteja

        Kyllähän tekemätöntä työtä on kunhan vain on kohtuullinen palkka jolla tulee toimeen.Eläminen ja laskujenmaksu vaan vie valtaosan palkasta eikä kulutukseen jää ylimääräistä.Tästä kärsivät nimenomaan kotimaiset pienyritykset joilta palkansaajat ostavat palveluja sekä hyödykkeitä.Kolme euroa kun kiertää kotimaan taloudessa ja jos siitä otetaan euro pois kierrosta voi arvata kuinka käy pienille yrittäjille joiden toiminta perustuu palkansaajien tekemiin ostoksiin heidän liikkeistään.Suutarit pärjää koska ihmiset korjauttavat 20 vuotta vanhoja kenkiä ja teettävät avaimia autoihin ja lukkoihin.Pula onkin palkanmaksajista jotka maksavat tessin mukaista minimipalkkaa.Harvoin sen enempää vaikka työntekijä tekisi kahden työntekijän työmäärän.


    • sirkkelimies

      Ei oo vielä ilkkassa ollut mitään juttua vaikka lomautus ollut päällä jo viikkoja.
      Työnantaja säästää suuret summat kun ei tarvi nälkäpalkkaa maksaa työntekijöille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      369
      1433
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      64
      952
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      86
      893
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      66
      870
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      574
    Aihe