kun antaa etujärjestöjen säätää lakeja, vaikka ovat tähän tehtävään, perustuslain edellyttämällä tavalla äänestäneet Eduskunnan. Millään etujärjestöllä ei voi olla tuota valtaa. Kyllä on härskiä politiikkaa tuo.
Suomen kansa on tyhmää,
Jupelit
16186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
No jos ei tyhmää, niin ainakin helposti johdateltavissa. Ja suurin valtiomahti, tiedotusvälineet ja some heittävät lisää bensaa liekkeihin. Oliskohan aika hajoittaa hallitus ja nimittää virkamieshallitus tekemään nuo poliittisesti vaikeat päätökset.
Kyllä suurin tyhmyys on äänestää kepusikoja!
Suuri tyhmyys on äänestää vihreitä-
Eduskunnassa ei ole yhtään kansanedustajaa! Eduskunta on ahneiden omaneduntavoittelijoiden kähmiäjoukko.
Edelleen eduskunta säätää lait. Se vain on niin että jos lait ei miellytä niin kansalaiset tai kansalaisryhmät kuten ay-liike voivat protestoida huonoja lakeja vastaan. Paras olisi jos kansalaiset saisivat itse äänestää laeista. Mitä luulet menisikö laki läpi jos kansa saisi itse päättää? Tässä voi tehdä vielä niin että asiasta päättäisivät vain ne joita asia koskee eli työikäiset (18-67-vuotiaat). Mitä sanot olisiko tämä paras ratkaisu kiistaan? Tietoyhteiskunnassa jossa elämme tuollainen voidaan toteuttaa helposti käyttämällä pankkitunnuksia (jos niitä ei ole niin voi, voi) äänestykseen.
Eduskunta pitäisi myös voida vaihtaa eli olisi hyvä jos eduskunnasta valittaisiin aina kerralaan vain puolet 2 vuoden välein.
Joo, Sinähän vasta valopää olet ! Siis oikeaa demokratiaa ja tässä esimerkki:" Suomalainen, Ruotsalainen ja Venäläinen päättivät juhlia yhdessä ja menivät viinakauppaan. Kukin osti kossupullon itselleen. Sitten Ruotsalainen ehdotti, että päätetään demokraattisesti juoda yksi pullo kerrallaan. Demokraattiseksi päätökseksi tuli, äänin 2 -1 , että juodaan Venäläisen pullo ensimmäiseksi. Kun Venäläisen pullo oli kurihmoitu. päätettiin , taas Suomalaisen ehdotuksesta äänestää demokraattisesti jatkosta. Ja päätös oli, että kukin juo oman pullonsa." Näin toimii kansanvalta. Vastaavia esimerkkejä löytyy H.C. Andessenin saduista. Kansanäänestys toimii jotenkin presidentinvaaleissa, mutta ei hyvin siinäkään.
No miten tuo eroaa siitä että venäläinen, ruotsalainen ja suomalainen äänestävät yhden henkilön tekemään päätöksiä, silloinkin se venäläisen pullo juotaisiin.
Mitä eroa on siis edustuksellisia demokratialla ja oikealla demokratialla. Perustuslaki kuitenkin takaa että ihmisiä on kohdeltava tasavertaisesti (eri asia on sitten toteutuuko tuo tuomioistuimissa joissa on liikaa kokoomuslaisia tuomareina).
Johtopäätöksenä olin sinua älykkäämpi tässäkin asiassa kuten odotettua oli.
Hallitus ei edusta kaikkia suomalaisia.
Eduskunnasta löytyy myös hallituksen ulkopuolisia puolueita ja joku heidätkin on sinne äänestänyt. Eli vastakkaisella näkemykselläkin on kannattajansa.
Juuri+näin.+Äänestysprosentti+on+ollut+vaikkapa+70%+ja+hallitus+saanut+niistä+paikoista+55%.+Tällöin+hallituksen+kannatus+on+38%+kansan+keskuudessa+eli+hallitus+on+vähemmistössä.+Ja+jos+nyt+pidettäisiin+vaalit+niin+hallitus+saisi+20+17+1=38%+tuosta+70%+äänisaaliista+eli+kannatus+kansan+keskuudessa+on+vain+26%+luokkaa.
"Hallitus ei edusta kaikkia suomalaisia". Ei todellakaan edusta koko kansaa, vaan on hallitusmuodon mukainen, eduskunnan keskuudestaan valitsema elin. Ja tähänkin liittyy muutama poikkeus, joilla ei tässä keskustelussa ole merkitystä.
Mitä lakia etujärjestöt nyt ovat säätämässä ?
Käsittääkseni yrittävät estää hallitusta säätämästä sellaista lakia, joka joka heikentää työntekijän oikeus turvaa ja rikkoo kansalaisten yhdenvertaisuutta työmarkkinoilla.
Millä tavoin tuo kansalaisten yhdenvertaisuus tuossa vaarantuisi ? Ja Hallitus ei säädä mitään, vaan eduskunta. Jonka me kansalaiset olemme vapailla vaaleilla valinneet. Aloittajan kommentti oli ainakin tuossa suhteessa oikeaan osuva... Kansa on tyhmää.
Kansalaisten yhdenvertaisuus vaarantuisi siksi että laki ei olisikaan sama kaikille vaan riippuisi sosioekonomisesta asemasta ts. onko töissä pienessä yrityksessä vai suuressa yrityksessä.
Hallitus käytännössä säätää koska sillä on enemmistö eduskunnassa. Vaalit olivat kyllä vapaat mutta d'Hondtin sääntö takaa ettei se ole demokraattinen.
Aloittaja on vain osin oikeassa, osa kansasta on tyhmää (persuäänestäjät)
No , pitää sitten " sosioekonomisisn " ( heh ) perustein laittaa laki koskemaan kaikenkokoisia yrityksiä. Ja tuossa oivallinen esitys Soinninvaaralta suhteellisen vaalitavan ongelmista, soininvaarahan on tyypillinen perussuomalainen:)
_
Tyhmä vaalijärjestelmä
Osmo Soininvaara / 24.5.2008
Helsingin yliopiston rehtorinvaalista on tulossa taktiikkapeli. Tarjolla on 12 jokseenkin tasavahvaa kandidaattia ja ehdokas X jolle ei kannattajia löydy. Tämä ehdokas X tekee taktikoinnista mielenkiintoisen. Vaali toimitetaan kaksivaiheisena enemmistövaalina. Oma ehdokas pitää saada toiselle kierrokselle ja tälle vastustajaksi joku tarpeeksi huono.
Riittävän iso vähemmistö – esimerkiksi opiskelijat – voivat ratkaista vaalin ehdokkaan Y voitoksi jakamalla äänensä ehdokkaiden X ja Y kesken saaden aikaan sen, että nämä molemmat tulevat toiselle kierrokselle. Koska ehdokkaalla X ei ole kannatusta, Y voittaa varmasti.
Pulmalliseksi asian tekee se, että jotkut muutkin voivat keksiä saman juonen. Silloin ehdokas X voi saada ensimmäisellä kierroksella enemmistön ja tullakin valituksi.
Miten Helsingin yliopisto on voinut ottaa käyttöön noin alkeellisen vaalitavan? Eihän nyt ole aivan yhdentekevää, kuka valitaan rehtoriksi. Joko pitäisi noudattaa samaa menettelyä kuin KOK:ssa valittaessa Olympiakaupunkia. Jos yksikään kaupungeista ei saa enemmistöä, pudotetaan vähiten ääniä saanut ehdokas pois ja jatketaan näin, kunnes enemmistö on muodostunut.
Samaan tulokseen päästään myös, jos valitsijoita kehotetaan laittamaan ehdokkaat paremmuusjärjestykseen. Ensin vaaliliput jaotellaan pinoihin ensimmäisen sijan mukaan. Jos kukaan ei saa enemmistöä, pudotetaan pois vähinten ääniä saanut ehdokas ja hänen lippunsa jaetaan toisen sijaan perusteella muihin pinoihin. Tämän jälkeen otetaan taas pienin pino ja jaetaan se toisten (tai kolmansien) äänten perusteella jäljelle jääviin pinoihin. Näin jatketaan, kunnes yhdessä pinossa on enemmistö.
AY-liikkeen kaatuessa urheiluministeri Terhokin saa etsiä Suomen kanaslleuuden ulkoilumuodon.
Kyllähän se SY tai Trafigura pääsee säätämään, jos ministerit ovat läpeensä korruptoituneita filmaajia, joiden annetaan työntää budjetti poliittisten huorien perseeseen.