Vanhanen tyrinyt työttömyyden hoidossa

CITY-Kustaa

Keskustan puheenjohtaja pääministeri Matti Vanhanen on epäonnistunut totaalisesti hallituksensa tärkeimmän tavoitteen saavuttamisessa. Vanhanen lupasi hallituskaudelle 100,000 uutta työpaikkaa. Vanhasen hallituksen aikana työttömyys on kuitenkin pahentunut ja pahentuu edelleen.

Työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan tammikuussa 8 000 enemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Työttömyysaste oli vastaavasti 0,3 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuotta aiemmin. Samaan aikaan kuitenkin myös työllisten määrä kasvoi edellisvuodesta 18 000:lla.

Työttömiä oli työvoimatutkimuksen mukaan tammikuussa 249 000 eli 8 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömyysaste oli 9,8 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 9,5 prosenttia. Kausivaihtelusta tasoitettu työttömyysaste oli 8,9 prosenttia.

Naisten työttömyysaste nousi 0,8 prosenttiyksikköä 9,6 prosenttiin. Miesten työttömyysaste laski 0,4 prosenttiyksikköä ja oli 9,9 prosenttia. Nuorten 15-24-vuotiaitten työttömyysaste oli 22,4 prosenttia, kun se edellisen vuoden tammikuussa oli 22,8 prosenttia. Kausivaihtelusta tasoitettu nuorten työttömyysaste oli 20,7 prosenttia.

Ei ihme, että keskustalaiseen tapaan Matti Vanhanen on jo nyt syömässä sanojaan ja pettämässä lupauksiaan. Vanhanen vain katselee ja jahkailee kun tarvittaisiin aktiivista otetta.

Miten kauan isänmaa kestää tällaista mannertenvälistä nahjusta?

12

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KYLLÄ SE NIIN ON

      Niin kauan kuin SDP on hallituksessa, pusyy työttömyys korkealla. Nyt täytyisi ottaa esille TYÖREFORMI ja toteuttaa se.

      • Eikös se KEPU täällä uhoa olevansa "johtava hallituspuolue" ja "päähallituspuolue".

        Kuinkas se nyt sitten onkin SDP, joka päättää asioista?

        KEPUlainen logiikka ei täytä tieteellisen tarkastelun kriteerejä.


      • mvv

        oikeassa.Vanhasen hallitus ei pysty asialle tekemään juuri mitään,kaikki on herran huomassa.
        Kepu ja SDP kyttäävät vain toisiaan,etteivät vain pääsisi mitenkään hyötymään omille äänestäjille.
        Yritysverouudistus on täysi susi,siinä kyllä annetaan suuryrityksille etua,mutta pienille ei muuta kun kiristyksiä.Yrittäjän oma verotus nousee,yrityksen vähän laskee,pelkkää pelleilyä koko homma.Hallituksella ei ole muuta toivoa kun suurten ikäluokkien eläkkeelle meno,sieltä tulee työtä.Kortissaolevien ihmisten on aina vain vaikeampi päästä töihin,ihmiset ovat todella jakaantuneet kahtia.


      • Keskustaan
        Känä kirjoitti:

        Eikös se KEPU täällä uhoa olevansa "johtava hallituspuolue" ja "päähallituspuolue".

        Kuinkas se nyt sitten onkin SDP, joka päättää asioista?

        KEPUlainen logiikka ei täytä tieteellisen tarkastelun kriteerejä.

        Kritiikki työllisyyden hoidossa kohdistuu myös Keskustaan ja Kokoomukseen. Eikö näillä kahdella puolueella olisi yhteistyössä mahdollista toteuttaa tarvittavat uudistukset? Nyt tarvittaisiin porvarillista yhteistyötä. Sitä valitettavasti ei vain tahdo löytyä.


    • Lock

      Rakennemuutos aiheuttaa pahaa jälkeä maaseudulla, mutta mitään ei enää ole tehtävissä sen asian suhteen. Keskustalainen kansanedustaja Esko Ahonen eilen Ilkassa kirjoittaa kolumnissaan 20 lehmän navetoista ja perheviljelmistä, jotka ovat pian taaksejäänyttä aikaa.

      Tänään on samassa lehdessä juttu, jossa 180 lehmän navettaan hankitaan kolmas lypsyrobotti. Navetalla on pituutta jo 135 metriä. Peltoa heillä on vasta 240 hehtaaria. Palvelualoilla enää työllisyys lisääntyy, muualla työttömyys. Maaseutu autioituu kiihtyvällä vauhdilla SDP-n ja kokoomuksen aloittamalla linjalla. Siinä menee samalla koulut, kaupat, pankit ja postit kun muutama tila jää kylään. Vaaliohjelmassaan tämä samainen kansanedustaja oli innoissaan kunnostamassa tyhjilleen jääneiden maanviljelijöiden asuntoja piioille ja rengeille. He eivät kyllä jää syrjäkyliin, vaan menevät parempien ansioiden perässä suurempiin kaupunkikeskuksiin.

      • Otsikossa hymiö

        ...


    • Jaba_43

      >>Vanhanen vain katselee ja jahkailee kun tarvittaisiin aktiivista otetta.

      • humanoidi

        Todellakin 200 000 työtöntä lisää. Onko tuo käyrä totta.


      • otsikossa hymiö
        humanoidi kirjoitti:

        Todellakin 200 000 työtöntä lisää. Onko tuo käyrä totta.

        ...


      • Lock
        otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        Sai konkurssipesän selvitettäväkseen, korkotaso oli 15% ja maan talous retuperällä Holkerin hallituksen jäljiltä. Korkea korko vei yrityksiä vararikkoon ja Devalvaatio sai talouden kasvu-uralle.


      • kalle k.
        Lock kirjoitti:

        Sai konkurssipesän selvitettäväkseen, korkotaso oli 15% ja maan talous retuperällä Holkerin hallituksen jäljiltä. Korkea korko vei yrityksiä vararikkoon ja Devalvaatio sai talouden kasvu-uralle.

        Tarkoitit varmaan sanoa että devalvaatio tappoi loput.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3625
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1580
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1468
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1356
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      287
      1323
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      19
      1206
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      71
      881
    8. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      822
    9. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      9
      812
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      769
    Aihe