Yksi syy alikulun tekemiseen on nimenomaan ruotsinkielisten koululaisten kulkeminen radan yli. Tänä aamuna katselin, kun ruotsinkieliset lapset tuli kouluun. Noin kymmenen tyttöä oli parkkeeraamassa mopojaan koulun eteen, juuri sille kadulle, mihin alikulun takia ohjataan keskustaan menevää liikennettä. Se on turvallisuusuhka. Toisaalta, jos tullaan mopolla, niin silloin ei ajeta radan yli eikä alikulun kautta. Kolme tyttöä oli tupakalla läheisellä kallioalueella "piilossa". Tytöt tuntuu olevan "kovaa porukkaa."
Alikulkua ei kannata tehdä sen takia, että siihen saadaan valtion tukea, kun itse pitäisi ottaa 2,5 miljoonaa lisää lainaa kaupungin 60 miljoonan lainakasan päälle. Hei ajatelkaa vähän. Ylikulun oikeaan paikkaan saisi kokonaan vr:n rahoittamana, eikä tarvitsisi kalliita kaapeleiden ja viemäreiden siirtoja, josta tulee lisäkustannus. Entä hulevesien hoito tunnelissa tästä ikuisuuteen. Se maksaa!
Ylikulun oikea paikka alkaa jostain taksiaseman tienoolta ja päättyy johonkin nykyisen S-marketin parkkipaikalle. S-market on muuttamassaTeboilin paikalle. Sinne pääsee sitten keskustasta turistit ja siellä asuvat mummot helpommin ylikulun kautta.
Yksi herkkä asia on sillan kevyen liikenteen parantaminen. Se paranee itsestään, kun ylikulku laitetaan edellä esitettyyn paikkaan. Kuka silloin enää ajaa sillan kautta? Kauhea mäki. Käykää Wiberg ja kumppanit kokeilemassa, niin tiedätte, mitä on oikeasti. Olette kuin Ay-pomot luurankotorneissaan, päättää asioista tietämättä, mitä kentällä ajatellaan.
Entä sillan tulevaisuus? Hullua investoida 350.000 pyörätiehen, jos silta puretaan parin vuoden päästä? Karjaan silta jo purettiin. Rakennetaanko Hankoon uusi? Autot ja koululaiset mopoineen jaksaa mennä mäkeä ylös ja alas, mutta jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden pakottaminen sillalle on, sanonko mitä.
Miksi alikulku tehdään?
5
210
Vastaukset
- Sähkötolppa
Käsittääkseni alikuku tehdään toki turvallisuuden takia mutta ensisijaisesti mahdollisen (toivottavasti) radan sähköistämisen takia.
- Ahmedkuraz
Mina olla iha sama mieli, ei tuneli tama hanko iha tuhma idea. Ola palion tarke laita lisa tila satama ja ota pois koko silta, siten olla ta tori se voi ota pois muys, sina olla ny van yksi risikäry ja kala. Ta olla palion tarke asia, ei tarvi olla turisti tala hanko voj aja ohi ja ei silon tarvi tuneli. Mina ola puoyra ja pase hanko pohionen toisen puoli. Ola laiska mumo ja lapsi jos ola tuneli.
Ahmed Kuraz
Hanko - VoihanPee
Näinhän se menee, mutta soon niin jotta näillä vaa mennään, valitetaan.
- näillämennään
60 miljoonaa 2,5 miljoonaa. 21.75, hei haloo, näkyy sinunkin kukkarossa!
Voisit säästää 1000 euroa vuodessa puhtaana käteen, jos kaupunki hoitaisi taloutensa kunnolla. Eikö kiinnosta enempää kuin vain todeta, ettei voi mitään. Jokainen voi. Moni on muuttanut pois ja ymmärtääkseni muuttoaalto jatkuu. Ei kiinnosta? - järkikäteen
Luulisi poliitikkoja kiinnostavan ja kaupungin työntekijöitäkin. Kaupungin työntekijöillä on vaa-assa oma työpaikka ja lomautukset, jos talous ei ole hanskassa. On katseltu ihan riittämiin velttoilua. Poliitikoilla ei ole ollut rohkeutta tehdä tarvittavia korjauksia. Silkkihanskoin on juustohöylätty. Se ei riitä. Mutta he pelkäävät, että kaveri suuttuu, naapuri suuttuu, ei saa seuraavissa vaaleissa ääniä. Katsokaa Sipilää, joka tekee työtä isänmaan eteen eikä kalastele äänestäjien sympatioita. Se on oikein. Rinne tekee päinvastoin. Puhetta paljon, jolla kalastellaan. Tyhjää politiikon puhetta. Helppoheikin puhetta.
Pitäisikö kunnallispolitiikassa kieltää puoluetunnukset, niin alkaisi tulemaan tuloksia, kun ajatellaan järjellä eikä ajeta jonkun logon alla sata vuotta vanhaa mantraa. Tulevissa seurakuntavaaleissa on suomalaisessa seurakunnassa kaksi ehdokaslistaa. Toisen listan otsikossa on puolueen logo. Hassua listassa on se, että kymmenestä ehdokkaasta vain kolme tunnustaa tuota logoa ja seitsemän on sitoutumatonta.
Ensimmäinen kysymys on, mitä puoluepolitiikalla ja seurakuntatyöllä on tekemistä toistensa kanssa? Seurakunnassa oma ohjelmansa ja sitä ei ylitä mikään puolueohjelma. Populismia.
Toinen kysymys, miksi nuo seitsemän on saatu houkuteltua tuolle listalle? Miksei heillä ole omaa listaa? Itse asiassa riittäisi yksi lista ja siitä valitaan. On ollut kertoja, että ehdokkaita on ollut sopivasti, ettei ole tarvinnut edes vaaleja. En äänestä puolueen listaa. En kannata punalippuja kirkkoon!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as643202Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna242978- 512872
- 562678
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582568Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482540On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532311Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782198- 692088
- 452082