Jos ei ole sukulaista jonka laittaa lähiomaiseksi ja pitempiaikaiset kaveritkin asuvat kaukana, niin taitaisi siltikin olla liian hölmöä luottaa koko päätäntävalta lääkäreille, jos jotuu esim. vakavaan onnettomuuteen, eikä näinollen pysty itse ottamaan kantaa oman hoitonsa suhteen ? Lääkäreilläkin kun voi olla välillä huonoja/väsyneitä päiviä tehdä hyviä päätöksiä (vaikka ammattilaisia ovatkin).
Lähiomainen potilaspapereihin
MielipiteistäKiitollinen
6186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka potilaspapereihin laitettu läheinen asuisikin kaukana, niin puhelin toimii. Se tieto on moneen asiaan sopiva.
Hoitotahto kannattaa tehdä kun voi hyvin ja on voimissaan. Tässä linkki josta lisää tietoa: https://thl.fi/fi/palvelut-ja-asiointi/lomakkeet/hoitotahto
Paljon kiitoksia mielipiteestäsi, tein juuri korjauksen potilaspapereihini, siellä on nyt taas lähiomainen merkattuna. Lääkäritkin ovat ihmisiä, ei niiden ns. oikeaan päätösvaltaan kannata liikaa luottaa :)
Selvä juttu! Jonkun tuttavan tai sukulaisen päätös on tietysti luotettavampi.
Se tieto lähiomaisesta muuten tulee useimmiten käyttöön silloin, kun henkilö kuolee ja ruumis on saatava pois hoitolaitoksesta tai missä se sitten onkin.
Ja varmaan ehdot on hyvä laittaa, tietoja ei saa luovuttaa sivullisille, ainoastaan viranomaistaholle. Minä lisäsin itse ainakin ehdot siihen.
Eiköhän tuo ole automaattista, terveystietoja ei anneta sivullisille. Joku sukulainen joka ei ole lähiomainen, ei saa tietoa edes siitä onko joku sairaalassa. Viranomaiset saa aina tiedot.
Hoitotahtovaihtoehto on jo valmiina ruksattavana Omasotessa.
Ja lukekaa pöljät sieltä nuo salassapitovaatimukset. Valitettavasti nekin näköjään vuotaa pahasti.