Mortonki. Tietääkö joku osoitteen josta löytyisi lista eri merkkien/ vuosimallien yleisimmistä vioista? Pääsisi katsomaan mitä on ostamassa. Tarkoitus olisi ostaa jokin n. vm2000/10000€ auto, merkistä ei vielä tietoa. Olen ikäni ajanut 14 vuotiailla autoilla ja saanut tarpeekseni ainaisista vioista. Varsinkin kun itse ei osaa kuin öljyt vaihtaa, niin tulee hiukka kalliiksi... Giitos!
Vikalistoja
Tilastorotta
6950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainaskin tästä löytyy jotain...
http://www2.helsinginsanomat.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/vikasarja.jsp
Kyllähän tuo vikalista vähän suuntaa antaa, mutta pelkkään listan pituuteen ei kannata kiinnittää huomiota. Pitkään samalla mallinimellä myydyillä autoilla kuten Toyota Corolla ja BMW 500, on huomattavan pitkät vikalistat. Tuoreemmilla tai vähän aikaa myydyillä malleilla ne ovat lyhyemmät.
Tokihan noista voi hieman arvioida minkä tyyppisiä vikoja autoissa on luvassa ja siten kustannustasoa. Meillä on käytetty tila-auto haussa kakkoskotteroksi, kun tulee taas perheenlisäystä, eikä alfaan enää emäntä tenavien kanssa mahdu. Voyager oli suosikki, mutta kovin on hankalan kuuloista vikaa verrattuna esim. Mitsun Space Wagoniin, jossa viat olivat lähinnä kuluvien osien kulumiselta kuulostavia. Rumahan se on, mutta puheiden ja näköjään myös tuon vikalistan perusteella melko viaton peli. Saapi nähdä mihin päädytään. Alfan jälkeen olisi kuitenkin kiva myös kakkosautoksi ostaa auto, jota ei tarvitse jatkuvasti rassata.
Tällaista listaa olin hakenutkin. Tämä nyt on varmasti aivan turhaa, mutta kysytään nyt kuitenkin: Mikä auto kannattaa hankkia/ Mitä välttää? (farmari vm2000/10000€
hesarin vikalistat on täyttä potaskaa. En ymmärrä miten noita kehdataan julkaista ja ihmiset vielä ottaa tosissaan. Tarkoitan sitä että nuo viat ovat ihan ympäripyöreitä, lähes jokainen vika on löydettävissä lähes jokaisesta autosta. Oleellisin, eli kuinka todennäköisesti, on sivuutettu täysin.
Uudemman auton hankintaa perustellaan usein korjauskulujen pienentämisellä, mikä ei läheskään aina toteudu: Mitä uudempi auto, yleensä sitä monimutkaisempi tekniikka ja kalliimmat osat ja isompi työ. Arvon aleneminen, kaskot, jne.
No jos arvostat ensisijaisesti luotettavuutta, kestävyyttä ja taloudellisuutta on sopiva auto Toyota. Jos tinkaat vähän vikaherkkyydestä niin saat parempaa korityötä ja ajettavuutta volkkarilla.
Volkkari oli yksi potentiaalinen vaigtoehto. Toyotan suhteen olen ollut aina epäluuloinen, en tiedä itsekään miksi. Muutamat Gurut ovat tosissan suositelleet erästä Audi80 vm 94/9500€. Siistin näköinen peli, kilsoista en tiedä sanoa mitään. Onko järkeä ostaa näin vanhaa, kun tarjolla on kuusi tai seitsemän vuotta uudempaakin peltiä samaan hintaan?
Miten olisi Saab. Saabin hinta tipahtaa nopeasti ja kympillä saa aika uuden, ison, turvallisen, lämpimän ja tehokkaan auton. Itse luotan "japanilais" merkkeihin, kun joudun auton uutena ostamaan, painaa kolmen vuoden takuu vaakakupissa.