Voiko viikonloppu paremmin mennä Suomi harjoittelee Naton kanssa ,tiltu kiemurtelee tuskissaan ja ryssää vituttaa ,ei tässä muuta
Suomi harjoittelee Naton kanssa
kenkälaatikkorommeli
38486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tiltulle on erittäin kivulias on että Ukrainakin on mukana.
Rysskilla on viharipuli.
Sopii kuvioon, roistot suodatetaan myös näillä menetelmillä.
Porin jääkäriprikaati on harjoituksessa alistettu ruotsalaiseen prikaatiin, Uudenmaan rannikkojääräriprikaati on mennyt puolestaan Norjaan ja karjalan lennostosta hävittäjälentäjiä yhdysvaltoihin ilmasotaharjoituksiin. Kansainvälistä menoa.
Harjoituksen taitaa kuitenkin kestää useamman viikon. Toivottavasti tulee hieman kylmemmät ilmat, jotta italalialaiset, ranskalaiset, saksalaiset, hollantilaiset ja muut pohjolaan saapuneet saisivat hieman maistiaisia kuinka kylmiin oloihin täällä voi joutua, sitten aikanaan. Oli muuten hienon näköiset tuuliteltat kun katselin kanadalaisten joukkojen vuoristoon majoittumista.
Menestystä Artiklan 5 mukaisille harjoituksille. Kyllä taisi mennä vanjalle mennä viesti perille että norskiin ei kannata vihreitä miehiä sijoittaa, eikä erillissota suomen kanssa tulisi enään kuuloonkaan.
https://www.youtube.com/watch?v=5TSjJTF2rHc&ab_channel=TheSun
Eritoten taisi venäjälle sekä tiltuille vihdoinkin mennä perille kenen leirissä Suomi seisoo ja vahvasti
Omilla jaloillaan. Onneksi USAnato on jonkun vuoden sisällä muisto vain.
Omilla jaloillaan mutta yhdessä. Belgialaiset saapuivat jo Rovaniemelle ja ilmoittivat muuten samalla ostaneensa F35 hävittäjät. Jos johonkin ulkopoliittiseen asiaan kiinnittäisi huomiota mikä ehkä oli yllätys on että Ukraina on mukana ja NATO on alkanut kouluttamaan ukraialaisia. Lähteekö Ukraina hakemaan myös NATO jäsenyyttä ?
Ukraina on pummimassa jokapaikassa. Päivänselvää on että ohjeita satelee rapakon takaa. Jenkkien kiistakapula EU:n ja Venäjän välille, jolla voi hieman hämmentää keitosta.
Miten Belgian kalkkunat mihinkään liittyy? Virhevalinta ja todennäköisesti antaa Ranskalle lisää syytä ajaa eurooppalaista puolusangendaa, mikä puolestaan tietäisi USAtonta Natoa, mikä olisi pelkästään erittäin hyvä asia.
Niin oltaisiin kuule pummimassa mekin joka paikassa jos tilanne olisi sama kuin ukrainassa, muistatko miten sille pummimiselle kävi viimeksi. Ilman saksan luftwaneja suomen ei olisi edes olemassa tänä päivänä siinä muodossa kuin me sen tunnemme.
Olisi muuten voinut olettaa että saksan ilmavoimat olisivat saapuneet lapin lennostoon juurkin historiallisista syistä, eikä belgian. Sakuista osa taisi mennä Kalixiin ruotsiin.
Hyvä jos ohjeita lahden takaa satelee, sieltä kyllä taitaa tulla muutakin kuin ohjeita ukrainalle nykyisin. NATO:lla on koulutuskeskus ukrainassa nykyisin, siinäpä vanjalle ihmetelvää hetkeksi.
Lahden takaa? Mitähän horiset. Ilmeisesti tarkoitit Atlantin takaa ja syykin on selvä. Koulutuskeskuksia ei tuo porukka perusta, ellei ole oma lehmä ojassa ja pahasti. Jenkeille on elinehto pitää EU ja Venäjä tukkanuottasilla. Ilmankos siellä lappasi McCainia sun muita tsemppaamassa.
Suomen ja Ukrainan vertaaminen ontuu ja pahasti. Emme ole koskaan olleet vastaavaa porukkaa kuin ukrainalaiset. Ei noilla homma tule ikinä toimimaan ilman pummimista. EU miljarditkin ovat kadonneet oligarkkien taskuihin.
"Ukraina on pummimassa jokapaikassa."
Ukraina harjoittelee yhdessä ystäiensä ja kumppaneidensa kanssa.
"Päivänselvää on että ohjeita satelee rapakon takaa. Jenkkien kiistakapula EU:n ja Venäjän välille, jolla voi hieman hämmentää keitosta."
Kun Venäjä hyökkää Ukrainaan ja tappaa siellä yli 10 000 ihmistä, kyse onkin tiltun mukaan vain siitä, että USA muka haluaa kiistakapulan EU:n ja Venäjän välille. Ei. Kyllä se on ihan Venäjä itse, joka loi tuon kiistakapulan rikollisella politiikallaan.
"Miten Belgian kalkkunat mihinkään liittyy?"
Titltut vastustavat ja pilkkaavat kovasti F-35-hävittäjiä, koska ne pelottavat Venäjää.
"Virhevalinta ja todennäköisesti antaa Ranskalle lisää syytä ajaa eurooppalaista puolusangendaa, mikä puolestaan tietäisi USAtonta Natoa, mikä olisi pelkästään erittäin hyvä asia."
Se olisihyvä asia ainoastaan niistä, jotka haluavat jälleen uuden suursodan Eurooppaan.
"Lahden takaa? Mitähän horiset. Ilmeisesti tarkoitit Atlantin takaa ja syykin on selvä. Koulutuskeskuksia ei tuo porukka perusta, ellei ole oma lehmä ojassa ja pahasti. Jenkeille on elinehto pitää EU ja Venäjä tukkanuottasilla. Ilmankos siellä lappasi McCainia sun muita tsemppaamassa."
USA säästi huomattavasti vähentämällä joukkojaaan Euroopassa ennen kuin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Sen jälkeen joukkoja ja aseistusta on Euroopassa jouduttu lisäämään sekä USA:n että euroopplaisten maiden taholta.
"Suomen ja Ukrainan vertaaminen ontuu ja pahasti. Emme ole koskaan olleet vastaavaa porukkaa kuin ukrainalaiset. Ei noilla homma tule ikinä toimimaan ilman pummimista. EU miljarditkin ovat kadonneet oligarkkien taskuihin."
Syytös, johon et tietenkään tähän hätään löydä lähdettä. EU kyllä on tarkka siitä, mihin sen rahat menevät.
Sinne meni Reutersin linkit. Modelle kelpaa vissiin vain ehdasti värittynyt materiaali.
Mahtava 'keskustelupalsta'. Mode voi jatkaa yksisilmäisten buustailua kaikessa rauhassa. Tämä oli tässä.
Linkkien sensuroiminen on todellinen ongelma tällä keskustelupalstalla.
Yhteistyö Naton kanssa alkaa sujua nyt myös täällä pohjolassa ja Itämerellä.
https://www.youtube.com/watch?v=5TSjJTF2rHc&ab_channel=TheSun
Varmasti!
Natoa minä en pidä minkään arvoisena.
Isis joukotkin antoi turpiin ja valtasi tärkeimmät alueet Syyriassa.
Isis teki merkittävän iskun USA:n johtamaa koaliotia vastaan. Ja valtasivat merkittävän kaupungin aiheuttaen usalle ja sen liittolaisille merkittäviä tappioita.
Se siitä!
Ja usaa pidetään voittamattomana? 😅
Kun räsymatot armeija antaa turpiin niille...
Isis teki merkittävän aluevaltauksen Syyriassa – ääri-islamistit iskivät hiekkamyrskystä https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005880133.html?utm_source=kopioi leikepöydälle&utm_campaign=kopioi leikepöydälle-share&utm_medium=social&utm_content=android.iltasanomat.fi
Yhteistyö Naton kanssa alkaa sujua nyt myös täällä pohjolassa ja Itämerellä.
https://www.youtube.com/watch?v=5TSjJTF2rHc&ab_channel=TheSun
Hyvin menee !
Nato on lähettänyt taisteluosastoja Viroon, Latviaan ja Liettuaan sekä ilmavoimien laivueita partioimaan niiden taivaita vastauksena Venäjän aggressioon ja revisionismiin.
Vanha sanonta kuuluu, että hullulla on halpa huvi. Taitaa pitää edelleen paikkansa.
Varautuminen siihen mitä ei toivota ei ole hulluutta, vaan viisautta, ja Venäjä Krimin miehittäminen ja asevoimien tuonti Itä-Ukrainaan osoitti viimeistään sen, minkä sortin sopimuskumppani Kreml on.
Suomi ja Ruotsi ymmärsivät Ukraina-opetuksen ja tie vei tiiviimpään Nato-yhteistyöhön, mikä näkyy hyvin selvästi nyt käynnissä olevaan Trident Junctureen osallistumisessa.
Kremlin startegiatyöryhmässä saatetaan kuulla kovaa kritiikkiä siitä mikä meni pieleen omassa toiminnassa kun seuraukset siitä ovat tuota sorttia.
Niin mikäköhän meni?
Onko kolmanteen M-sotaan suunnittelu varautumista. Mikä maa on siinä takana ?
Pehmeä-aivoiset ovat jo pudonneet kelkasta. Taas löytyy suomesta sotahulluja
murhanhimoisia idiootteja. Tulevaa M-sotaa ei voita kukaan, vaan se tulee olemaan
ennen näkemätöntä teurastusta, mutta länttä ihannoivat ovat jo nyt menettäneet
haluamansa sodan. Kiina sekä Venäjä odottavat maltillisesti kaiken rähinän alkamista, koska heillä saattaa olla "jotakin", mitä ei ole länsimaissa otettu huomioon ? Liika into omiin uskomuksiinsa saattaa olla kohtalokasta. Suomi tulee
olemaan ensimmäinen "PUSSY-PANCAKE", jonka olemassaolo tyrehtyy ensimmäisten tuntien kuluttua. "Pidä PIPOSTAS, kun se sataminen alkaa".
Tässä tulevat isäntämaasopimuksen parhaat hyödyt esiin ,Suomi ei ole enää yksin ryssän uhkaa vastaan
Ei vaan sotakiimaista kremlin sotilasjunttaa vastaan on hyvä varautua pahimpaan
NATO:n Trident Juncture 18 etenee vaikka saatana yrittääkin tulla ohjuksineen sekoilemaan Norjan rannikolle.
Venäjä on resulseiltaan pikku tekijä Natoon verrattuna,talous pienempi kuin Italian ja asevoimat rapakunnossa
Sotahullun puheita!
Venäjän tosiaan miehittää Ukrainalle kuuluvaa Krimin niemimaata, ja presidentti Vladimir Putin uhittelee ydinsodalla, mikä tietysti on _ _ _ ?
Venäjäkin harjoittelee Naton kanssa. Venäjän laivasto järjestää sotaharjoituksensa osittain samalla alueella, jossa on parhaillaan meneillään sotilasliitto Naton suurharjoitus Trident Juncture.
Ja kun Putin lupailee ydinsodan jälkeen kaikkien venäläisten pääsevän hänen kanssaan paratiisiin, niin tuo on _ _ _
Saattaa olla jopa seinähullun puheita,kylläpä venäjällä maanpäällinen elämä on vaikeaa kun haaveilevat taivaspaikasta
Suomen velvollisuus auta venäläisille päästää perille, Putinin käskystä taivaaseen.
mihin katosi jo viikossa kaikkien 1 huoli ( ilmastonmuutos )tuossahan palaa miljoonia tonneja löpöjä....nyt pitää keksiä uusia kohteita mummoille , ne saunavesien puhdistukset ei enään riitä .
ja mites kun kohta kaikki maat on liittyny samaan jengiin isolla rahalla, niin ketä me keksitään huligaaniksi tai viholliseksi...hmm, olisko joku avaruus jengi seuraava uhka, ois hyvä ku kukaan ei nää sitä mutta kaikki pelkää ja vois kerätä veroja vaikka kuinka kun rakennetaan avaruuspuolustusta, aseet on kalliita sillä alalla...……. esim nano tykki hinta 1000000000000miljardia ja toiminta salainen kuten aseen sijainti, ainut mitä tiedät on veronumero mihin voit maksaa....maksa tai uhka on todellinen, uhka poistuu heti kun olet maksanut ja uhka tulee takaisin kun rahan saaja on syönyt rahat...
maksaja ( raukka pelkuri ) saaja ( ahnee sika ) sota ( keksitty pelote ) vihollinen ( kuvitteellinen uhka )
sotilas ( maalitaulu ) ylin johto ( suojassa välimerellä juomassa shampanjaa ) pommituskohteet ( kohteet joista finanssitahot haluaa eroon ) sodan aloitus ( sitten kun tarvittavat välineet valmistettu ja joukot mättäällä valmiina , joku ampuu laukauksen joka kirjataan sodan aloitukseksi ) sodan lopetus ( kun kaikki suunnitellut tavoitteet on saavutettu ) jälleenrakennus ( siinä normikarja ottaa itselleen velkaa korvia myöten jolla rakentavat kaiken uusixi ) finanssitalous ( kaiken tämän rakennetun omaisuuden siirto elitismille , pörssin , rahastojen ,konkurssien kautta ) rampa ( kenttähenkilöstön tauti ,aivorampa, raajarampa , varaton pummi )……...tätä moni halajaa.
jos vihollista ei ole luodaan toisesta sotilaasta vihollinen, jokainen aseen jatke on vihollinen itselleen.
Venäjäkin liittyi harjoituksiin. Se lähettää paikalle maaleja. Hyvä Nato!
Syyriaassahan mitattiin venäjän laivaston kunto ja valmius,Kun Usa ilmoitti tekevänsä iskun pötki venäjän laivasto karkuun vastoin kaikkea uhoa mitä se oli suustaan päästänyt
Tä.än lisäksi Israel jatkaa Iranin terroristin pommitukset S-300 huolimatta.
Hyvä Nato! R vapisee ja vikisee.
Hyvä hyvä!