https://blogit.iltalehti.fi/eija-riitta-korhola/2018/10/26/ilmastopolitiikan-hokemia/?fbclid=IwAR3O7ZPSP-jesl0R0_z8_4ahuwoWT89lSOlMdR2lCum81N0loC61j3DFfHU
Taas Eija-Riitta Korhola kirjoittaa asiaa. Minusta asia on juuri noin. Jos ilmastonmuutos pyrittäisiin tosissaan ratkaisemaan, niin ainoana vaihtoehtona on ydinvoiman tuntuva lisääminen tai sitten pitää keksiä jotain kokonaan uutta ja käyttää tukiaisrahat siihen. Nykyinen tuulivoiman tukeminen on rahan haaskausta. Varsinkin kun tuulivoimayhtiöt ovat jo kertoneet pärjäävänsä ilman tukeakin.
Hörhöille ajateltavaa
12
314
Vastaukset
- TotuuPaljastuu
Vihreä valhe kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Saapa nähdä kuinka kauan tuulivoimateollisuus elää veronmaksajien rahoilla.
- uskonAsia
Onhan se jo nähty täälläkin. Uusiutuvaa energiaa on vaikea perustella järkisyillä. Pidemmän päälle pelkkä usko ja hypetys ei riitä. Pitää löytyä myös järkisyitä.
- JotainRajaaKiitos
Ydinvoimakin (fissio) on vain siirtymävaiheen energialähde - se joka elää voi nähdä vielä jotain uuttakin. Valitettavasti fuusiovoimalan odotukset eivät ole täyttyneet, mutta siihen kannattaa edelleenkin satsata. Aurinkoenergiaa voidaan edelleen kehittää, vesivoimaa käyttää ja kehittää. Tuulivoiman kehittäminen ei välttämättä tuo mitään ratkaisevaa - enemmänkin ongelmia hektisen tuotannon takia. Kaikki fossiiliset ja "bioenergia" ratkaisut ovat puhdasta itsepetosta, kaikki nämä ratkaisut lisäävät lämpö ja kasvihuonekaasupäästöjen määriä - hiilinielut ovat puhdasta kusetusta.
- LuontoHoitaaItseään
Hiilinielut eivät ole mitään kusetusta, vaan luonnon tapa sitoa hiilidioksidia ilmasta.
Hiilidioksidin lisääntyminen ilmakehässä kiihdyttää kasvua ja hiili sitoutuu lisääntyneeseen kasvillisuuteen. - hiilenkiertokulku
LuontoHoitaaItseään kirjoitti:
Hiilinielut eivät ole mitään kusetusta, vaan luonnon tapa sitoa hiilidioksidia ilmasta.
Hiilidioksidin lisääntyminen ilmakehässä kiihdyttää kasvua ja hiili sitoutuu lisääntyneeseen kasvillisuuteen.Kasvien kasvua hiilidioksidi voi kiihdyttää mutta ilmaston lämpenemiseen sen vaikutus on vähintään kyseenalaista.
Maapallon ilmakehän ilma on ulkopuoleltaan vapaa kaasutilavuus joten sen lämmittäminen ei ole mahdollista ilman että se alkaisi reagoida lämmönnousuun ja siirtämään lämpöä ulos avaruuteen.
Säätila voi vaihdella paljonkin ja on vaihdellutkin. Lämpökaudet ja jääkaudet ovat seuranneet toisiaan kautta aikojen.
Nykyisenlainen päästömaksujen kerääminen ei siihen vaikuta vähääkään. Vai niiden puuttuminenko aiheutti jääkauden loppumisen?
Ihmisten aiheuttamaa ympäristön saastuttamista ja liikakuormitusta tulee vastustaa mutta maapallon lämpötila on asia jolle ei mitään ole tehtävissä.
Siitä on kuitenkin tehty kuin uskonnollista mantraa jota hoetaan ja olennaiset asiat sivuutetaan. - EikelpaaKiitos
LuontoHoitaaItseään kirjoitti:
Hiilinielut eivät ole mitään kusetusta, vaan luonnon tapa sitoa hiilidioksidia ilmasta.
Hiilidioksidin lisääntyminen ilmakehässä kiihdyttää kasvua ja hiili sitoutuu lisääntyneeseen kasvillisuuteen.Hiilinieluja ei ole olemassakaan, jos puhutaan talousmetsistä. Mikä ihmeen nielu se on jos puu kaadetaan ja sen CO2 vapautetaan ihmakehään esim polttoprosessissa? Kestää kymmeniä vuosi ennen kuin CO2 on uudelleen sitoutunut puihin, ja jos biopolttoaine on tehty esim Brasiliassa ei ole mitään takeita, ett alueelle ikinä istutetaan puita tai öljykasveja - tilalle voi tulla nautakarjatila tai vastaavaa.
Ainoa pysyvämpi hiilinielu on aarnimetsät, mutta nekään eivät sido uusia CO2 päästöjä juuri lainkaan, puita kasvaaja vanhoja lahoaa.
Jos puu käytetään rakentamiseen, CO2 sitoutuminen on parhaalla tasolla, mutta valitettavan vähän suositaan puurakentamista. Betoni on edelleen ylivoimaisesti suosituin.
Hiilinielut ovat metsäteollisuuden ja omistajien keksimä valheellinen termi, ns vieherpesua varten. - NoinhanSeOn
Et taida nähdä metsää puilta. Hiilinieluja laskettaessa ei tarkastella yhtä puuta vaan metsiä laajemmin. Jos 1 % kerrallaan avohakataan, se muu 99 % kasvaa. Suomessa metsän kasvu on kiihtynyt, ja vaikka hakkuut ovat lievästi lisääntyneet tällä vuosikymmenellä, on metsän kasvu kompensoinut ne niin, että hiilinielu on säilynyt jokseenkin ennallaan. Jolloin metsän hiilivarasto on koko ajan kasvanut.
- EikelpaaKiitos
Jos nyt hakataan noin 1.5-2.0 % puista vuosittain ja muutaman vuoden päästä luku on yli 3 %.
Ei se silti ole mikään nielu, nielu tarkoittaa sitä, että CO2 päästöt vähenevät tai pysyvät vähintään vakiona. Jokainen ymmärtää, että eivät metsien hiilivarastot voi kasvaa jatkuvasti, ei edes Suomessa. Lisääntyvät hakkuut pitävät huolen siitä, että tulevaisuudessa metsää kaadetaan enemmän kuin se kerkeää kasvamaan.
Vuonna 2017 - Kotimaisen raakapuun käyttö kasvoi edellisvuodesta viisi prosenttia 58,9 miljoonaan kuutiometriin. Kun uudet hankkeet on saatu toimintaa kulutus tulee nousemaan (VTT ennuste ja laskelma) yli 75 miljoonaan kuutiometriin, tämä tarkoittaa sitä, että metsänuusiutumisaika lähestyy 30 vuotta, tähän metsät eivät taivu edes etelä-suomessa saati sitten pohjoisessa - monimuotoisuus kärsii huomattavasti sekä metsäala tulee vähenemään.
Eli laskennallisetkin hiilinielut tulevat olevaan tulevaisuudessa negatiivisia. - höpöpuhetta
EikelpaaKiitos kirjoitti:
Jos nyt hakataan noin 1.5-2.0 % puista vuosittain ja muutaman vuoden päästä luku on yli 3 %.
Ei se silti ole mikään nielu, nielu tarkoittaa sitä, että CO2 päästöt vähenevät tai pysyvät vähintään vakiona. Jokainen ymmärtää, että eivät metsien hiilivarastot voi kasvaa jatkuvasti, ei edes Suomessa. Lisääntyvät hakkuut pitävät huolen siitä, että tulevaisuudessa metsää kaadetaan enemmän kuin se kerkeää kasvamaan.
Vuonna 2017 - Kotimaisen raakapuun käyttö kasvoi edellisvuodesta viisi prosenttia 58,9 miljoonaan kuutiometriin. Kun uudet hankkeet on saatu toimintaa kulutus tulee nousemaan (VTT ennuste ja laskelma) yli 75 miljoonaan kuutiometriin, tämä tarkoittaa sitä, että metsänuusiutumisaika lähestyy 30 vuotta, tähän metsät eivät taivu edes etelä-suomessa saati sitten pohjoisessa - monimuotoisuus kärsii huomattavasti sekä metsäala tulee vähenemään.
Eli laskennallisetkin hiilinielut tulevat olevaan tulevaisuudessa negatiivisia.Etkö luota metsäalan ammattilaisiin?
- eiilmakehälämpene
Metsää ei nähdä puilta eikä ilmakehää säältä.
Ilmasto'keskustelu' on jumittunut hiilidioksidista inttämiseen.
Jos hiilidioksidin tuottoa oikeasti pyrittäisiin vähentämään se olisi jo tehty.
Kokonaisuus joka on vaikeampi, se on autuaasti unohdettu - öljjhhg
Onko ensi kesä taas kuiva ja kuuma?! Oiva metsäpalovaara tuulimyllyalueilla! Tuulimyllyssä on satojen metrien korkeudella suuri määrä polttoainetta. Tarvitaan vain ukkonen, laitteiston oikoseen meno, konevika tai muu jumi niin järkyttävä tulipalo tuulimyllyn huipulla ja maastossa on valmis.
Onko tuulimyllypohatat tulleet tätä pikku seikkaa ajatelleeksi? Tämäkö on nyt se tuleva Jumalan lähettämä tulimeri, josta Raamatussa puhutaan?
Tuulimyllyjen purku heti! Ennen ensi kesän kuivaa ja kuumaa kautta.
Tuulivoimalapalo Haminassa:
https://m.youtube.com/watch?v=9gxHSJerZfU - Malli1942
Sinne vain Helsingin alle kallioon uusi ydinvoimala. Lauhdevesi lämmittää koko kaupungin ja sähkö olisi kohtuuhintaista. Siirtomaksut pienet ja Eija-Riitalla olisi todella hyvä fiilis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892