kirkkorakennuksia myynnissä

3140
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kun miettii keskiaikaisia kivikirkkoja, niin ne eivät oikein sovellu muuhun kuin kirkolliseen käyttöön. Sama myös esimerkiksi Turun tuomiokirkon ja Helsingin tuomiokirkon kohdalla. Rakennuksina ne ovat hankalia muuhun. Rakennukset eivät edes edusta suomalaista kulttuuria, vaan lainakulttuuria, joten niiden purkaminen on järkevä vaihtoehto. Helsingin tuomiokirkko sijaitsee sellaisella paikalla, että siihen voi rakentaa valtion virastotalon käytännölliselle paikalle. Turun tuomiokirkon purkamisesta saatava graniitti käy hyvin soramurskeeksi teitten hiekoittamiseen tai kiviainekseksi uusien teitten pohjaksi. Turusta samalla vapautuisi tontti esim. liikerakennukselle tai vanhusten palvelutalolle.

Äänestä
  • Kirkko on pöllinyt juhannuksen muilta kulttuureilta.
    Ehkä ainakin puukirkot voitaiiin siis polttaa juhannuksena, kuin juhannuskokot ikään?
    Tällöin kirkko pääsisi vetävästä lautalaatikosta, jonka lämmityskustannukset ovat talvisin sitä luokkaa, että pitää potkia pari työntekijää kortistoon ja korottaa vielä veroa.
    En halua kannustaa ketään toimintaan, mutta ihan vaan ajatusleikkinä voitaisiin todeta, että myöskin paikallinen pyromaani saisi kunnian tehdä kerrankin jotain hyvää, eikä kirkon isän tarvitsisi taaskaan tehdä mitään, vaaan hoilata ilosanomaa liekkien nuollessa rippituolia ja puhujanpömpeliä.
    Puhua anteeksiannosta ja kohtuudesta.

    Äänestä

Kovin olis huonoja asua. Iso tila vie paljon energiaa lämmittää. Toisaalta sinne saisi aika helvetillisen valkokankaan ja sille UDHD-tykki, sekä kunnon audiot maanjäristyssubbareilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hngf kirjoitti:

Rakennuksia siirtymässä hyödyttömästä hyödylliseen käyttöön:

https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/haluaisitko-muuttaa-kirkkoon-lannen-media-listasi-milla-paikkakunnilla-se-voisi-olla-mahdollista-jo-nyt/809160/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu