Haluatteko 250 milj pakolaisia suomeen ?? No haluatteko 250 milj pakolaisia ! Jos ette halua GCM sopimukseen niin käykää kirjoittamassa adressin alle joka lähtee eduskuntaan !!
https://www.facebook.com/tanjaisamaria/videos/10156455413206328/UzpfSTEwMDAyNzMzNDI2NzcyOToxODMzMDU3NTU5MjM4OTk/?fref=pb&__tn__=,d-a-R&eid=ARBnhVCgr-ApGpy5Q_05Ov3M-km7KxgSVzonpQaLS7ApqH6TnUGah-qQCRsQOAuYoDUqRu9D6cCXWjz0&hc_location=profile_browser
Helppo olis vastata !! Kyllä Tai Ei !!!
Galluppi 1...
20
248
Vastaukset
Hienoa !! Että kirjoitit se on isänmaallista pitää huolta omista ja jälkeläisistä.. Perheestä pitää pitä huolta vai mitä ? Muuten on pahempi kuin pakana !!!
- EiHelvetti
Maailmassa on yhteensä arviolta 250 miljoonaa kotinsa jättänyttä pakolaista. Miten sä perustelet, että kaikki pyrkisivät Suomeen?
YK:n sopima periaatesopimus ei laillisesti velvoita yhtäkään maata ottamaan yhtään enempää pakolaisia kuin se pystyy ottamaan. Lähes kaikkien maailman maiden hyväksymä periaatesopimus antaa kaikille pakolaisille oikeuden hakea turvapaikkaa haluamastaan maasta.
Joku voisi kutsua tätä "ihmisoikeudeksi". Suomalainen voisi pitää oikeutta muuttaa toiseen maahan itsestäänselvyytenä. Ero suomalaisen maahanmuuttajan ja pakolaisen välillä on se, että suomalainen voi vapaaehtoisesti muuttaa lähes mihin tahansa maailman maahan, kun taas pakolainen, jolta on jo sodan tai jonkin luonnonkatastrofin kautta kadonnut koti ja omaisuus on pakotettu kulkemaan sinne minne minne määrätään. Sodan, kuivuuden, nälänhädän tms. luonnonkatastrofin vuoksi kotinsa jättäneet eivät ole liikkellä omasta halustaan vaan käytännön pakosta.
"Ulkoministeriön johtava asiantuntija Renne Klinge kertoo, että GCM ei ole sitova sopimus, vaan ohjenuora. Se ei vaikuta esimerkiksi siihen, että Suomeen tuli jatkossa aiempaa enemmän siirtolaisia. - – Kompaktin avulla etsitään niitä keinoja, joilla siirtolaisuutta ja muuttoliikettä voitaisiin yhdessä (maailmanlaajuisesti) hoitaa parhaalla mahdollisella tavalla kaikkien eduksi, Klinge kertoo."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/ef647c46-2541-4a31-a42d-7b2f6fc95919_pi.shtml
Jos Iltalehden (valtamedian) artikkeli on jällein mädätystä ja valeuutinen, kaiva huviksesi itse GCM esiin ja tutustu siihen. Adressit-sivulla on poliittisesti motivoitunut tulkinta, joka ei ole totta.
Tässä The Global Compact for Migration -periaatesopimus, josta persut kuten Taivio ja Huhtasaari ovat luoneet oman olkiukkonsa - tai olkidemoninsa
https://www.un.org/pga/72/wp-content/uploads/sites/51/2018/07/migration.pdfKoska Suomi on niin ihana ja naiset sinisilmiä ja avaa kun he pyytävät ja on lähettänyt sanoma kotimaansa että jopa pääministeri on tarjoamassa ja on jo tarjonnutkin vaikka mitä heille. Niin kuka nyt haluaisi mihinkään muuhun lähteä nyt kun jarru kaadetaan ja portit. hiiiiiiiiiiiii
- annakuulua
No niin eli tuo voidaan sitten tuoda huoleti istuntosaliin käsiteltäväksi jos ei kerta mitään ongelmaa, hyvä se on kuitenkin käsitellä että kaikki ovat asiasta kartalla, eikö vaan.
- joutavia-sopimuksia
Valehdeltiin meille Eu:stakin, että se on ihana ja ainut oikea tapa edetä. Mutta kuinkas sitten kävikään, kaikki on mennyt jotakuinkin perseelleen. Miksi kaikkien pitäisi saada valita minne mennä, jos ei ole omia varoja elättää itsensä?
Tottakai ne hakeutuvat tuollaisten sopimusten turvin parhaaseen maahan, josta saa täyden ylöspidon. Ei kelvannut Meksiko porukalla, vaan ylpeästi kieltäytyivät paikasta ja töistä. Pitää vaan päästä Amerikkaan.
- MaduMaduMsdu
No mutta sittenhän koneinsinöörit voivat elättää meitä vähemmistönä vuorostaan. Vaiko laittavat sittenkin lihoiksi?
Ainakin paljon tyttöjä ovat jo pistäneet suomessa hautaan .. Mutta se on vain isämaallista uhraamista sanovat suvakkit. Täytyhän meidän rakastaa muukalaiset !!
- RekkaiskuMuslimit.ry
Luku ja kirjoitustaidottomat laittomat maahantunkeutujat ovat rikkaus, Ja voimavara.
- terroristit.tänne
Suomi tarvitsee 25v - 35v "alaikäisiä" Geelitukkia.
- Naurattaa.vietävästi
Kyllä on Persu tyhmä. Ei voi muuta sanoa.
- Persu.on.viisas
Mistähän johtuu että juuri sotaisista arabimaista ja kehitysmaista persut loistaa poissaolollaan?
Täällä niitä riittää vai mitä ja ei ole sotia vaan päinvastoin maailman onnellisin maa.
- KylläTaiEi
Nm. Savis, olet kaiketi suomalaisuutta ihannoiva isänmaan ystävä. Lopeta siis kauniin äidinkielemme raiskaaminen.
"Suomi" kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, ellei tarkoiteta suomen kieltä.
Ennen välimerkkiä ei tule välilyöntiä.
Oikea taivutusmuoto on "pakolaista", eli: "No, haluatteko 250 milj. pakolaista?"
Huomaa, että suora kysymyslause päättyy aina kysymysmerkkiin.- Malli_oppilas
Sinussa on selvästi ministeriainesta, et vastaa itse kysymykseen mutta syytät kysyjää.
- yksikinliikaas
ootkonä pöljä ja montako muuta teitä on.
- Tervetuloa.kaikille
No ilman muuta. Mukava tavata uusia ihmisiä. Noin suuri määrä tosin edellyttää jo vähintään voimakasta myyntityötä. Pakolla ei kai sentään aleta niitä tänne rahtaamaan vaikka mukavaa porukkaa onkin.
Tänne vain lisää väkeä. - typykähyy
nämä on järettömiä 250miljoonaa haaloo heikki mihin sinä majotat
tuommoseen sanon nou Lars Wikström Tänne nyt vaan nimen niin olet kunniaksi Jumalalle ja Isänmaata et vihaa !! https://www.adressit.com/adressi_globaalin…
Hallitse
ADRESSIT.COM
Adressi globaalin massamaahanmuuttosopimuksen…- NoPerikatoonHei
Kuinkahan paljon me tienaisimme 250 miljoonalla aivokirurgilla?
- AgendaEtenee
Suomeen mahtuu EU:n laskelmissa yli 60 miljoonaa ihmistä, onhan Suomi esim. Iso-Britanniaa suurempi maa pinta-alaltaan.
Kokoomus Jyrki Kataisen suulla halusi maahamme pikimmiten 1,8 miljoonaa maahantulijaa ja vuoden 2015 massainvaasiossa porvarihallituksen Orpo ja Sipilä haetuttivat tänne pääosin bussikuljetuksilla Ruotsin puolelta 33.000 moniosaaja-iphonenuorukaista, jotta kokoomuksen vaje saadaan täytettyä. - ei-hyvää-päivää
hohhjoijjaa täällä taas niin vähä-älyistä kirjoittelua....
menkää lapset nukkumaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222441- 622374
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062270- 321537
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381532- 321510
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt371422- 281220
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201176- 951171