Miksi he vihaavat luterilaisia?

Eenokki12

Onko ateistinen viha ja siihen kiinteästi liittyvä Setan nimellä tunnettu veljespuolue liittoutunut hengessä vastustamaan luterilaisuutta ja sen vahvaa arvopohjaa? Miksi ja mistä syystä eduskunnassa sen edustajat kieltävät luterilaisuuden tunnustamalla ateismin ja Setan tavoitteet etusijalle vaikka kansan enemmistä on kirkon jäseniä vaikka en tiedä ovatko he enemmistönä ateismin ja Setan kaapissa seisovia kannattajia?

31

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annakunarvaan

      Kovin harhaisia käsityksiä. Taidat olla kreationisti?

      • Eenokki12

        Taidat olla ilmiselvästi ateisti tai homo? Miksi et vastannut kysymykseen asiallisesti.


      • Sinä varmaan jaat ihmiset evouskoviin ja kreationismiuskoviin 😉❓
        Eikä ole epäselvää kumpi sinä itse olet.


      • Eenokki12
        usko.vainen kirjoitti:

        Sinä varmaan jaat ihmiset evouskoviin ja kreationismiuskoviin 😉❓
        Eikä ole epäselvää kumpi sinä itse olet.

        Jos minua tarkoitit en jaa ihmisiä niiden perusteella en ainakaan uskoviin.


      • Eenokki12 kirjoitti:

        Jos minua tarkoitit en jaa ihmisiä niiden perusteella en ainakaan uskoviin.

        Tuo kommenrttini oli nikille annakunarvaan .


      • Eenokki12 kirjoitti:

        Jos minua tarkoitit en jaa ihmisiä niiden perusteella en ainakaan uskoviin.

        Mutta ei sinua voi ottaa vakavasti. Ja en itsekään kuulu mihinkään; en edes Setaan ikinä.


    • viimeinen.tuomio.2

      Eenokilla on taas onnellisuuspillerit ottamatta ja maanantaidarra. Eikä usko.vainen anna hörppyä, vaikka ihan vieressä on.

      • Sinulla ei taida olla mitään muuta elämässäsi kuin tämä palsta?


      • viimeinen.tuomio.2
        usko.vainen kirjoitti:

        Sinulla ei taida olla mitään muuta elämässäsi kuin tämä palsta?

        Kas kummaa kuka vastasi ja kertoi omassa vastauksessaan kaiken itsestään :D


      • viimeinen.tuomio.2

        Sun "sisättö" tiedetään jo ;D


      • viimeinen.tuomio.2
        viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:

        Sun "sisättö" tiedetään jo ;D

        Lähtipä siinä edeltä usko.vaisen kirjoitusvirhe maagisen nopeasti bittitaivaaseen. Kehitystiimi nyt selkeästi panostaa palstan tarkkailuun :DDD


      • viimeinen.tuomio.2
        viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:

        Lähtipä siinä edeltä usko.vaisen kirjoitusvirhe maagisen nopeasti bittitaivaaseen. Kehitystiimi nyt selkeästi panostaa palstan tarkkailuun :DDD

        Kehitystiimille sellainen info, että heittäkää helvettiin kaikki tämän palstan rekkautuneet multinikit, niin ilmapiiri paranee.

        Muussa tapauksessa ei voi tehdä kuin sen johtopäätöksen, että he ovat teillä töissä.


      • viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:

        Kas kummaa kuka vastasi ja kertoi omassa vastauksessaan kaiken itsestään :D

        Kiva kun olet niin avoin, jatka samaan malliin 😉


      • viimeinen.tuomio.2
        usko.vainen kirjoitti:

        Kiva kun olet niin avoin, jatka samaan malliin 😉

        Hauskaa kun tuosta on poistettu välistä sellaisia tekstejä, joissa ei ole mitään sääntöjen vastaista.

        Kehitystiimi-usko.vainen rulettaa! Mutta avoin palaute ja sen sulattaminen ei ole vahvuuksiaan.


    • >> Miksi ja mistä syystä eduskunnassa sen edustajat kieltävät luterilaisuuden tunnustamalla ateismin ja Setan tavoitteet etusijalle vaikka kansan enemmistä on kirkon jäseniä <<

      Koska kansan enemmistö, vaikka se kuuluukin kirkkoon, kannattaa nykymuotoista aborttilakia, avioerolakia, isyyslakia, äitiyslakia ja avioliittolakia. Siksi.

      Kansa ei siis ole ihan niin luterilainen, kuin sinä varmaankin toivoisit. Toiseksi, enemmistö ei kannata enemmistön ylivaltaa, vaan vähemmistöillekin (sisältää lukuisan määrän pieniä kirkkoja, ym) halutaan antaa samat oikeudet kuin enemmistöllekin.
      Esim. vihkioikeus on kymmenillä kirkoilla.

      Laillasi ajattelevia konservatiivisia luterilaisia löytynee esim. Lähetyshiippakunnasta (ent. Luther-säätiö).

      • On varmaan kiusallista kun Suomi on kristitty maa eikä ihmiset halua alkaa ateisteiksi virallisesi?


      • se.pieni.ero

        "Kansa ei siis ole ihan niin luterilainen"

        Protestanttinen kuitenkin. Kenen maa, sen uskonto = hallitsija määrää uskonnosta, uskonto ei määräile hallitsijaa (kuten katolilaisuudessa).

        Siinä lienee myös syy, miksi protestantit ja luterilaiset kritisoivat Hitleriäkin perin vähän verrattuna sentään edes muutamiin katolilaisiin, jotka niin tekivät (ja joutuivat siitä kärsimään).

        Luterialisuuden mahdolliset vartioida moraalia ovat siis aika heppoiset, ja siksi se vartioikin lähinnä maallisen vallan käskyjen noudatetuksi tulemista. Missä nyt ei siinäkään hirveästi ole ongelmaa, jos maallinen valta on kohtuullisella oikeudentunnolla varustettu.


      • Ala toki kapionoida kaikkia niitä Suomen lakeja vastaan mitkä eivät liity kymmeneen käskyyn 😉


      • usko.vainen kirjoitti:

        On varmaan kiusallista kun Suomi on kristitty maa eikä ihmiset halua alkaa ateisteiksi virallisesi?

        Miten aletaan ateistiksi virallisesti?


      • RepeRuutikallo kirjoitti:

        Miten aletaan ateistiksi virallisesti?

        ihan samalla tavalla kun kommari alkaa kommariksi ihan virallisesti.
        Eroaa kokoomuksesta ja liittyy vassariliittoon😉


      • usko.vainen kirjoitti:

        ihan samalla tavalla kun kommari alkaa kommariksi ihan virallisesti.
        Eroaa kokoomuksesta ja liittyy vassariliittoon😉

        Että liittyy ateistiliittoon? Kuule, riittää kun ei enää usko Jumalaan; se on tarpeeksi virallista.


      • No eipä ole tullut mieleen liittyä,


    • Kirkko.herätköön

      Juhlapyhistä tehdään pilkkaa. Joulu on rilluttelujuhla pikkujouluineen, pääsiäinen noitineen ja kekri halloweeneineen kuoleman palvontaa.
      Kekrin tulee olla sadonkorjuun ja kiitoksen juhla. Nyt lapsia pakotetaan kouluissa viettämään halloweenia ja jopa kristityiksi itseään nimittävät sallii sen. Kuinka tämä on mahdollista?
      Vihreät ajaa joogaa ja sukupuolineutraalia ihmiskäsitystä pakkopullana lapsille. Kuinka vihreissä on jäsenenä kristittyjä ihmisiä? Pienet lapsetkin viedään harhaisille poluille jossa ei ole toivoa eikä valoa. Miten sokea onkaan maailma ja sen kristityiksi itseään nimittävät nimikristityt joille ei Raamatun sana ole selvä totuus ja valo pois pimeiltä kujilta? Pienet lapsetkin sallitaan harhauttaa.

      Jeesus sanoi vakavat sanat Matt. evank. 18: ...hän kutsui tykönsä lapsen, asetti sen heidän keskellensä ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan. Sen tähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa. Ja joka ottaa tykönsä yhden tämän kaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut. Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen. Voi maailmaa viettelysten tähden! Viettelysten täytyy kyllä tulla; mutta voi sitä ihmistä, jonka kautta viettelys tulee!

      On viimeinen aika herätä näkemään lastemme ja kirkon tulevaisuus. Jos kirkko tai kristityt ei pidä valoa näkyvillä pimeyden maailmassa puhtaan sanan valossa, sen käy huonosti. Kirkon on herättävä huutamaan Raamatun totuutta puhtaana tai se hukkuu.
      Matt: 5:13-16. "Te olette maan suola; mutta jos suola käy mauttomaksi, millä se saadaan suolaiseksi? Se ei enää kelpaa mihinkään muuhun kuin pois heitettäväksi ja ihmisten tallattavaksi. Te olette maailman valkeus. Ei voi ylhäällä vuorella oleva kaupunki olla kätkössä; eikä lamppua sytytetä ja panna vakan alle, vaan lampunjalkaan, ja niin se loistaa kaikille huoneessa oleville. Niin loistakoon teidän valonne ihmisten edessä, että he näkisivät teidän hyvät tekonne ja ylistäisivät teidän Isäänne, joka on taivaassa.

      • >Kirkon on herättävä huutamaan Raamatun totuutta puhtaana tai se hukkuu.

        Siitä vaan sitten äänestämään seurakuntavaaleissa mahdollisimman vanhoillista ehdokasta. Mitenkään muuten et voi kirkon huuteluihin vaikuttaa.


    • Eikiitosjeesus

      Luterilainen arvopohja perustuu ikivanhaan nuotiotarinakokoelmaan ja huonoon selitykseen yhden AU-kersan alullepanijasta. Näin umpiheterona ajatellen on kyllä noloa kykeä ateismi ja Seta jotenkin toisiinsa vieläpä negatiivisessa viitekehyksessä.
      Eikä uskovaisia mitenkään vihata, säälitään korkeintaan, vähän niin kuin rauhallista mutta maailman tosiasioiden suhteen sekaisin olevaa ja elämänsä pilaavaa narkkaria.

    • Kysyn.minä

      Miksi Eenokki arvelet, että muihin asioihin uskovat viitsivät vaivautua vihaamaan sinun uskoasi? Vihaatko itse?

      • viimeinen.tuomio.2

        Eenokki has left the building. Utelut ja eenokin buukkaukset nimimerkille usko.vainen


      • Eenokki12

        Kyllähän aistin sen heti kun niitä mulkosilmä ateisteja nuhtelen synneistä ja kehotin heitä uskomaan Jeesukseen. Se on sama vihaavatko he minua mutta viha Jeesusta kohtaan sitä en ymmärrä.


      • Eenokki12 kirjoitti:

        Kyllähän aistin sen heti kun niitä mulkosilmä ateisteja nuhtelen synneistä ja kehotin heitä uskomaan Jeesukseen. Se on sama vihaavatko he minua mutta viha Jeesusta kohtaan sitä en ymmärrä.

        Aloituksessa kirjoitat ateistien vihasta ja vastustuksesta luterilaisuutta ja sen vahvaa arvopohjaa kohtaan ja nyt olet vaihtanut sen Jeesusta kohtaan. Yritä nyt päättää mitä ajat takaa.


      • Eenokki12 kirjoitti:

        Kyllähän aistin sen heti kun niitä mulkosilmä ateisteja nuhtelen synneistä ja kehotin heitä uskomaan Jeesukseen. Se on sama vihaavatko he minua mutta viha Jeesusta kohtaan sitä en ymmärrä.

        Sekopää. Ei ateisti usko edes Jeesukseen, joten ei vihaakaan sitä.


    • AteistiVaan

      Mitkä ovat ne Setan ja ateistien eduskunnassa ajamat tavoitteet, jotka sinua närkästyttävät?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2762
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2318
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1464
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1057
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1050
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      117
      996
    Aihe