Ruotsiin. Sieltähän ne on tänne tulleetkin. Miksi lennättää noita edestakaisin Irakiin ym ja takaisin. Huolehtikoon Ruotsi vaan noista rikastuttajistaan. Ei ole Suomen velvollisuus alkaa niitä elättää.
Paperittomat matut takaisin
mielipiteeni
9138
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ruotsilla on Irakin kanssa palautussopimus. Svedut eivät halua maksaa kustannuksia ja meikäläiset poliitikot eivät rohkene tehdä, eivätkä edes julkisuudessa sanoa mitään.
Eihän ne paperia tarvikaan. Niiden ohjekirjassa lukee että /C on pyyhittävä vasemmalla kädellä.
Suomen politikko Urpot tiesi tasan tarkkaan että näitä koneinsinöörejä tulee vai voiko tosiaan tuhannet paperittomat ajella junalla ja busseilla Suomeen jossa Laukunkantolaitos vastassa Venäjä näpäytti Suomipolitikoita päästäessään muutaman myös Venäjänpuolelta joista ei oltu sovittu siinäpä tuli hätäkäteen
Niitä on turha palauttaa ruotsiin koska rajat on auki. Läpsyttelevät samantien takaisin Suomeen.
Se sama roskaväki on het kohta täällä taas läpsyttelemässä
ongelma ratkaistaan suljetuilla palautuskeskuksilla mistä ei pääse ulos kuin poistumalla maasta vapaaehtoisesti?
Juuri näin on toimittava, palautettavien olot niin epäsuotuisiksi että tulee kova koti-ikävä.
sillon tullessa käännytetty heti rajalta takaisin Ruotsiin mutta Kokoomuksen Orpo meni rajalle ottamaan niitä vastaan ja varmistamaan niiden pääsyn maahan, laittoi vielä varusmiehet kantamaan niiden matkatavarat.
No eikö me sitten tienatakaan niillä?
Eikö maahanmuutto enää olekaan rikkaus?