Valkoinen ei saa "asylumia" Afganistaniin

Espoolaisessa kirjastossa oleva, lain harmaalla vyöhykkeellä toimiva "suurlähetystö" sortaa valkoisia henkilöitä jotka tulevat hakemaan Afganistanin passia. Näin siis on tietty oletuskuva minkälainen on "afgaani". Selvää rasismia!
Toimiiko tämä "lähetystö" Suomen ulkoministeriön suojeluksessa vai kyseisen kirjaston suvakki-johtajattaren ( tai naisoletetun) omana projektina?
https://www.nykysuomi.com/2018/10/29/suomalaispari-halusi-hakea-turvapaikkaa-afganistanista-kuinkas-kavi-video/
9288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tosi hupaisa juttu.Katsoin tuon jo silloin kun se tapahtui.Olli ja Karoliina ovat hyviä tyyppejä.Älykkäitä ja tiedostavia.Myös Marco de Wit ja Mari K kävivät siellä filmaamassa kerran kun passeja jaettiin afgaaneille.Kirjaston väki ei ollut kylläkään iloinen heidän vierailustaan.Marcon youtube- kanavalta löytyy.Rohkeat Marco ja Mari! Näiden ihmisten kaltaisia tarvitaan tallentamaan tätä uskomattoman älytöntä ja outoa aikaa.

Äänestä

Jos siellä olisi nordean nalle hakenut turvapaikkaa verokarhulta, niin olisi saanut kultaisen passin ihan mihin maahan vain.

Äänestä

Miten helvetissä kirjastossa on afgaanien passitoimisto. Espoo pitäisi laittaa valtion valvontaan, kokoomuslaiset kusettaa virkamiehinä ja yksi punamummo demariafgaanin avustuksella on duunannut suurlähestystön kirjastoon. Siis oikeesti, onko tästä valitettu eduskunnan oikeusasiamiehelle.

Äänestä

Kyllä noiden skeidalaiten kuuluisi olla jossakin suljetussa hoitolaitoksessa, silloin ne eivät olisi häiriköimässä joka ainoa päivä jossakin päin Suomea. Toinen vaihtoehto olisi köijjätä ne poliisin toimesta putkaan aina yleiseltä paikalta niitä tavattaessa.

Äänestä
  • Kovinpa rasistista on juttusi 'pakkohoitoon'.Nämä 'skeidalaiset'(sic!) juuri tuovat tämän yhteiskunnan ja valtamedian mädännäisyyden ihmisten tietoisuuteen.Niiden jotka totuutta haluavat.

    Äänestä

  • Jälkipolville kirjoitti:

    Kovinpa rasistista on juttusi 'pakkohoitoon'.Nämä 'skeidalaiset'(sic!) juuri tuovat tämän yhteiskunnan ja valtamedian mädännäisyyden ihmisten tietoisuuteen.Niiden jotka totuutta haluavat.

    Ei tarvitse olla kovinkaan kummoinen tsykiatri ymmärtääkseen mitä sekoja he ovat.

    Äänestä

Totta. Ilman näitä aktiivisia kansalaisia tämä Sellon kusetuskin olisi jäänyt unhoon ja tietoon tietämättömyyteen. Mediakin hiljennettiin.

Äänestä

  • Niin, aika hyvä aasinsilta, mitä virallisen facaden ja tarran alta paljastuukaan? Virallisesti passitoimisto, epävirallisesti jotain muuta? Kuka on vastuussa vai onko vastuussa kukaan. Meneekö joku linnaan vai saako tuolla kutsun linnaan. Se selviää ajan kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turvaan-suvakeilta kirjoitti:

Espoolaisessa kirjastossa oleva, lain harmaalla vyöhykkeellä toimiva "suurlähetystö" sortaa valkoisia henkilöitä jotka tulevat hakemaan Afganistanin passia. Näin siis on tietty oletuskuva minkälainen on "afgaani". Selvää rasismia!
Toimiiko tämä "lähetystö" Suomen ulkoministeriön suojeluksessa vai kyseisen kirjaston suvakki-johtajattaren ( tai naisoletetun) omana projektina?
https://www.nykysuomi.com/2018/10/29/suomalaispari-halusi-hakea-turvapaikkaa-afganistanista-kuinkas-kavi-video/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu