Suomessa voidaan tuottaa puhtaasti energiaa kotimaisesti, jota käyttää sähköautoihin. Öljy täytyy tuoda ulkomailta. Eli ensin ostetaan se öljy ja annetaan se raha pois, ja sitten vielä otetaan ne kaikki päästöt kotimaahan. Yhtälö on järjetön.
Lähtökohtani on insinöörinä, toimiiko jokin asia teknisesti. Näin, että sähköautojen tekniikka on muihin verrattuna ylivoimainen. Siihen me olemme menossa, siitä ei ole kysymystäkään.
Nyt hän on varma, että tämä tulee tapahtumaan, kunhan suuret autoyhtiöt alkavat toden teolla saada sähköautojaan markkinoille, kuten odotettavissa on.
Tämä juna on lähtenyt liikkeelle, eikä sitä voi enää pysäyttää.
Kalliit hinnat alkuun sähköautoille, mutta tulee siitä tasoittumaan ajan myötä.
Tietenkin kun meillä ollaan kylmässä ½ -vuotta antaa haasteita.
Talvivaara alkaa tekemään uutta tehdasta näiden akkuihin liittyen. Ristiriita ollut lähinnä vihreillä he ajaa sähköauotoilua, muttei kaivosta siihen liittyen. Nämä ei toimi ilman akkuja, ja niiden kaivostuotteita. Talvivaara voi myös tuottaa uraania, joka sähkön polttoaineena ydinvoimaloissa, joita täytyy oloihimme tehdä lisää mm Ruotsi jo teki periaate päätöksen 8- uudesta ydinvoimalasta, vaikka heillä on vesivoima hyvällä tolalla.
Maailma muuttuu ja se on puhdas energia, jota vesivoima ja ydinvoima edustaa. Haittansa on kaikella, mutta niistä saatu ote mm ydinvoimaan. Hassuinta mitä kuulee, ettei maailman puhtain vesivoima ole suosiossa puhdasta energia politikkaa ajavilla.
Haittansa silläkin, muttei meillä se olisi haittana, kuin vain vihreillä kokouksissaan -poliittisena vastustamisena. Tuulivoima on niin hankala laji, ettei se ole kokonaisvaltaista, vaatii runsaisiin katkoihin sijaissähkön tuotantoa -vesialtaat.
Suomessa on lisää tilaa vesivoimalle 1700 MW
8
124
Vastaukset
- JäiköPuheeksiVain
Tuleva senaattori?
21.3.2014 18:13
Vihervasurille tulee pää pipiksi kun aletaan oikein puhumaan energiasta.
Jotenkin se sähkökin pitää sinne pistorasiaan tehdä.
Vihervasurit on ulkona energia asioista kuin lumiukot-.
Seuraava hallitus paneutuu kyllä asiaan.
Jos itsenikin valitaan kansanedustaksi ( olen ehdolla )
Takaan että asiaan paneudutaan ja asia panna vireille, ei jää puheeksi vain.
Alkaa kausi olemaan lopuillaan.
Kysynkin mitä olet tehnyt asian eteen muutakin kuin tuota samaa aloitustasi laittanut tänne kymmeniä ja kymmeniä kertoja Sähköautot ovat kuitenkin edelleenkin bens-autoja saastuttavampia, kymmenenkin käyttövuoden jälkeen. Sähkö siis ei ole toistaiseksi se "juttu" jota ilmaston kannalta on oleellista autoissa käyttää.
- Listainssi
"Listoillehan tuossa pääsi verotaulukkoon
Metsänhoitaja_
1.11.2018 22:55
Palkkaeläkkeitten päälle metsä tilan tuottoa oli senverran paljon, että tulot meni ihan jourutaulukoihin asti.
Samoin esim. ruokaöljyjä siitä vain raakana pullosta, juuri sitäkin rypsiöljynä otin ruokalusikallisen, kuten tapana päivittän".
Inssi-metsänhoitajalla menee hyvin, kun pääsi rikkaiden listalle. Ei sitä muuten olisikaan varaa hörppiä rypsiöljyä päivittäin.- iihhahaaa
100% kylmäpuristettu rypsiöljy sisältää runsaasti erityisesti hevosen tarvitsemia linoli- ja alfalinoleenihappoja.Sisältää luontaisesti E-vitamiiniä.Käytetään hevosille energianlähteenä sellaisenaan lisättynä väkirehuun.
Varmaan "majuri" nukkuukin kengät jalassa turpa pitkin tyynyä. - Hörppy.risiiniöljyä
iihhahaaa kirjoitti:
100% kylmäpuristettu rypsiöljy sisältää runsaasti erityisesti hevosen tarvitsemia linoli- ja alfalinoleenihappoja.Sisältää luontaisesti E-vitamiiniä.Käytetään hevosille energianlähteenä sellaisenaan lisättynä väkirehuun.
Varmaan "majuri" nukkuukin kengät jalassa turpa pitkin tyynyä.Majuri on panomiehiä, tarvii paukkuihin ainesta.
- Ja.sill.viissiin
Hörppy.risiiniöljyä kirjoitti:
Majuri on panomiehiä, tarvii paukkuihin ainesta.
30 cm.
- KAs..kas
KAs..kun ei viherpoistaja ole poistanut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain3019601Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve82864Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2632153Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1132009SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,871556- 1441477
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1331448Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U301200Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931026- 71961