Tavalliset kansalaiset ovat viime päivinä saaneet katsella mediasta ay-pomojen PÖYRISTYTTÄVIÄ tuloja. "Miksi ay-pomoille pitää maksaa noin suurta palkkaa", kyselee lastenvaunuja työntävä nuori perheenäiti. Tehdastyöntekijä Reiskan mielestä ay-pomojen palkoissa ei ole enää mitään järkeä.
Olli Luukkanen, 262 525 € (OAJ)
Antti Palola, 229 280 € (STTK)
Sture Fjäder, 220 762 € (Akava)
Riku Aalto, 200 531 € (Teollisuusliitto)
Jarkko Eloranta, 195 122 € (SAK)
Jorma Malinen, 186 043 € (Ammattiliitto Pro)
Petri Vanhala, 139 049 € (Paperiliitto)
Silja Paavola, 131 879 € (Super)
Päivi Niemi-Laine, 129 527 € (JHL)
Marko Piirainen, 104 805 € (AKT)
Ay-pomojen ökytulot PÖYRISTYTTÄVÄT KANSALAISIA!
26
543
Vastaukset
- erwerwerwer
Tervaa ja höyheniä moisille riistäjille saatana!
- Pmpösilö
Työmarkkinakeskusjärjestöjen johtajista eniten tienasi viime vuonna Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Hänellä oli verotettavaa tuloa yhteensä noin 376 000 euroa, josta
Elikkä työnantajien pomo tienaa kaksikertaa enemmä - Anonyymi
Pmpösilö kirjoitti:
Työmarkkinakeskusjärjestöjen johtajista eniten tienasi viime vuonna Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Hänellä oli verotettavaa tuloa yhteensä noin 376 000 euroa, josta
Elikkä työnantajien pomo tienaa kaksikertaa enemmäToisaalta he turvaavat 100000 vakinaisen työntekijän tulot ja vakinaisen työn jatkumisen
- ydye
Työnantajapuolella Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n johtajan kokoomuslaisen Jyri Häkämihen vuositulot 379 000 euroa.
- asdadadasd
Noita rahoja ei maksetakaan duunareiden selkänahasta, vaan yrityspomot maksavat EK:n palkat omista rahoistaan.
- suyer
asdadadasd kirjoitti:
Noita rahoja ei maksetakaan duunareiden selkänahasta, vaan yrityspomot maksavat EK:n palkat omista rahoistaan.
Firmat saavat vähentää verotuksessa EK:n jäsenmaksunsa joten veronmaksajat epäsuorasti maksavat myös EK:n jäsenmaksuja veroissaan.
- 0613574
suyer kirjoitti:
Firmat saavat vähentää verotuksessa EK:n jäsenmaksunsa joten veronmaksajat epäsuorasti maksavat myös EK:n jäsenmaksuja veroissaan.
Kun ay-liike lakkautetaan tai pannaan verolle, totta kai myös EK tulee lakkauttaa tai panna verolle. Siitä tuskin on mitään erimielisyyttä, joten asiasta on turha jauhaa.
- 18-kertainen_ero
EK on "vähän" eri sarjassa.
Jäsenyritykset maksavat 0,054 % palkkasummastaan
Liittojen jäsenet mahsavat 1,000 % palkastaan (tyypillisesti)
AY käyttää rahat yhteiskuntaa haittaaviin tarkoituksiin, EK ei - Uskomatonta
18-kertainen_ero kirjoitti:
EK on "vähän" eri sarjassa.
Jäsenyritykset maksavat 0,054 % palkkasummastaan
Liittojen jäsenet mahsavat 1,000 % palkastaan (tyypillisesti)
AY käyttää rahat yhteiskuntaa haittaaviin tarkoituksiin, EK eiSiis yrittäkö tässä joku selittää, että EK:lla olisi jotenkin suurempi olemassa olemisen oikeus kuin SAK:lla? Voiko joku tosiaan tällaista väittää? Uskomatonta!
- nkbtejf
Muistetaanpa sekin, että ay-pamppujen rahat on saatu suurelta osin omaisuudella, joka on hankittu verot kiertäen. Heidän rikkautensa ei perustu verotettuun ja tuottavaan toimintaan, toisin kuin vaikkapa menestyvien yrittäjien tapauksessa.
- vähemmäniloisetveronma
Aivan, markkinataloudessa yritystukea 4 miljardia, tosin SUOMEN selkärankaisin omaava yrittäjä maksaa jopa, iloiten veroja eli iloinen veronmaksaja, ja ne Nallet, Sipilät, ja Bernerit ne vaan kiertää.........
- nkbtejf
vähemmäniloisetveronma kirjoitti:
Aivan, markkinataloudessa yritystukea 4 miljardia, tosin SUOMEN selkärankaisin omaava yrittäjä maksaa jopa, iloiten veroja eli iloinen veronmaksaja, ja ne Nallet, Sipilät, ja Bernerit ne vaan kiertää.........
Yritystukea maksetaan 1 miljardi. Yrityksiltä verotetaan kuitenkin kymmeniä miljardeja.
Sekä tukina maksettu 1 miljardi että perimättä jätetyt 3 miljardia ovat tietysti puolisosialistinen kummajainen, mutta sellaisesta huolimatta yritykset tuottavat jättiverot, ay-liike ei. Itse asiassa ay-liike muistuttaa yhteiskuntaa kuppaavaa loiseliötä - näinoikeasti
nkbtejf kirjoitti:
Yritystukea maksetaan 1 miljardi. Yrityksiltä verotetaan kuitenkin kymmeniä miljardeja.
Sekä tukina maksettu 1 miljardi että perimättä jätetyt 3 miljardia ovat tietysti puolisosialistinen kummajainen, mutta sellaisesta huolimatta yritykset tuottavat jättiverot, ay-liike ei. Itse asiassa ay-liike muistuttaa yhteiskuntaa kuppaavaa loiseliötäTodellisuudessa yrityksille maksetaan tukia noin kymmenen miljardia ja veroja ne maksavat 9 miljardia.
Tiedätkös että kaikkia raha otetaan asiakkaan, siis loppukäyttäjän selkänahasta, muita maksajia ei ole, eikä tule. Näistä asiakkaista ylivoimaisesti suurin osa on palkansaajia ja eläkeläisiä.
- luokkasotaa
Riku Aalto sai Teollisuusliitolta kuoppakorotuksena reilun 5000€, joten hänen tulonsa on tuosta 200 531 €:sta reilusti parantunut.
Teollisuustyöläiset ovat keskuudessaan katsoneet, että Riku tarvitsee tuon yli 5000 €:n korotuksen joten pulinat pois.- 0613574
Ay-liike osoitti näin, että pienipalkkaisissa ja naisvaltaisissa hommissa tarvitaan kunnon kuoppakorotukset. Tässäkin työpaikassa on naisia kokonaiset 0 % ja kuusinumeroinen vuosipalkka uhkasi alkaa vain ykkösellä. Kyllä pitäisi kyseisestä sankariteosta vähintään 1 luokan Mannerheim-risti myöntää koko liiton sikariportaalle.
- 270000euroa_Rikulle
Riku ensi vuonna 270 000€
- rahallasensaa
Alla lista ay-pomoista jotka demareita.
SAK:n ja sen liittojen puheenjohtajistoon kuuluvista henkilöistä SDP:n jäseniä ovat muun muassa:
– Jarkko Eloranta, SAK:n puheenjohtaja
– Päivi Niemi-Laine, JHL:n puheenjohtaja (SDP:n entinen kaupunginvaltuutettu Riihimäellä, SDP:n eurovaaliehdokas)
– Ann Selin, PAM:n puheenjohtaja
– Riku Aalto, Teollisuusliiton puheenjohtaja (entinen SDP:n puoluehallituksen jäsen)
– Heli Puura, Teollisuusliiton varapuheenjohtaja (SDP:n eduskuntaryhmän eduskuntasihteeri 1999–2005. 2005–2012 SDP:n Helsingin kaupunginvaltuutettu)
– Jari Nilosaari, Teollisuusliiton kolmas varapuheenjohtaja, SAK:n hallituksen jäsen
– Marko Piirainen, AKT:n puheenjohtaja, SAK:n hallituksen jäsen (SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Porvoossa)
– Petri Vanhala, Paperiliiton puheenjohtaja, SAK:n hallituksen jäsen
– Sauli Väntti, Sähköliiton puheenjohtaja, SAK:n hallituksen jäsen
– Simo Zitting, Merimies-Unionin puheenjohtaja, SAK:n hallituksen jäsen (SDP:n liikennetyöryhmän jäsen)
– Heidi Nieminen, PAU:n puheenjohtaja, SAK:n hallituksen jäsen (SDP:n edustaja Kevassa, SDP:n entinen kunnanvaltuutettu Jyväskylästä)
Eräitä muita näkyviä ay-liikkeen aktiividemareita ovat:
– Jaana Ylitalo, PAM:n edunvalvontajohtaja, SAK:n hallituksen jäsen (SDP:n eduskuntavaaliehdokas)
– Håkan Ekström, JHL:n toimialajohtaja, SAK:n hallituksen jäsen
– Ville Kopra, Teollisuusliiton ulkoisen viestinnän päällikkö (entinen valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen talouspoliittinen erityisavustaja)
– Vesa Mauriala, JHL:n suunnittelupäällikkö (entinen SDP:n järjestöpäällikkö, entinen Antti Rinteen kampanjapäällikkö, entinen SDP:n ministeriryhmän avustaja, Hyvinkään SDP:n kaupunginvaltuutettu)
– Matti Hirvola, Teollisuuden palkansaajien pääsihteeri (entinen SDP:n ministeriryhmän / Antti Rinteen avustaja),
– Jyrki Konola, PAM:n johdon neuvonantaja ja toiminnanjohtaja (entinen SDP:n ministeriryhmän avustaja, entinen Antti Rinteen erityisavustaja, entinen SDP:n eduskuntaryhmän pääsihteeri)
– Jukka Kärnä, SAK:n elinkeinopoliittinen asiamies (entinen SDP:n kansanedustaja)
– Aslak Haara-Hiltunen, Teollisuusliiton järjestämisvastaava (entinen SDP:n järjestöpäällikkö ja eduskuntavaaliehdokas)
– Harri Järvinen, SAK:n yhteyspäällikkö (entinen valtiovarainministeri Antti Kalliomäen ja Eero Heinäluoman erityisavustaja)
– Joonas Rahkola, SDP:n eduskuntaryhmän ekonomisti (SDP, entinen SAK:n ekonomisti ja entinen Antti Rinteen erityisavustaja)
Ei ole kumma, että Rinne halutaan ostaa pääministeriksi.- Demari-1
Hyvä lista, kiitos, ei jää epäselväksi mitä puoluetta duunarin kannattaa äänestää, DEMAREITA ilman muuta.
- OvakonHitsari
jukka kärnä Imatralainen ruskeakielinen änkyrä demeri joka nuoli paikallis demareiden perseen Ovakon portilla ja otti 200 000 e lainan ,.mutta lensi jo ensimmäisen kauden jälkeen ulos eduskunnasta ja sai palkkioviran SAK:n keinoelinasiamiehenä... Tosi iljettävä kaljupää ! SAK:n Niitti otsaan
- toimeksi_vaan
Onneksi joillakin pöyristymistä on seurannut eroaminen kiskuriliitosta.
Eräs näkyvä erohuippu oli Rikun 61 prosentin palkakokotuksen aikaan - rikuriepu
Riku-rassu sai vaatimattomann 60 000 euron palkankorotuksen. Miten se oikein pärjää.
- Suomen.Ahnein
Riku nauttii viemällä Kojamon vuokralaisten lasten suusta ruuan. Palkkiot nousi 131%.
Lopeta jo tuo iänikuinen jankuttaminen. Tiedätkö edes miksi liitoilla on Kojamon osakkeita? Minä tiedän. Kerronko?
Hyvä on valistan nyt sinua. Aikoinaan ei ollut riittävästi asuntoja, alueilla, missä oli töitä.
Liitot sak riensivät apuun ja rakensivat vuokra-asuntoja. Eli samalla muuten työllistivät.
Kun sitten aikojen saatossa huomattiin, ettei asunnoissa asu enään liiton väkeä, päätettiin myydä asunnot.
Vastineeksi saatiin VVO osuuksia. Sittemmin osuuskunnan osuudet on vaihtunut osakkeiksi ja VVO Kojamoksi.
Toivottavasti et pidä tätä huonona asiana, että oman omaisuuden saa jopa myydä.
Mites muuten nuorisosäätiön vuokrabisnekset? Paljonko maksoivat veroa? Voin kertoa senkin. 0€
Ketä kiinnostaa katselkoot. Nuo tulojen revittelyt ovat vain osa tätä politiikkaa, pysyypä kansalta piilossa isommat kontrahdit, joita näiden varjossa on hyvä tehdä.
- rikurikkaat
Palkansaajien " puolustajat" ryöstävät itselleen jäsenmaksut ja vuokrat
- senonrakenteissa
sekin on rakenteellista korruptiota
Ei terveessä organisaatiossa ole tuollaisia palkkoja,
tuo kuuluu tähän neuvostotyyliseen ostopäättämiseen
Rappiokommunismia
Tuleeko terveitä päätöksiä? - rappiokommunismia
kikyt ja aktiivimallit piti perustaa = ottaa kansalaisilta tukia pois
jotta pomoille riittää liksaa
EIHÄN TUOLLAISIA MUUTEN VOI MAKSELLA
kiittäkää lestaa ja pelle niinistöä
joka kerran kun työttömältä lähtee 4% tuista, se kilahtaa AY pomon henkilökohtaiseen kukkaroon - Anonyymi
Miten ne muka kansalaisia pyöristyttäisi?
Nämä palkathan maksetaan jäsenmaksuista, ei ne kaikkia kansalaisia kosketa millään lailla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869