Uusi hävittäjä mig-29 putosi Egyptissä, Egypti väittää teknistä viasta, Venäjä väittää lentäjän moka.
Tässä on Venäjän ylivoimasta teknologiasta.
Tässä on Venäjän ylivoimasta teknologiasta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Yliyrittävät huippuhävittäjiltä, tuttu ilmiö lentonäytöksiltä.
No tossa puhuttiin kyllä ryssän romusta, eikä sillä ole mitään tekoa huippuhävittäjän kanssa.
Lentäjät sekä tekniikka viallisia...
Joskus tekniikka ja joskus pilotin virhearvio, mikä mättää?
Lapsellista jäkättää asioista, joita sattuu alinomaan.
Indonesian Boeing lensi ensilentonsa elokuussa, ennen tuhoutumistaan.
Venäjän sinkkiämpärin normaali tulos ..kone tonttiin
Lappeenrannan neuvostotynnyrin viikonloppupullo jo imaistu? Jaksaa vielä pari tuntia purkaa patoumia ennen kuin sammahtaa.
Jaa, taasko on Mig "Coffin"-29 turpeessa.
Venäjällä kaikki putoa tai palaa,
Jos ei putoa tai palaa, se uppoa.
Jos ei uppoa, se hallitse maata.
Huomenta Lappeenrantaan. Ei tunnu agendasi oikein uppoavan täällä Suomessa. Nato-Virossa voisi olla leppoisampaa, vaikka neuvostotraumat näemmä vähän vannetta kiristää.
Kiitos, kiitos, sullekin hyvä päivä.
Ei ole enää Lappeenrannalla Venäjän turistin ryntäystä, Vova ja hänen ystävät ovat ryöstänyt Venäjän kansa.
Kun emme halua varkaita Suomeen, tiivis yhteistyö Naton kanssa on vältämätön.
Vaikka kuinka Vasemmistoliitto unelmoi revansista, ei Suomi antautuu.
Suomi ei tarvitse Natoa mihinkään, vaikka kuinka lobbaat. Täällä ei ryssää pelätä, vaikka teikäläisellä pelkotiloja vissiin onkin. Ei ole ihan tainnut vielä aueta suomalainen luonteenlaatu.
Venäjän teknologiasta.
Kun duunari saa kuukaudessa 25 tuhatta ruplaa, 355 euroa, tuskin hän huolehtii laadusta.
Sojuz putosi kun duunari takkaa anturi paikalleen lekalla.
Luultavasti MIG-29 kokoonpanossa käytettiin perinteistä venäläistä työkalua.
Aamiraali Kuznetsov oli varastettu kun kokoonpano oli kesken.
Jos Venäläisillä koneilla lennettäisiin suoraa lentoa, kuten Horneteilla tehdään, tuskin onnettomuuksia juuri olisi.
Koneiden ominaisuudet suorastaan pakottavat pilotteja viemään suorituskyvyn äärirajoille ja silloin riski onnettomuuksille on moninkertainen.
Mitä kun pilotti pysäyttää konen ilmassa, eikä siinä vielä kaikki, heittää pakin päälle....ei ei ei Horneteilla voi edes uneksia vastaavista tempuista.
Suoralentoon se taitaa olla suhteellisen luotettava kahden moottorin ansiosta, mutta jo tunnistukseen se ei oikein sovellu....hidas kuin mikä.
Ai pysäyttää koneen ilmassa ja laittaa pakin päälle? Uskomatonta soopaa.
Äläs nyt, tuo sama tiltuntolvana esitti toisella nikillä hävittäjäkoneeseen kokkaan pultattua 155 mm:n konetykkiä, joten takaperin rusettiluistelu ole sen rinnalla mikhään ongelma ; P
Kyllä ja voi vielä 'vekslata', kuin traktorilla ikään.
Näitä vehkeitä ei valitettavasti suomi pilotti saa edes hivellä, ainoastaan märissä unissa.
Älä hölmöile. Lisäksi MiG-29:lla saa Venäjällä lentää maksua vastaan.
Kyllä niitä jenkkikoneitakin tulee kenttään harvase viikko. Milloin lentonäytöksissä tai muuten vaan.
"Uusi"? Mig-29 suunniteltiin 1960-luvulla ja saatiin ilmaan 1980-luvun alkupuolella. Ei pitäisi olla lastentauteja ainakaan.
Uutistietojen mukaan vika ohjauslaitteissa ja venäläinen tutkimusryhmä matkalla Egyptiin tutkimaan. Käynnistetäänkö tästäkin rikostutkinta? Kysyn, koska Sojuz MS-10 moottorin anturiviasta ja uivan kuivatelakan uppoamisesta on käynnistetty rikostutkinta. Herää kysymys josko ihan oikeasti Venäjällä on sabotaasia.