https://demokraatti.fi/antti-rinne-betonade-klimatpolitiken-och-svenska-sprakets-stallning-vi-maste-losa-fragan-nu
Haluatko lapsesi jäävän Euroopassa pahnanpohjimmaiseksi. Ruotsinkielen pakollinen opetus vie tilaa joltain tärkeämmältä kieleltä, kuten saksa,ranska, espanja tai venäjä. Suomenkielinen ei hyödy ruotsin osaamiseta mitään. Suomessa pärjää suomella ja Ruotsissa kaikki puhuvat mielellään ulkomaalaisten kanssa englantia. Perussuomalaisten pitää toimia suomalaisten hyväksi ja torjua pakkoruotsi.
Virolaiset ovat halutumpaa työvoimaa Euroopassa, kuin suomalaiset.
perussuomalaiset voisivat ottaa kieliasian vaaliteemaksi ja tuoda esille se tosiasia, että Antti Rinteen päästessä pääministeriksi hän nostaa RKP:n hallitukseen. RKP:n ollessa hallituksessa verovaroja käytetään ruotsinkielisiin palveluihin. Suomenkielinen joutuu maksamaan palveluista, joita ei käytä.
Demari ei ole suomenkielisen ihmisen asialla!
11
265
Vastaukset 11
- Lukiolaislikka
Ruotsi on rikas maa, mutta siellä ei ole varaa tuhlata rahaa kahteen viralliseen kieleen.
Ruotsinkieli on opetusohjelmassa, mutta koululaiset eivät kieltä opiskele.
Ainoastaan reilu 30%:a ylioppilaista kirjoittaa ruotsin. Työpaikkaa hakiessa ruotsista ei ole hyötyä, koska työpaikan saa aina ruotsinkielisessä koulussa opiskellut.- suomi-finland
http://toniahva.puheenvuoro.uusisuomi.fi/263425-miksi-ruotsinkielinen-paasee-suomenkielista-helpommin-yliopistoon
Otetaan esimerkiksi Helsingin yliopiston lääketieteen koulutusohjelma (2018):
Suomenkieliseen ohjelmaan pisterajana oli yli 98 pistettä, kun ruotsinkieliseen ohjelmaan pääsi 91 pisteellä.
Suomenkieliseen ohjelmaan hakijoista yliopistoon pääsi alle 5 prosenttia hakijoista, kun ruotsinkieliseen ohjelmaan yli 10 prosenttia hakijoista.
Aloituspaikkoja oli suomenkieliseen ohjelmaan 108, ruotsinkieliseen 37. Tämä tarkoittaa, että aloituspaikoista yli 25% oli ruotsinkieliseen ohjelmaan. Ruotsinkielisten määrä Suomessa on noin 5%.
Ruotsinkieliset siis pääsevät yliopistoon heikommalla osaamisella kuin suomenkieliset. Suomenkielisille paikkoja on vähemmän suhteutettuna väestöön, ja suomenkielisistä hakijoista sisään pääsee selvästi pienempi prosentti. Joidenkin arvioiden mukaan suomenkielisistä nuorista vain kolmannes pääsee korkeakouluihin, kun ruotsinkielisistä opiskelemaan pääsee puolet. suomi-finland kirjoitti:
http://toniahva.puheenvuoro.uusisuomi.fi/263425-miksi-ruotsinkielinen-paasee-suomenkielista-helpommin-yliopistoon
Otetaan esimerkiksi Helsingin yliopiston lääketieteen koulutusohjelma (2018):
Suomenkieliseen ohjelmaan pisterajana oli yli 98 pistettä, kun ruotsinkieliseen ohjelmaan pääsi 91 pisteellä.
Suomenkieliseen ohjelmaan hakijoista yliopistoon pääsi alle 5 prosenttia hakijoista, kun ruotsinkieliseen ohjelmaan yli 10 prosenttia hakijoista.
Aloituspaikkoja oli suomenkieliseen ohjelmaan 108, ruotsinkieliseen 37. Tämä tarkoittaa, että aloituspaikoista yli 25% oli ruotsinkieliseen ohjelmaan. Ruotsinkielisten määrä Suomessa on noin 5%.
Ruotsinkieliset siis pääsevät yliopistoon heikommalla osaamisella kuin suomenkieliset. Suomenkielisille paikkoja on vähemmän suhteutettuna väestöön, ja suomenkielisistä hakijoista sisään pääsee selvästi pienempi prosentti. Joidenkin arvioiden mukaan suomenkielisistä nuorista vain kolmannes pääsee korkeakouluihin, kun ruotsinkielisistä opiskelemaan pääsee puolet.Minä en uskaltaisi mennä ruotsinkielisen lääkärin hoidettavaksi. Hän on lähtökohtaisin tuon 7 pistettä suomenkielistä heikompi.
- Bemarikuski
Demarin pitäisi olla suomenkielisen duunarin asialla. Duunari ei voi äänestää demaria.
- K.Yrpiäinen
Paskajauhaja keskustelee itsensä kanssa.
- yrpänä
Demari pettää vain perussuomalaisia.
Perussuomalainen pettää Suomen kansaa kokonaisuudessaan.
Persu karkotettava Afganistaniin. - missäsoinisielläon
Perusjuomalaisia kusetetaan, saas nähdä moniko joutuu aktiivimallin pariin...
Rinne valehtelee ilmastonmuutoksesta. hän ajelee isomoottorisella autolla ja syö lihaa.
Hän myös käy säännöllisesti ulkomailla lentäen. Persut ajavat pienimoottorisilla vähän saastuttavilla autoilla, eivätkä lennä kaukomaille.- siniset_tietää
Sen sijaan Sampo Terho on! Sampo Terho on puolustanut suomea ja suomenkielisiä paitsi täällä Suomessa niin nyt myös Ruotsissa. RUotsissa on pirustti suomenkielisiä ja ruotsalaiset ei tarjoa niille minkäänlaisia palveluita. Nyt sentään Sampo nosti asian esille.
Siinä on suomen ja Suomen puolustaja! https://www.sininentulevaisuus.fi/sampo-terho-ruotsinsuomalaisten-oikeuksista-huolehdittava/ - siniset_tietää
Sampo Terho on ainut oikea suomen puolustaja. Se puolustaa suomenkielisiä Ruotsissakin kun suurimmalla osalla meidän roskapoliitikoista on vaikeuksia puolustaa suomea ja suomalaisia edes täällä kotimaassa https://www.sininentulevaisuus.fi/sampo-terho-ruotsinsuomalaisten-oikeuksista-huolehdittava/
perussuomalaiset ja siniset ovat ainoat, jotka työskentelevät suomenkielisten suomalaisten eduksi eduskunnassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261583
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031016Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.152669Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.232546- 187509
- 31500
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11454- 185454
- 41436
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18403