Pekka Haavisto tekemässä sen mitä yrittäjä Juha Sipilä eitkoskaan toivoisi.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/3c64ae8c-363d-4183-8031-f42b98c7e9f8_pi.shtml
Vihreät vie Keskustan unohduttein puolueseen
3
96
Vastaukset
- vallanjakohuone
Seuraavien parlamenttivaalien kilpailuasetelmat alkavat olla melko pitkälti selvät. SDP ja Kokoomus kisaavat suurimman puolueen asemasta kaksistaan. Keskusta joutuu kisaamaan kolmanneksi suurimman puolueen asemasta Vihreiden kanssa ja haastaja-asetelmissa ovat myös Vasemmistoliitto ja Perussuomalaiset.
On aivan selvää, että Pekka Haaviston valinta Vihreiden pätkäpuheenjohtajaksi on puolueelle parempi vaihtoehto kuin Touko Aallon sijaistaminen. Ja Toukolta aivan oikea päätös luopua puoluejohtajan pestistä sellaiselle henkilölle, joka omaa näkemykset ja taidot kääntää puolueen kelkka myötätuuleen vaaleja kohti. Tässä myös näkyy se seikka, kuinka konkaripoliitikoilla on tärkeä asema puolueissa. Haastavissa tilanteissa kokemus tuo vakautta ja tilaisuuden "märkäkorville" oppia. Saa nähdä, riittääkö Haavistolle tuo 5 kuukauden aika viedä puoluetta takaisin siihen kannatukseen, mistä puolue nautti Ville Niinistön jättäessä puheenjohtajan pestin.Pekka Haavisto on hyvä televisiotenteissä, mutta hänen uskottavuuttaan vaaleissa syö, ettei jatka puheenjohtajan tehtävässä enää kesällä. Luulisi hänen tajuavan sen itsekin, joten on omituista, että meni paljastamaan asian jo ennen eduskuntavaaleja. Panee epäilemään, että Haavistosta onkin tullut menestyksekkäiden presidentinvaalien myötä niin itseriittoinen, ettei enää ymmärrä äänestäjien reagoivan tällä kertaa puolueen kannalta negatiivisesti. Onko Haavistoon tarttunut Väyrysen tauti?
Varmasti vihreät kuitenkin menestyvät tälläkin tavalla paremmin kuin Touko Aallon johdolla. Vihreät tulevat kuitenkin menettämään nyt ääniä Jyväskylässä, joka on noussut juuri Aallon ansiosta yhdeksi puolueen parhaista kaupungeista koko maassa. Mahtaako Aalto asettua edes ehdokkaaksi? Eduskunnan jättää ainakin Ville Niinistö, mikä merkinnee ääntenmenetystä vihreille Varsinais-Suomessa.Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Pekka Haavisto on hyvä televisiotenteissä, mutta hänen uskottavuuttaan vaaleissa syö, ettei jatka puheenjohtajan tehtävässä enää kesällä. Luulisi hänen tajuavan sen itsekin, joten on omituista, että meni paljastamaan asian jo ennen eduskuntavaaleja. Panee epäilemään, että Haavistosta onkin tullut menestyksekkäiden presidentinvaalien myötä niin itseriittoinen, ettei enää ymmärrä äänestäjien reagoivan tällä kertaa puolueen kannalta negatiivisesti. Onko Haavistoon tarttunut Väyrysen tauti?
Varmasti vihreät kuitenkin menestyvät tälläkin tavalla paremmin kuin Touko Aallon johdolla. Vihreät tulevat kuitenkin menettämään nyt ääniä Jyväskylässä, joka on noussut juuri Aallon ansiosta yhdeksi puolueen parhaista kaupungeista koko maassa. Mahtaako Aalto asettua edes ehdokkaaksi? Eduskunnan jättää ainakin Ville Niinistö, mikä merkinnee ääntenmenetystä vihreille Varsinais-Suomessa.Vihreiden vihermassasta on jo aika pompsahtaa uusi tai uusia vastuunkantajia; politiikassa ryvettymättömiä älykkötyömyyriä. Joku kypsään ikään kasvanut yliopiston käynyt hyttytyttö tai -poika sieltä vielä pelmahtaa esiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651576
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45488Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;186425- 26419