juttu. Yritin hakea erästä kaatunutta sukulaistani, josta minulla on tarkat ja täysin varmat tiedot mutta ei löydy kyseistä henkilöä. Montakohan sataa/tuhatta muuta mokaa siinä on, huoh, ei jaksa ajatellakaan. En tiedä ovatko kaikki kentät pakollisia mutta ei kyllä sanota missään että olisivat.
Sotasurmat 1939-45 on täysin epäluotettava
inha_juttu
7171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuollaisessa valtavassa tilastossa on aina virheitä. Kokonaisuutena on se on hyvä ja kattava.
Tyypillistä oikeiston lärväystä taas, pitää kehua kaikkea mitä virallinen Suomi on ikinä tehnyt vaikka kehujen aihetta ei olisikaan.
Stallarin pitää moittia kaikkea,koska ei ymmärrä mistään mitään.
Ja tehtävähän on aikanaan Moskovasta annettu. Eikä sitä ole peruttu.
Tulit sitten tuomaan rakastamasi, jumaloimasi ja jokaiseen kommenttiisi vähintään kertaalleen sijoittamasi ihanan stallari- sanan tällekin sivustolle, se niin saa aina lausujansa tuntumaan erityisen sivistyneeltä...
Stallari on symbooli tietämättömälle ja Suomea vihaavalle valehtelijalle.
On luonnollista, että sellaisena olet ihastunut sanaan ja sen sisältämän idean toistajiin.
Hatunnostoni+yritykselle+saada+kokoon+noiden+vuosien+kuolinluettelot.+Ajoittaisista+tutkijoiden+haukuista+huolimatta+sotasurmat-lista+on+lajissaan+toistaiseksi+pätevin+lähde.
Virheitä+siellä+toki+on.+Näistä+osa+johtuu+jo+virheellisesti+kirjatusta+lähdemateriaalista.+SDP:n+terroriluettelo+1918-1919+on+joissakin+tapauksissa+ainoa+lähde,+ja+aikansa+informanteille+ei+voinut+naljailla,+että+KVG.+Jos+seurakunta+ei+ollut+saanut+keneltäkään+ilmoitusta+seurakuntalaisen+kuolemasta,+nämä+jäivät+rippikirjoista+ja+seurakunnan+kuolleiden+luetteloista+kadoksiin.+Tietoja+kerännyt+SDP+joutui+joskus+tyytymään+huhupuheisiin+selvittäessään+kadonneiden+kohtaloita.+Päivämäärissä+on+heittoja.+Monen+kohdalla+olen+todennut+kuolinpäivän+menneen+100%+varmuudella+pieleen.+Kirkonkirjoihinkin+lisäyksiä+tehtiin+vielä+kymmeniä+vuosia+myöhemmin+kadonneiden+lopulta+tultua+oikeuden+päätöksellä+kuolleiksi+julistetuiksi.
"Sotasurmien"+kokoajilla+ei+ollut+liioin+aikaa+eikä+määrärahoja+selvittää+kirkonkirjoista+kadonneiden+syntymäaikojakaan,+vaikka+ne+nyt+faktisesti+olisi+ollut+varmasti+löydettävissä.
Olen+itse+löytänyt+"sotasurmiin"+korjattavia+ja+täydentäviä+tietoja,+enkä+ole+lajissani+ainoa.+Projekti+ansaitsisi+lisämäärärahan+saattaakseen+loppuun+hyvin+aloitetun+työn.
Täysin kattavaksi tuota ei liene mahdollista saada koskaan, tehtävähän vain vaikeutuu kun aikaa kuluu. Ja esim. kirkonkirjat, osa rajan taakse jääneiden kuntien kirkonkirjoista on tuhoutunut, osa kadonnut (ehkä myös tuhoutunut) ja osa sekaantunut ties mihin paperikasoihin. Neuvostonaapurihan käytti aikanaan jonkin verran näitä tietoja esim. ns. illegaalien henkilöllisyyksien luomiseen.
Jos tietää varmuudella jonkin tiedon virheelliseksi, eikö korjaaminen ole edelleen mahdollista?