Juuri nyt toitotetaan, että avoimia työpaikkoja on runsaammin kuin koskaan. Olen itse seurannut tätä karusellia kymmenisen vuotta. En ole huomannut avointen työpaikkojen lisääntyneen mitenkään merkittävästi.
Juuri kerrottiin, että nyt on lähes kolme hakija työpaikkaa kohti.
Täyttä puppua. Samat yritykset hakee työvoimaa vuodesta toiseen. Kuukaudesta ja viikosta toiseen.
Otetaan esimerkki myynti henkilöitä haetaan ja paikkoja ilmoitetaan olevan kymmeniä toisissa satoja joukossa on suuri määrä yrittäjiä jotka pakenevat työnantajan velvollisuuksia niin palkanmaksua kuin muitakin velvoitteita.
Nämä ovat kyllä viranomaistahoilla tiedossa osa toimii ulkomailta käsin aivan sama kuin rakennuspuolellakin.
EN MISSÄÄN NIMESSÄ PIDÄ TÄLLAISIA PAIKKOJA TODELLISEN.
Viranomaisten tulisi toimia ja te-keskuksella pitäisi olla vastuu millaisiin työpaikkoihin ihmisiä välitetään.
Juuri kerrottiin, että nyt on lähes kolme hakija työpaikkaa kohti.
Täyttä puppua. Samat yritykset hakee työvoimaa vuodesta toiseen. Kuukaudesta ja viikosta toiseen.
Otetaan esimerkki myynti henkilöitä haetaan ja paikkoja ilmoitetaan olevan kymmeniä toisissa satoja joukossa on suuri määrä yrittäjiä jotka pakenevat työnantajan velvollisuuksia niin palkanmaksua kuin muitakin velvoitteita.
Nämä ovat kyllä viranomaistahoilla tiedossa osa toimii ulkomailta käsin aivan sama kuin rakennuspuolellakin.
EN MISSÄÄN NIMESSÄ PIDÄ TÄLLAISIA PAIKKOJA TODELLISEN.
Viranomaisten tulisi toimia ja te-keskuksella pitäisi olla vastuu millaisiin työpaikkoihin ihmisiä välitetään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aivan samaa mieltä aloittajan kanssa. Kohtaa nto ongelmasta on huudettu vuosia. Mutta mitään tekoja ei ole tapahtunut.
Olisiko asenteissa korvien välissä vialla??
LUME-työpaikkoja, LUME-työpaikkoja, LUME-työpaikkoja.
Kysymys on porrrrvarin propagandasta kun vaalit on aivan ovella (keväällä). Porrvarin porukat yrittävät antaa mielikuvan, että sutki-sipilän jallitus onnistuisi. Kysymyshän on niistä 18 työpaikoista/päivä, eli tosiasiassa Työttömyyskorvausten LEIKKAUKSISTA.
Porrvarit ovat nyt niin ovelia, ettei pidä anakaan uskoa niiden propagandaa. Verotuotothan on vain vähentyneet
Laskin eilisessä lehdessä oli yli 29 työpaoikaa. Ei vuossin ole näkynyt tällaista lehteä Edellisen päivänä eräs yritys haki 20 työntekijää. Niin ne halkee työntekijöitä
Totuus on se, että talous on romahtanut mutta sitä ei voi sanoa ääneen.
Eu muodostetaan hajoittamalla ensin jäsenmaa ja sitten se "lunastetaan" velkojen maksuksi.
Kreikka veloitettiin halvaantumiseen asti - vaikka ei olisi pitänyt.
"Äijät" kävi tekemässä bisnestä.
Aika samaa kuin ihmiskauppiaat ja sutenäärit - LUODAAN VELKA JA HEIKENNETÄÄN PUOLUSTUS
JA SITTEN LUNASTETAAN kohde.
Suomen kohtalo oli heikot päättäjät. Pienyrittäjyyttä pitäisi tukea, mutta ne ei osaa - muuta kuin rankaista ja suosia kaveria ja keskittää suuriin - joka taas tappaa pieniä.
Ensin tapetaan omat ja sitten maihin astuu SUURET sakut.
Virkamies on virkamies kolmannessa polvessa tai äärettömästä kurjuudesta noussut nousukas.
Sellainen ei tunne yhteisvastuuta tai oikeaa realiteettiä.
Ajatelkaa jotain kataista, stubbia tai pipilää. Aika pysäyttävää. Ne osaa ajaa omaa asiaansa. Ei Suomen tai edes pohjoismaiden.
Jos ne tahtoo olla inhimillisiä ja etsiä siihen sanoja, ne kenties käy täällä etsimässä ideoita, mutta ei niillä ole omia resursseja.
Minä olin työelämässä yli 40 vuotta, koskaan en Suomen työttömyysministeriön karenssikonttorista töitä saanut, yhden kerran sain Haaparannan välityksestä, johon oli työnantajien värvärit tulleet eteläruotsista ! Itse löysin työpaikkani taikka työnantajat löysivät minut! Isoissa kaupugeissa kuten hesassa voi vapaita työpaikkoja ollakin, mutta ei vapaita asuntoja, miksi kaikkien puljujen pitää tuppaantua eteläsuomeen?
Nyt on kuitenkin ollut ihme uutinen mediassa, Terramare bygää akkutehtaansa Kuusamoon ! jospa alkaa järki voittamaan noissakin asioissa !
Late Lapista.
Onhan asuntoja. Ne vain jaetaan vierasmaalaisille.
Suomalaisille tarjotaan eioota.
Jos joku isonpi yritys tarvitsee kipeästi osaavaa työntekijää, luulisi että myös asuntoasioissa pystyttäisiin auttamaan.
Ei ole haluakaan, koska se halpatyövoima.
Järkyttävää valehtelua!! Ei ole avoimia työpaikkoja yhtään enempää kuin ennen. Koko moska huuhaata!!
Miksi haettavaksi julistettua työpaikkaa sanotaan avoimeksi, jos siinä on tekijä? Moni varmasti kuvittelee, että työpaikassa ei ole ketään ja työt jäävät tekemättä. Käytännössä Suomessa ei ole yhtään työpaikkaa vailla tekijää.
Maikkarin uutisissa oli eilen aivan onneton analyysi. Avoimeksi julistettujen työpaikkojen määrää verrattiin työttömien määärään esittäen suhteen olevan liian suuri. Orpo oli tietysti bongattu hokemaan samaa liturgiaa. Onnellisesti unohdettiin, että valtaosa työpaikoista jaetaan jo töissä olevien kesken työttömien jäädessä mopen osille. Töitä pätkitään täysin turhaan omistajien voittojen kasvattamiseksi, mikä näkyy avoimeksi julistettujen työpaikkojen määrän kasvuna, vaikka työtunteja ei ole tarjolla yhtään enemmän.
Ennen ei ollut työttömiäkään tällaisia määriä kuin nyt (500 000 on ilmaisissa töissä ja nekin hakee vapaita työpaikkoja)
Kaiken kaikkiaan olisi pitänyt ilmoittaa että 880 000 on työttömän kaltaisissa oloissa se olisi jo selittänyt paljon paremmin tätä nykytilannetta kun piiloudutaan pimennettyjen tilastojen taakse jolloin ei muodostu oikeaa kokonaisukuvaa työttömyyden tilasta
Ei työnantaja ota koulutukseen 100 mhenkilöä jos se ei tarvitse
hyvien lukujen mainostaminen ei tuo yhtään uutta työ paikkaa,
Työtöntä syytetään kun ei tarjottu työ kelpaa, mutta työnantajaa ei syytetä kun tarjottu työvoima ei kelpaa.
Eipä kuullosta kohtuulliselta.