Mitä mahtaa olla lieksalaisnuorten

naakanketale

tuntemus ja tieto Lieksan historiasta? Maailman historiaa kyllä (ehkä) luetaan kouluissa mutta luetaanko Lieksan omaa historiaa. Moniko tiennee Lieksan tilanteesta 1940-44 jolloin Lieksa oli saksalaisten miehittämänä. Tai tietävätkö Lieksan miesten retkestä Rukajärvelle 1941-44. Onko tuttua tieto saksalaisten parakeista, missä sijaitsivat ja miltä näyttivät?

Kerrotaanko Tiiksjärven saksalaisesta lentokentästä ja sen tarkoitusperästä, lennättää juutalaiset sotavangit Lappiin ammuttaviksi? Pimeää aikaa josta vaietaan vieläkin. Omertaa on muuallakin kuin vain Lännessä, on sitä täällä idässäkin.

19

411

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan.pihalla.ovat

      Ei ne tiedä mitään. On se työpaikalla jutteluissa nähty.

      • Ärsyttääks-Nyt

        Niinpä eivät tiedä. Olisi kuitenkin äärettömän tärkeää tietää juuri nuo seikat, ja tietysti paljon muutakin. Vielä jos joku seliittäisi heille muutamia muitakin Lieksan historian kannalta merkittäviä asioita. Tarkoitan esimerkiksi sitä miten Kevätniemen alueen asutus on saanut alkunsa ja minkälaista rakennuskantaa Kävetniemen alueella on ollut. Erinomaisen tärkeää olisi jos nuoret oppisivat ulkoa niiden vanhojen asunirakennusten sijaintipaikat ja pohjapiirrustukset.
        Ei myöskään sopisi unohtaa Brahean kaupungin rakennusten sijoittelua ja rakennuspiirustuksia. Siis ajalta ennen grillikioskia ja autolauttaa. Kaipa ne piirustukset jollakin ovat tallessa, vai onko virkamiehet sössinee hommansa ja hukanneet paperit?

        Näitä asioita opiskelleet ovat etulyöntiasemassa mm. työmarkkinoilla kautta Suomen maan ja jopa universaalisti. Tietoja näet tarvitaan esimerkiksi rakennusalalla jos aiotaan jälleenrakentaa samanlaisia..., asuntoja. Myös hoiva-alalla saattaisi olla tarpeen tietää kuinka sellaisissa asunnoissa saataisiin tehtyä vanhusten hoitotyötä tehokkaasti ja tottakai myös IT -ala hyötyisi tuosta, puhumattakaan tuhansista tulevaisuuden ammateista. Mitä nuo sitten lienevätkin.
        Aloitus on hyvä ja ajankohtainen, en vaan ymmärrä miksi.

        Omertasta sen verran, ettei sellaista ole esim. suomenkielisillä alueilla. Termi on italiaa ja se ei tarkoita "jotainvähänsinnepäin"-touhuilua. Se tarkoittaa ihan tietynlaista käyttäytymistä.
        Niin et - äläkää höpiskö joutavia.


    • ruptuuririitta

      Koulussa ehditään vain kaataa päähän suuria linjoja historiasta ja niissäkin on oppimista. Kiinnostus paikallishistoriaan tulee vanhemmalla iällä (jos tulee). Näin kävi itsellenikin. Jos kiinnostusta ei ole, oppiminen on tervanjuontia ja pakkopullaa.

    • ei.vain.sotaa

      Lieksasta ja Pielisjärvestä olisi paljon muutakin opittavaa kuin vain sodat Rukajärven retkineen ja saksalaisine parakkeineen. Kun laajennamme hieman aihetta ja aloitamme vaikkapa 1500-luvusta, on olemassa todella paljon mielenkiiintoisia aiheita paikkakunnan kaupankäynnistä, liikenteestä mailla ja vesillä, teollisuudesta, maa- ja metsätaloudesta, ihmisistä, kouluasioista, kirkollisasioista, rikoksista, ja paljon paljon muusta.

      • Pielisjärvi_valtio

        Pielisjärvi kun oli käytännössä itsenäinen Ruotsista ja Venäjästä riippumaton tuossa 1600-luvun alun tienoilla, niillä main kun Stolbovan rauha tehtiin.


    • tieto_katosi

      Jatkosodan ajalta on jäänyt paljon selvittämätöntä ja ne jotka jotain olisivat tienneet ovat jo manan majoilla kaikki.

      • selvähän-se

        Luonnollisestikin Saksa oli ajatellut pystyttää voittonsa jälkeen oman valvontaverkoston Jäämereltä Kaspialle tietääkseeen tarkalleen mitä itänaapurin puolella tapahtuu ja ettei ole myöskään riippuvainen liittolaisten antamista tiedoista. Liittolaisenkaan antamaan tietoon kun ei aina eri syistä johtuen voi luottaa.

        Saksalaisten hallussa oleva lentokenttä syvällä Itä-Karjalassa ja siihen liittyvä tukikohta Pielisen takana oli luonnollinen valinta tähän tehtävään. Selvääkin selvempää on se, että jos Saksa olisi voittanut niin Lieksaan olisi jäänyt pysyvä Saksan tukikohta.


    • Miksi nykynuoria vain sota-asiat kiinnostaisi, joita tässä ketjussa hehkutetaan? Kuten tuolla ylllä mainittiin, on maailmassa ja Lieksassa satoja muitakin asioita kerrottavana, joista olisi hyvä tietää. Positiivisiakin asioita. Kuuntelen mielelläni Lieksaa koskevia historiakatsauksia ja -esitelmiä, mutta sotajutut jätän vanhojen pappojen ruodittaviksi.

    • EI.Sotahistoriaa

      Koulussa taitavat enempi perehtyä muihin asioihin kuin vanhoihin sotajuttuihin!
      Toisaalta parempi jos lapset unohtaisi koko sotahommat ja keskittyisivät rauhan aatteeseen! Vanhojen sotajuttujen kaivelu aiheuttaa vain eripuraa!
      Tietysti veteraaneja pitää kunnioittaa ja heidän tekemiään uhrauksia Suomen puolesta!

    • Ihan pieniä korjauksia, ei mitään suuria.
      Lieksa ei ole ollut koskaan saksalaisten miehittämä.

      Rukajärvellä oli mukana lieksalaisia, mutta mitään Lieksan miesten erikoista retkeä ei ole sinne ollut.

      Lentokenttä muka juutalaisten kuljettamista Lappiin ammuttavaksi on urbaani legenda.

      • lieksan.lennu

        Kiitos tuollaiset valeen oikaisusta.


    • Aloittajan.luulot

      Et olisi oikaissut asiaa, vaan antanut lullijoiden olla uskossaan noista tarinoista!

      • Hyvä, että oikaisit. Ei tuollaisia paikkaansa pitämättömiä tarinoita pidä nykynuorille opettaakaan. Tuolla ylempänä oli pari kommenttia näistä sota-aiheista. Tarinoiden pitää perustua tosiasioihin eikä suusta suuhun kulkeneihin legendoihin.


    • megamoga

      Tuskin nykyiset lieksalaisnuoret tuntevat edes kotimaansa, Somalian, historiaa.

    • Olisijoaika

      Wanha on näistä jutuista ihan pihalla,sen takia aina närkästyy kun sotajuttuja. Wikipedia kortti esiin jä Myyryn shellistä pätemään Sarkalaa unohtamatta.

      • Kyllä palstalle kirjoitettavien historiallisten tarinoiden pitää olla totta eikä satuja, olipa ne sitten sotajuttuja tai muita historiatietoja. Minustakin on hyvä, että Kamuttaja tai Wanha korjaavat palstalle kyhäiltyjä vääria tietoja. Ei nimimerkin "Olisijoaika" tarvitse närkästyä siitä kun kalikka kalahti omaan nilkkaan. On hyvä, että lukijoille ei jää vääriä käsityksiä asioista.

        Mainittu Sarkala oli Lieksan kuuluisimpia rakennuksia ja siitä varmaan riittäisi vieläkin paljon kertomista uusillekin sukupolville.


      • tämä.on.tosi.asia

        Olisijoaika oletko ajatellut että palstan taso nousisi jos olisit hiljaa. Tietotasosi on vielä lapsenkengissä Wanhaan verrattuna.


      • Quo.Wadis

        Jos joku on pihalla niin sinä olet aivan pihan perällä. Wanhan yli käynyttä tietäjää saa kauan hakea.


      • Quo.Wadis kirjoitti:

        Jos joku on pihalla niin sinä olet aivan pihan perällä. Wanhan yli käynyttä tietäjää saa kauan hakea.

        Täysin samaa mieltä.
        Wanha tietää 1900- luvun ajoilta hyvin paljon sellaista, josta minulla ei ole ollut harmainta aavistusta.
        Tietää paljon enemmän kuin minä, täytyy tunnustaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3457
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      397
      1272
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      964
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      71
      843
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      196
      798
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      271
      724
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      700
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      628
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      20
      607
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      33
      576
    Aihe