virkaan.
Piispa Teemu Laajasalo vihki lehtorin virkaan Lähetysyhdistys Kylväjän aluekoordinaattorin Katariina Leskelän sunnuntaina 4.11. ordinaatiomessussa Helsingin tuomiokirkossa.
– Tuntuu hyvältä, että Kylväjä kutsui minut työhön ja antoi vokaation lehtorin virkaan. Vihkimisen yhteydessä vastasin neljä kertaa ”tahdon”. Yksi näistä kysymyksistä kuuluu: ”Tahdotko julistaa evankeliumia puhtaasti?” Juuri siinä kiteytyy minun tärkein tehtäväni: pitää esillä ilosanomaa Jeesuksesta Kristuksesta, rististä ja ylösnousemuksesta. Tähän tehtävään saan lähteä nyt rukouksin ja siunauksin varustettuna, kiittää Leskelä.
– On hienoa, että kirkossamme vihitään lehtoreita. Evankeliumin palveluvirka nähdään näin laajempana ja monipuolisempana kuin pappisvirka. Iloitsemme mahdollisuudesta tukea Katariinaa hänen kutsumuksessaan. Vokaation perusteella hänen tehtäviinsä kuuluu yhteydenpito seurakuntiin, lähetystilaisuuksien ja -tapahtumien järjestäminen, saarnaaminen, raamattuopetus sekä muu lähetysjärjestön ja seurakuntien yhteyttä rakentava toiminta, kertoo lähetysjohtaja Pekka Mäkipää.
Kylväjän puolesta Leskelää oli tehtävään siunaamassa lähetysteologi Jukka Norvanto. Messuun osallistui myös Kylväjän lähettikuraattori, lehtori Elisa Wathén. Wathén vihittiin lehtoriksi tasan kymmenen vuotta sitten, ja hän on edellinen Helsingin hiippakunnassa vihitty lehtori. Piispa Laajasalo iloitsi mahdollisuudesta vihkiä uusi lehtori kirkon työhön.
Katariina Leskelä työskentelee Kylväjän aluekoordinaattorina Tampereen hiippakunnassa. Kylväjän kotipaikka Tikkurilassa kuuluu Helsingin hiippakuntaan.
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/harvinainen-lehtorinvihkimys-helsingin-hiippakunnassa-10-vuoden-tauon-jalkeen/
Kaikki naiset eivät halua epäraamatulliseen papin
8
459
Vastaukset 8
Onnea ja menestystä Leskelälle.
- fake_holy
Vihkijä oli silti luottokorttipiispa ja kirkko on edelleen luopio kirkko. Leskelällä ei mitään iloittavaa.
- tomppelieitajuasitä
"Leskelällä ei mitään iloittavaa. " Paljoinkin on iloittavaa ja toivottavasti myös kuulijoilla, jotka löytävät Jeesuksen elämäänsä.
”Tahdotko julistaa evankeliumia puhtaasti?” Juuri siinä kiteytyy minun tärkein tehtäväni: pitää esillä ilosanomaa Jeesuksesta Kristuksesta, rististä ja ylösnousemuksesta. "
Mutta WAU!
Lehtorin virkahan Raamatussa tiheään esiintyykin.
ArtoTTT kirjoitti:
Yhtä usein kuin nainen papin virassa?
Niin. Ja pappihan on Raamatussa aina joku muu kuin Aaronin sukua.
- niiku.sillee
On myös lehtoreita, joilla ei ole mitään naispappeutta vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän49956Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46717
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487