Lainaus päivän Ilkasta:
"Mäki-Hannuksen alue sijaitsee Kauhavan keskustan kupeessa, ja maasto on kallioista ja metsäistä.
– Alueen kaikki yli 40 omakotitalotonttia on myyty." 👍🏽
"Mäki-Hannuksen alue sijaitsee Kauhavan keskustan kupeessa, ja maasto on kallioista ja metsäistä.
– Alueen kaikki yli 40 omakotitalotonttia on myyty." 👍🏽
Vastaukset 48
Vanhimmat
Miksi sitä kerrostaloa ei rakennettu,Kauhavalaiset ei halua asua betonikopperoissa vaan omakotitalossa.
Olen kuullut että ovet suljetaan vaìn ulkoa.Vimpelin kerrostalolle jatkaja (ei saa kertoa alahärmäläisille) .
Alahärmän kerrostalolle naureskelevat eteläsuomessa asti. Aakeeta laakeeta tilaa olisi, mutta elvistelyn takia haluttiin kerrostalo. Vaikkei kukaan juntti halua missään kerrostalossa edes asua.
Kantakauhavan veronmaksajat joutua lopulta tämän pelleilyn maksumiehiksi.
Huonompi härmä kakkii kantakauhavalaisten taskuun.Millä ne tuon maksaa.
Härmässä ei 10 vuoden päästä ole kuin harmaapäisiä vanhuksia.
Siksi Härmään kannattaakin rakentaa iso tornitalo. Vanhusten on helppoa asua ja lääkäripalvelutkin löytyy hissimatkan päästä. Tämä on mielestäni hyvä jako. Nuoret perheet muuttaa kanta-Kauhavalle ja vanhukset siirtyy Härmään.
Vanhuksilla.
Eikös siälä säkölijan alla ja sen viädes Etelärannas ,ole vapaita totteja vaikka lampahat söis.
Infa on valamihina ja kunta maksanu mainoken mukahan halutun alueen kulut,rakentajia vaan odotellahan.
Vähän huanolta näyttää ,liian useen lähtöö kasvavasta pohjosen alueen keskuksesta muuttokuarmia etelähä päin.
Olipas paljon kirjoitusvirheitä.noin käy kun kiihkoa on liikaa.pakkaa käsi täristä🙂
Eikös se Eteläranta ole täynnä.
Ei ole loppuun myyty.Siellä näytti olevan kaupungin tonttimyynnissä toistakymmentä vapaata tonttia.Koko keskustan kaava-alueella kaupungilla noin 40 myytävää tonttia johon on rakennettu infra ,yksistyisillä myynnissä olevat tontit näitten lisäksi.
Eli viimeistä ei ole myyty.
Ei sillä oo täyttä kun paritalon etääntyneiden laskujen osalta.
Mähi-Hannushomeen alueelta on ollu kiinnostusta mutta ei myyty kylläkään. Sen sijaan Alahärmäs tontit on myyty, ja Kantolan alueelta on myyty esikaupalla lähes kaikki. Nyt infra vasn Kantolaan valmiiksi!
Kyllä ei omiansa saa koskaan pois, joka Alahärmään rakentaa. Rakentaa voit, mutta jälleenmyyntiä on turha kuvitella. Moni rakentaja tuloo sen jälkeenpäin huomaamaan, että taloa ei saa kaupaksi, koska sijainti aivan pyllystä. Harva haluaa Alahärmän syrjäkylään. Suunta on kuitenkin yleisesti poispäin Härmästä. Mitään tulevaisuutta ei Alahärmästä voi kuvitella. Muutakuin eläköityviä harmaapäitä ja hautausmaan laajennus.
Lukea?
Kaikki tontit on MYYTY.
Enkä ihmettele,mukavaa kallioista ja metsäistä mäkimaastoa ,kun vertaa johonkin tasamaan peltoon,sen tylsempää aluetta ei olekkaan.
Etelärannasta taas mielenkiintoisen tekee jokirantamaasto.
Etelärannasta tekee mielenkiitoiseksi tonttialuetta halkova korkeajännitelinja.
Tosi outo alue ostaa ja kaavoittaa asuntoalue.
Ei mikään ihme tonttien myymättömyys.
Mäki-home onkin hääviä rakentaaa. Oikee kivinen louhikko ja kalliolle kun tekee niin homeen lisäksi on radon ongelma. Etelärantahome taas painuu, niinkuin se yx tupa teki.
Varmaan pelkää omaa varjoaankin.
Etelä-pohjanmaan radonpitoisuudet on mitättömiä,ja kalliomaastoissa ei ole sitäkään vähää.
Hieno homma löytyikö kantakauhavalta kantavaa maata jolle voi rakentaa en oikein usko eihän suolle kannata rakennuksia laittaa tulukaa hyvääset härmään siellä on hyvät maapohjat niin ei tarvi homeen kanssa asustella ?
Muuten voisin muuttaakkin Härmään, mutta kun työpaikka on Seinäjoella, niin Kantakauhavalta on lyhin matka sinne. Niin, ja Härmäs ei olisi mulle sitä työtä tarjolla, mitä haluan. Enkä rupea enää täs iäs alaa vaihtamaan, ja palkkaani alentamaan. Jos nyt johonkin päin pitää muuttaa, niin kyllä se on sitten lähemmäs Seinäjokea. Yhtään kilometriä en ala työmatkaani pidentämään, se on saletti.
Muuta Lapualle. Siellä on nyt kaksi uutta risteystä joista pääsee hyvin valtatielle. Enää ei mene hermot vuoroa odottaessa.
Lapualla menee nyt lujaa ja asunnon saat vielä ennen kuntaliitosta sopuhintaan. 😊
No toki mieluummin "oikeaan suuntaan" eli Lapuan suuntaan, kuin "väärään suuntaan" eli Härmän suuntaan. Täytyy kattella, täytyy kattella, aika hyvä on kuitenkin Kauhavallakin asustaa ja täältä kulkea. Ei oo ainakaan vielä hermot menny, ja Lapua on ohitettu ennen kuin on ehtinyt radiokanavat selata läpi.
Lapualta lähtien olisit jo perillä! Uudet risteykset lyhentävät käytännön matka-aikaa varsin paljon, kun enää ei tarvitse varata varmuudeksi odotusaikaa. 😃
Pulmasa kullakin tuumas pässikin -kun päätä leikattiin ja tästähän tehhään suomessa ja kauhavalla oikein tapa -annetaan uusien tuulien puhaltaa läpi E-pohjanmaan.
Tuo Lapua vaihtoehto ei ole hassumpi,jos Härmästä jostain syystä lähden on Seinäjoki kuitenkin oikea
paikka.Kauhavaa en edes harkitse.
Tasamaalle,Seinäjoki on varmaan suomen tylsin ja vastenmielisin kaupunki.
En muuttaisi asumaan mistään hinnasta,seinäjoen yleinen rahastus meininki kyrsii sen verran paljon,voit saada parkkisakon vaikka omassa pihassa.
Semmoselta ne isommat kaupungit tuntuu, jos on ikänsä navettaperällä asunut.
Kannattaa asua muutama vuosi Seinäjoella, ja tutustua siihen. On se paljon muutakin kuin parkkimaksuja ja yksisuuntaisia katuja. Mutta kyllä siihen maalainenkin tottuu, pitää vain ensin kaupunkilaistua.
Kaikkein paras tapa on, että käy asumassa vaikka Helsingin urbaaniudessa muutaman vuoden, ja sitten muuttaa Seinäjoelle. Siinä vaiheessa parkkimaksut ja muutama yksisuuntainen katu tuntuu lastenleikiltä.
Parasta Seinäjoessa on tasaisuus ja hyvät pyöräilyreitit. Myös ulkoilureittejä on laavuineen yllättävän lähellä. Seinäjoki avautuu pyöräilemällä aivan eri tavalla muutenkin. Lisäksi monesta paikasta pääsee kivasti pyörällä oikaisemaan, vrt auto. Lisäksi melkein vieressä on paukaneva, jossa tuntuu kuin olisi jossain erämaassa pitkospuilla. Läheisyydestä huolimatta, liikenteen melu ei kuulu sinne.
Jotta kannattaa tutustua, ennen kuin tekee lopullisen johtopäätöksen.
Muutimme muutama vuosi sitten Seinäjoelle täältä Kauhavalta omakotitalosta,ikää kun alkoi tulla niin omakotitalo asuminen tuntui jo työläältä.Talo ei menny tuosta vaan kaupaksi,hintaakin piti laskea,no sillä rahalla saatiin kaksio kerrostalosta.
Olihan se hieman totuttelemista erinlaiseen asumiseen ja siihen kaupunkiin ,sekä sen tarjoamiin palveluihin.Nyt tämä alkaa tuntua todella oikealta ratkaisulta,kaikki on lähellä,asunnon huollosta ei ole huolta nurmikkoineen.Olemme tyytyväisiä ratkaisuumme.
Me muutimme lasten kanssa pois Sjoelta. Syynä huumeet. Hörhöjä siis todella paljon ja jopa lasten leikkipaikoilta löytyi neuloja yms. Ei kiitos
Minä olen nähnyt kun mannet esitteli käsiasetta ABC:n pihalla.
Tarkoitit kai Kauhavan ABC tonttia,itse rakennustahan ei vielä ole.
Voi vanhukset muuttaa kuolemaan mutta lapsiperheille on kyllä vihoviimeinen paikka.
Ja millähän perusteella? Lapsiperheitä asuu kuitenkin Seinäjoella todella paljon. Ja viihtyvät oikein hyvin. Harrastukset ja kaikki muutkin asiat löytyy läheltä. Mun mielestä Seinäjoki on oikeinkin lapsiystävällinen paikka. Ei tarvi lapsia kauas kuskata, eikä koulumatkan varrella tarvi pelätä susia.
Tietysti navettaperän kyläkoulussa voi olla omalla tavallaan kivaa, jossa koulussa on oppilaita vain muutama per luokka. Mutta se ei vain oikein kehitä kaveritaitoja yms, jos on pienessä suljetussa piirissä koko ala-asteen. Sitten yläasteella nämä lapsukaiset ovat aivan kuutamolla isommissa ryhmissä. Että kyllä ne isot ryhmäkoot myös kehittää ja kasvattaa siihen todellisuuteen, mitä todellisuus on.
Että kaikki etelä-pohjanmaan epämääräinen aines on kerääntynyt Seinäjoelle kuten tässä on tullut jo ilmi.
Minä en esim tykkää että thaihieromoita (bordelleja) on joka nurkalla ja muutenkin tämä maksullinen rakkaus on voimakkaasti Seinäjoella edustettuna,ei taida hotelleissa juuri muita asiakkaita olla.
miksi kauhavalla kaikki homehtuu niin nopeasti,sitä usein mietin mielessäin,tuol usein tuntenut oon nopeasti,miks miestä täällä kaatuu,muualla harmaina minä itse miksi näitä mietin se merkki on vanhuuden,mut pieni vaan on rakennusten hetket .................
Joo kauhavalla kasvaa juuri asvaltoorun asvaltin päällä heti home. Mutta Alahärmäs ei, kun asvaltit on tehty härmäläästen rahooolla.
Kannattais olla varuillaan, se homes on jo levinny alahärmään ja leviää edelleen. Näkyy tarttuvan myös härmäläästen rahoilla tehtyihin rakennuksiin.
Alahärmän koulukeskuksesta ruvettu sammuttamaan ilmastointi kouluaikojen ulkopuolella, sekä viikonloppuisin. Tiedätte varmaan mitä se aiheuttaa sisäilmalle ja ennenpitkää rakenteille. Pääasia on että säästyy energiaa, ja sähköä ei tarvitte siirtämällä siirtää, kun se siirtäminen on niin pirun kallista. Ennenwanhaa sähkö tuli ilman siirtämättäkin, nykyään sitä pitää oikein tuuppimalla tuuppia, että suostuu siirtymään, ja se maksaa.
Sana ole synonyymi homeelle?
Nimi on osunut kohdalleen,toisella hometta alapäässä ja toisella yläpäässä.
Voi,voi jos Kauhavalla sellaisia olisi ei paljon auttaisi kuka rakentaa ja pistää muutama 100000 euroa kiinni kiinteistöön josta ei koskaa saa rahojansa takaisin.
Näinä aikoina menee lusikat jakoo hyvinkin helposti ,tälläisessä tilanteessa pitää usein muuttaa asunto rahaksi ,Kauhavalla se ei tuosta vaan onnistu ilman huomattavaa hinnanalennusta.
Etuovea seuraamalla huomaa nihkeän kaupankäynnin varsinkin uusimmissa omakotitaloissa.
Näinpä. Nykyään suunnilleen joka kolmas avioliitto päätyy eroon... Eli mitään loppuelämän asuntoa on kenenkään turha kuvitella ostavansa, siitä et voi olla koskaan varma. Lisäksi näiden erojen lisäksi voi tulla työttömyyttä, joka myös omalta osaltaan voi pakottaa luopumaan asunosta. Tähän velkaongelmat päälle, niin kyllä ne asunnot aika kevyttä kauraa on...
On hämmästyttävän vähän asuntoja myynnissä asukasmäärään nähden.
Siinä mielessä ymmärrettävää tämä voimakas rakennusbuumi.
Uusia työpaikkoja on tulossa rutkasti lisää ja sitä myöden uudisasukkaita.
Tällähetkellä kanta-kauhavalla asukkaita aika tasan 7000 ja asuntoja myynnissä n. 100. Myyntiaika n. 18kk
Vastaavasti alahärmäs asukkaita n.4700 ja asuntoja myynnis parikymmentä, ja myyntiaika n. 2kk.
Totuus kuitenkin toinen,jokseenkin puolet "kauhavan" asunnoista on tosiasiassa yli-tai alahärmässä.
Lisäksi valtaosa kauhavan asunnoista on kehnokuntoisia vanhoja mummonmökkejä,nykyaikaisia taloja myynnissä todella vähän.
Eli kuitenkin toteat, että noin puolet myytävistä asunnoista on kanta-kauhavalla, ja toinen puoli jakaantuu kolmen kesken (härmät kortesjärvi) myynti aika taas kertoo veto ja pitovoimasta missä sitä on ja missä ei.
Hölyn pölyä! Ei Alahärmän kunta ole mitään metsämaata ostanut meiltä.Eikä silloin myös mitään tonttikauppoja ole voitu tehdä.
Mitähän se Kauhavan suo hehtaari oikein maksaa eikö koko alue oo samaa hintaluokkaa kuin sen maan kantavuus jos et ymmärtänyt niin valotan että koko kaupunki on suomaata !