Taitaa olla K-simpsiön alasajo menossa kun nyt postikin siirretään uuteen K-ruutiin. Harmittaa vaan kun kylä hiljenee entisestään. Jos kauppa loppuu jossain vaiheessa niin kuinka käy keskustan K simpsiön myyjien jotka olleet kaupassa paljon kauemmin kuin uuden K ruutin. En millään jaksa uskoa kahteen Ksuperiin....
Postin palvelut siirretään Ruutiin
mielipiteeni
551279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Uskomiset on vähän sitä jotta ylhäältä meitä ohjataan ja opastetaan.
Sitä vain on uskottava !
Saavatpa vanhukset liikuntaa, kun polkaisevat Välilästä rollaattoreilla hakemaan netistä tilaamansa maton. 🤸🏿♂️
Se on aivan sama miten niitten hapannaamojen käy. Olisivay vähän iloisempia niin asiakkaitakin kävis.
On ne vähän parantanut asiakaspalvelua, enkä haluakkaan et ne ois samanlaisia tärppestikkeleitä kuin uudessa kaupassa oli aluksi se vanhempi uus myyjä. Niinkuin ekaa kertaa olisin käynyt kaupassa, yritti opastaa vanhaa tekijää eli asiakasta kun sille itelle oli opetettu vissiin.
Hetken kartoin kyseistä kaupaa, et ei mun tarvii sählätä korttieni kanssa jos sä opettelet. ei kerinnyt ees korttia ottaa kunnolla pois massista kun alkoi ohjeet, että mitä niillä tehdään(joo en ensimmäistä kertaa ole kaupassa, et älä sählää) ja sen jälkeen, että onko sulla tätä ja tätä alennuskupongia tmv. ne kupongit on sieltä ja syvältä.
Sehän vain kertoo, että Ruutilla ei ole tarpeeksi asiakkaita.
Kylän K-kaupassa sensijaan on koko ajan asiakkaita, kun senne menee.
Saman oon pannu merkille. Ruudissa hiljaista ja Simpsiös väkee pilvin pimein.
Minä olen pannut merkille että kylän k kaupassa ei ole ketään mutta Ruudissa on.
Asun melkein Ruudin vieressä ja olen vaatinut Keskoa siirtämään palvelut sinne.
Näyttivät ymmärtävän mitä tarkoitin.
Et asu. Jos asuisit Ruutin vieressä, keskustan K-kauppa ei liikuttaisi sinua pätkän vertaa. Nyt vain soitat suuta muuta tekemisen puutteessa.
Hevooselle heiniä, kaikki ostetaan lapualta jotta määräänsä enempää ei voi ostaa.
Joka lähtöön on tässä lähellä nämä kaupat, oikein hienoa kalliin polttoaineen aikana.
Mahtavaa kun Seinäjoelle tulee Ideapark. Vain 20 minuuttia kunnon kauppoihin. Ei tartte ajella edes Seinäjoen keskustaan !!!!!!
Samaa mieltä ja pääsee ainakin hetkeksi sivistyksen pariin. Pois täältä perä kammari poikien luolta (junttien)
Törnäväisten kasvatamoon vai, mitäs ketä viksuja siellä kootuissa piireissä olisi.
Miksi postin palvelut ja noutoluukut pitää väkisin laittaa ruokakauppojen yhteyteen eri puolille kaupunkia. Oikea paikka vois olla matkahuollon yhteydessä ku sinne muutenkin tulee paketteja ja rahtitavaraa. Kaikki saman katon alle ja henkilökuntaa riittävästi ja aukiolot vaikka ilta 20.
Ei ole olemassa mitään K-Ruutia vaan kaupan nimi on K-Market Lapua.Ruuti on ilmeisesti koko kauppakeskuksen nimi joka jo sinällään on huono nimitys kyseiselle paikalle.Pääosin lapualaiset tuntevat paikan Alangon kauppakeskuksena joka nimenäkin olisi varsin sopivampi kuin seinäjoelta poimittu ruuti.
Lapualtamme löydämme nyt kaiken, kyllä bentsiinit säästyvär renkaat ja auto.
En mene ruutihin, vaan rantaan kauppaan ! Kukaan tunne koko Alangon peltialuetta ja vitut koko alueelle. Siinä olis ny koulut, jollei kusipäät juanineet🙁🙁🙁! Notti voi potkuttaa meirän äiteen postihin jatkos, että laihtuisi vähä ja lopettais palstailun👏👍
Koulut olisivat olleet jo kauan valmiit, jos Lapua olisi ajoissa ymmärtänyt liittyä Seinäjokeen! 👩🏫
Postin siirto teollisuusalueelle ei ole järin viisasta. Seinäjokelaiset päättäjät eivät olisi moista hyväksyneet ikinä. Siinä saa moni kuskata äitiään postiin. 😯
Sovitaanko näin reilusti että lopetat Lapuasta kritisoimisen negatiiviseen sävyyn tai voi ihan muuttaa poiskin Lapualta jos täällä asustelee/oleilee.Jompi kumpi,Ei ole viisasta ja mitenkään järkeen käypää kritisoida kuntaa joassa asuu ,,jos ei homma maistu voi aina muuttaa pois ja ruveta kirjoittamaan uuden kunnan palstalle miten siellä on asiat.
Epäkohrat ja hölmöilyt kannattaa nostaa tikun nokkaan, jos vaikka usiampi sitten ymmärtääs nährä asioita laveammin. Notti on erinomainen unilukkari meille lapualaisille. Täällä tarttis useamman herätä todellisuuteen ja päästä eroon Lapuaa riivaavasta pikkukyläpolitikoinnista.
https://www.norwegian.com/fi/varaus/varaa-lento/hinta-kalenteri/?D_City=HEL&A_City=TIA&D_Month=201907&gclid=EAIaIQobChMI7sKm6KnF3gIVHM-yCh3LvQ_FEAAYASAAEgKPSvD_BwE&gclsrc=aw.ds#/?origin=HEL&destination=TIA&outbound=2019-07&adults=1¤cy=EUR
Menolippu riittää vaan sulle NOT. Kiitos ja hei
Ruurin alueelle pitää saara asiakkaata.
Tilaan pakettini Halpa-Halliin,K-Simpsiöön tai Matkahuoltoon---Alanko ruuteineen saa olla mun puolesta kaikes rauhas !!!!!!
Lidlin asiakasmäärä ei vähene. kun postis kävijät pistäytyy.
Muuten siirto on huono, kun kolme pankkia on nykyisen postin lähellä.
Posti kannattaisi siirtää edes Lidliin, kun lapualaiset tuntuvat käyttävän sitä varsin paljon. Alko, pankkiautomaatti ja posti sinne, sekä tontteja vaikka siihen Piristeelille luvatulle palstalle. Nyt Lapuan tontit ovat aika hajallaan siellä täällä.
https://www.lapua.fi/tontit/ensi.htm
En aio käydä Alangossa lainkaan kaupassa. Rollaattorilla se on niin hankalaakin. Paketit voi pyytää matkahuoltoon ja postipaketit Halpa-Halliin. Ei ole pakko asioida Alangossa. Kirjatut kirjeet ovat hankalimmat, mutta ei niitä joka vuosi tule.
Tuollakin länkyttämis energialla olisit potkutellut sen kilsan potkuris kanssa.
Eikö te käsitä, että Notti on lapualainen ja sangen hyvin tunnemma kaverin🙁. Trolli saatana!
Olen ehtinyt asumaan aika monessa paikassa, enkä ala niitä sen enempää erittelemään, koska sillä ei ole merkitystä.
Kerro sinä mikä jutuissani on trollaamista? Minulla on kaksi vahvaa mielipidettä, toinen on se että sote-alueen väestöpohjan on oltava 20 000 kuten myös elinkelpoisen kunnan, että olisi edes alkeelliset toiveet huolehtia kansalaisista. Tämän vuoksi kannatan kuntaliitosta Seinäjokeen. (Vielä kun Lapua ehkä kelpaisi ilman erityisehtoja).
Toinen vahva mielipiteeni on Natoon liittymisen välttämättömyys. Putin on itse sanonut, ettei Venäjä hyökkää natomaahan, mikä nyt on tietysti itsestäänselvyys, koska se olisi Venäjän
ja Putinin itsemurha.
Kääntäen luettuna tuon voi käsittää suoraksi uhkaukseksi Natoon kuulumattomille naapureille ja sen Venäjä on näyttänyt toteen jo useammassa maassa; yksikään naapuri ei ole turvassa ilman Natoa.
Taidat itse olla Pietarin trolli joka hermostuu paljastuksista?
Uskon kyllä et olet asunut monessa kylässä, oot tainnut saada monesta vuokrakämpästä lähtöpassit.
Onko lapualla joskus tehty ruutia vai mistä kauppakeskus ruuti on saanu nimensä
Ovelaa, seurakunnan ennakkoäänestyspaikka oli siirretty Alankoon. Vaikka posti toimii ja K-market pankkiaukiolla.
Lapualla ei oo mitään tekemistä !
Mitä Notti tiätää Sotesta tahi Natosta? Ookko ollu Brysselis vaikuttamassa, moon ollu, joten verä siitä legendaa, jos haluat ja ny oon kotipitäjässä taas. Ainakin tovin, jollen pysyvästi? Aika näyttää🤝
Hyvin on näköjääns Notti päässy sun ihoos alle, kun alkaa alahuuli väpättään ja tollai puntti vapiseen. Jos soot ollu 'Brysselis' oikeen vaikuttamas, niin kevyillä eväillä sinne matkalipun sitten saa. Notti pesee sun kirjootukset mennen tullen ja osaa muuten perustella sanomisensa. Sulla on vähä hakusessa. Jos Rysselissä on sulle viälä paikkaa tarjolla, niin lähre ihmeessä vaikuttamahan. Harjottele vaikka argumentaatiota, se tekee sulle hyvää.
Ei kuule poju puntti tutise, vaan kuinkas sulla🤣
Olettaa saattaa, että K-market Simpsiöntori laitetaan postinkin lopettamisen jälkeen kiinni. Siinä olisi S-marketille tilaa, kun Sale on liian pieni. Keskusta tarvitsee kauppoja. Halpa-Halli on hyvä, mutta Simpsiöntorin paikalla vielä kauppa eläisi. Alanko ei ole mikään kauppapaikka.
Voi pojat jos Lidl olis simpsiötorin paikalla, niin jo olis parkkipaikat täynnä ja ruuhkaa keskustas.
Meinaan vaan sitä, että tuo nykyinen Lidl on vähän syrjäs, milloin tahansa käyt siellä, niin harvoin on montaa autoa parkkipaikalla. Sama ilmiöhän on koko Alangon kauppakeskus alueella, ihmiset ei tahdo löytää sinne. Kauankos Lidlikin on ollut Lapualla, ja vieläkään ihmiset ei sinne kunnolla osaja.
Että sitä vaan, jotta jos se Lidli olis tuos simpsiötorin paikalla, niin kyllä sinne väki löytäis paljon enempi. Lidlihän ei toki tiilirakennuksiin muuta, vaan rakentaa aina uuden alusta alkaen. Reilu vuosi sitten Jyväskylässä Lidl uudisti myymälänsä siten, että purkasi ensin vanhan pois, ja rakensi kokonaan uuden tilalle. Eikö sama onnistuisi Lapuallakin, purkaisi vanhan pois ja myisi tontin pois. Ja ostaisi sitten simpsiötorin tontteineen, ja tekisi siihen neitsellisesti uuden Lidlin. Paraatipaikalle.
Kyllä pojjaat kävisi kuhina.
Maalla on tilaa, mutta käyppä vaikka Sellon Lidlissä, niin et voi olla haukkumatta. Kauhea ja ahdas kellariloukko ja osa tavaroista pylväiden takana piilossa niin ettet yllä vaikka näkisit. 😳
Joo no pk-seutu on asia erikseen. Mutta käyppä vaikka Varkauden Lidlissä, niin huomaat miten se on kivasti lähes ydinkeskustassa. Ja väkeä riittää. Lisäksi kun se on noin keskeisellä paikalla, miltei parhaalla paikalla, niin siihen on saatu Alko saman katon alle. Ja heti vieressä on McDonaldsia, Apteekkia, yms Prismaa.
Ei kukaan mee kauppahan teollisuusalueelle. Oli se kummallista että kauppa piti sijoottaa teollisuusalueelle.
Mitäs teollisuutta tuolla alueella oikein on?
Käyhän katsomassa. Toistakymmentä valmistavaa, korjaavaa, huoltavaa yritystä. Piristeeli varmaan osaa myydä/vuokrata hallinsa myös.
Tilanne on jo toivoton. Päättäjät on päätöksillään karkoittaneet asiakkaat keskustasta. Kaikki alkoi siitä, että Kauppakatu kutistettiin ajokelvottomaksi. Saavat nyt miettiä seurauksia. Tyhmä on tyhmä, vaikka voissa paistettaisiin.
Jaa mitenkäs se on muka ajokelvoton? Ajan itte siitä joka päivä, ja mun mielestä se on paljon parempi kuin entinen "lentokenttä". Valaistus on entiseen verrattuna parempi. Ja myös jalankulkijat pääsee paremmin tien yli, kun korokkeisiin joutuu vähän hidastamaan. Ja ne korokkeet on sillätavalla sopivan loivia, ettei nyt aivan pysähtyä tarvi. Ainakin mä autoilijana huomaan suojatiet paremmin, ja niille astuvat jalankulkijat. Ennen suojateitä ei oikein edes huomannut, kun viivat oli kuluneet pois, ja haalistuneet merkit kaukana leveän tien laidoilla. Muutenkin on kavennetulla kauppakadulla kivempi ajaa, kun ei ohitella ja kiilailla.
Kauppakatu on viihtyisä. Remontti tekis siitä oikein hyvän ja kodikkaan. Liikerakennukset sen varrella vain ovat muisto menneisyydestä, jotka eivät enää palvele tämän päivän liike-elämän tarpeita. Liikkeet tarvitsevat uusia avaria tiloja.
Normi ihmisellä on jalat millä kävellä se kilsa suuntaan tai toiseen tai jopa auto. Voi piip sunlaistenkanssa
Eihän lopit mitään keskustasta karkoottanu, vain verorahat tuhulattu! Annetaanko selekähän?, moon sitä mieltä ja maanpakoon! Oottako samaa miältä?
Yllä esitetty ajatus Lidlin siirtymisestä nykyisen Simpsiöntorin paikalle on erinomainen. Jonkun pitäisi saattaa idea kiinteistöyhtiön tietoon, kiinteistön omistajaa en tiedä.
Ei sitä siirtää kannata, vaan laittaa uusi Lidl kyläläisiä varten.
Kyllä minä en alankohon postiin mene.Alangon työntekijät eivät edes tervehdi. Naama on väärinpäin. Tuommoisetko siellä postissa sit meitä palvelee? Kiitos ei. Siirtyyköhän keskustan k- kaupasta työntekijöitä tuonne alangon postiin? Parantaisi kummasti asiaa. Alangossa ei taida mennä hyvin ja väkeä täytyy yrittää tuommoisella postin siirrolla sinne saada. Asiahan on niin että jos keskustan koo pannaan kiinni niin ei ne ihmiset alankoon mene vaan halppikseen ja ässään. Kuten myös minä.
Halapa Hallissa on Postille paras paikka. Alanko on kaukana jos ei omista autua.
Kuulin naapuripitäjässä käydessäni huhun matkahuollon pisteen tulemisesta keskustan kauppaan postin siirtyessä pois
Olipa virhe siirtää posti. Uudessa sai jonottaa ja jonottaa. Uskomatonta sähläystä.... Missä osaava henkilökunta? Olisivat jättäneet postin sinne vanhaan paikkaan missä sitä hoiti osaavat ihmiset.
Itte oot vissihin seppä syntyes....???
Miksi opettaa kaikki alusta? Olemassahan on jo osaavaa henkilökuntaa. Kukaan heistä ei kuitenkaan siirtynyt postin mukana. Nyt siellä uudessa paikassa sählätään ihan huolella. Hieman tilannetajua niin asiat voisivat olla paremmin. Saman kauppiaan paikoista kuitenkin kyse.