Kylläpä on valoisat aamut nyt talviajassa että ihan häikäsee, huh huh! Onneksi illalla on sentään pimeää kun töistä pääsen, saan lähteä pimeään metsään lenkille.
Onpa valoisaa
10
227
Vastaukset
- Citypanda
Muista ottaa infrapunalasit päähän, jos vaikka sattuu karhu tulemaan vastaan...:)
- Järjestelykysymys
Eipä tämä talviaika ole paljon harrastuksiani haitannut, menen vähän myöhempään töihin ja lähden vähän aikaisemmin pois.
- JaAamullaSamaJuttu
Nyt neljältä alkavan pimeyden höystää hitonmoinen usvaisuus ilmassa, niin pimeys on todellakin täydellistä. Lenkkipolkuaan ei näe jalkojensa alla, vaikka otsalampun kanssa vaeltaisi.
- Zzzzzzzz
Pääasia, että pimeessä hyvin nukuttaa, vaikka kelloviisarit kellon ympäri vuorokaudessa.
- Vae.Victas
Tappion nieleminen on vaikea taito. Tätä talviaika jurnutusta kuullaan varmaan vielä 2030.
- JaSamatSotesta
Minkä tappion? Eihän tämä asiaa ole vielä lopullisesti päätetty. Puhutaan sitten vasta voitoista ja tappioista, kun tämäkin asia on loppuunkäsitelty.
- wewerwerwer
Kyllähän Suomen valtiolla olisi kansalaisilleen aikamoinen selittäminen, että jos kaikki muut maat siirtyvät kesäaikaan, niin miksi helvetissä ainoastaan Suomi jäisi talviaikaan; jonkun kahden unitutkijan mielipiteen vuoksiko?
- Länteen.eikä.itään
wewerwerwer kirjoitti:
Kyllähän Suomen valtiolla olisi kansalaisilleen aikamoinen selittäminen, että jos kaikki muut maat siirtyvät kesäaikaan, niin miksi helvetissä ainoastaan Suomi jäisi talviaikaan; jonkun kahden unitutkijan mielipiteen vuoksiko?
Asiaa on kansalta kysytty kolmesti:
- On tehty gallup-tutkimus
- On äänestetty tunnistautumista vaativassa Ylen palvelussa
- On äänestetty otakantaa -palvelussa.
Kaikissa näissä tutkimuksissa normaaliaika valittiin suositummaksi. Olisi aikamoinen selittäminen, että kaikki kolme mielipidetiedustelua mitätöidään. Päättäjät sitoivat kätensä kun kysyivät kansalta. Vanha sääntöhän on, että päätöksistä jotka kuitenkin aikoo tehdä itse oman mielensä mukaan ei pidä kysyä kohteelta. Oli sitten kyse lapsista, töissä alaisista tai tässä tapauksessa kansasta.
Lisäksi (oikein tai väärin) johtavien virkamiesten ja poliitikkojen "kuplassa" aikaerolla Ruotsiin, Brysseliin ja muuhun EU:hun on paljon suurempi merkitys kuin kansalla keskimäärin. Siksi he varmasti ovat taipuvaisia ottamaan enemmistön kannattaman normaaliajan käyttöön, koska jos Ruotsi (tai Saksa tai Ranska tai Belgia) siirtyy kesäaikaan ja Suomi jää normaaliaikaan, niin sehän tarkoittaa että maissa on sama aika, mikä on monella tavalla kätevää. Jos taas me menisimme kesäaikaan ja Ruotsi jäisi normaaliaikaan ero repeäisi kahteen tuntiin, mikä olisi absurdia ja erittäin epäkäytännöllistä. Nyt maailman ainoa maaraja, jossa on 2 tunnin aikaero on Norjan ja Venäjän välillä.
- mitäs_pilasitte
Tätä se on sitten ilmastonmuutos ja kasvishuoneilmiö.
Aamulla ennen auringonnousua on se astronominen hämärä, valoisaa aikaa sekin. Samaten illalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä692010- 1291396
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321363- 1431082
- 103932
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67664