Onpa valoisaa

repsa

Kylläpä on valoisat aamut nyt talviajassa että ihan häikäsee, huh huh! Onneksi illalla on sentään pimeää kun töistä pääsen, saan lähteä pimeään metsään lenkille.

10

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Citypanda

      Muista ottaa infrapunalasit päähän, jos vaikka sattuu karhu tulemaan vastaan...:)

    • Järjestelykysymys

      Eipä tämä talviaika ole paljon harrastuksiani haitannut, menen vähän myöhempään töihin ja lähden vähän aikaisemmin pois.

    • JaAamullaSamaJuttu

      Nyt neljältä alkavan pimeyden höystää hitonmoinen usvaisuus ilmassa, niin pimeys on todellakin täydellistä. Lenkkipolkuaan ei näe jalkojensa alla, vaikka otsalampun kanssa vaeltaisi.

    • Zzzzzzzz

      Pääasia, että pimeessä hyvin nukuttaa, vaikka kelloviisarit kellon ympäri vuorokaudessa.

    • Vae.Victas

      Tappion nieleminen on vaikea taito. Tätä talviaika jurnutusta kuullaan varmaan vielä 2030.

      • JaSamatSotesta

        Minkä tappion? Eihän tämä asiaa ole vielä lopullisesti päätetty. Puhutaan sitten vasta voitoista ja tappioista, kun tämäkin asia on loppuunkäsitelty.


      • wewerwerwer

        Kyllähän Suomen valtiolla olisi kansalaisilleen aikamoinen selittäminen, että jos kaikki muut maat siirtyvät kesäaikaan, niin miksi helvetissä ainoastaan Suomi jäisi talviaikaan; jonkun kahden unitutkijan mielipiteen vuoksiko?


      • Länteen.eikä.itään
        wewerwerwer kirjoitti:

        Kyllähän Suomen valtiolla olisi kansalaisilleen aikamoinen selittäminen, että jos kaikki muut maat siirtyvät kesäaikaan, niin miksi helvetissä ainoastaan Suomi jäisi talviaikaan; jonkun kahden unitutkijan mielipiteen vuoksiko?

        Asiaa on kansalta kysytty kolmesti:
        - On tehty gallup-tutkimus
        - On äänestetty tunnistautumista vaativassa Ylen palvelussa
        - On äänestetty otakantaa -palvelussa.

        Kaikissa näissä tutkimuksissa normaaliaika valittiin suositummaksi. Olisi aikamoinen selittäminen, että kaikki kolme mielipidetiedustelua mitätöidään. Päättäjät sitoivat kätensä kun kysyivät kansalta. Vanha sääntöhän on, että päätöksistä jotka kuitenkin aikoo tehdä itse oman mielensä mukaan ei pidä kysyä kohteelta. Oli sitten kyse lapsista, töissä alaisista tai tässä tapauksessa kansasta.

        Lisäksi (oikein tai väärin) johtavien virkamiesten ja poliitikkojen "kuplassa" aikaerolla Ruotsiin, Brysseliin ja muuhun EU:hun on paljon suurempi merkitys kuin kansalla keskimäärin. Siksi he varmasti ovat taipuvaisia ottamaan enemmistön kannattaman normaaliajan käyttöön, koska jos Ruotsi (tai Saksa tai Ranska tai Belgia) siirtyy kesäaikaan ja Suomi jää normaaliaikaan, niin sehän tarkoittaa että maissa on sama aika, mikä on monella tavalla kätevää. Jos taas me menisimme kesäaikaan ja Ruotsi jäisi normaaliaikaan ero repeäisi kahteen tuntiin, mikä olisi absurdia ja erittäin epäkäytännöllistä. Nyt maailman ainoa maaraja, jossa on 2 tunnin aikaero on Norjan ja Venäjän välillä.


    • mitäs_pilasitte

      Tätä se on sitten ilmastonmuutos ja kasvishuoneilmiö.

    • Aamulla ennen auringonnousua on se astronominen hämärä, valoisaa aikaa sekin. Samaten illalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      65
      5706
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      7
      3681
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      109
      3597
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      57
      3448
    5. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      55
      2865
    6. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      93
      2672
    7. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      73
      2538
    8. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      14
      2446
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      86
      1977
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      341
      1917
    Aihe