Seurakuntavaalit

Vaimoni joka on ev.lut. seurakunnan jäsen tulee äänestämään seurakuntavaaleissa kirkkovaltuustoon henkilöä joka haluaa että kirkon asia ei ole kieltää eutanasiaa ja kirkon tulee saada vihkiä samaa sukupuolta olevat avioliittoon jne.

Usein ne uskovaiset(hellarit ja adventistit yms.), jotka eivät ole edes kirkon jäseniä vastustavat ev.lut. kirkkoa vaativat ettei kirkko vihki samaa sukupuolta olleita ja sanelevat ateistille ettei varsinkaan ateistin tule puuttua kirkon asioihin, mutta mikä jokin erityisoikeus siihen puuttumiseen on jollakin ev.lut. kirkosta eronneella helluntailaisella tms. joka ei ole sen enempää kirkon jäsen kuin kirkosta eronnut ateistikaan.

Jokatapauksessa jokainen suomalainen on kirkolle valtioverotusosuuden maksaja oli kirkon jäsen tai ei. Valtion pitäisi erottaa kirkko, jotta vain kirkon jäsenellä olisi oikeus osoittaa mielipide kirkon asioissa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        322
        1822
      2. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        75
        1284
      3. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        83
        1277
      4. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        134
        1157
      5. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        79
        947
      6. Minkälaisessa asennossa

        Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
        Ikävä
        85
        881
      7. Sinä siellä lähistöllä

        Tahtoisin tutustua paremmin 💫
        Ikävä
        48
        843
      8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        118
        804
      9. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        48
        780
      10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

        rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
        Ikävä
        60
        736
      Aihe