korvakuulolta siis.
Miten erottaa bluesin ja soulin?
shoshtakoivisto
10174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toinen niistä on sontaa,ja se ei ole blues.
Jaha..voisitko vielä lyhyesti perustella kantasi?
Toista soitetaan pilli kuonon alla, toista toisinpäin.
Eihän niitä millään erota. Eikä ne tekijät itsekään sitä tiedä, mutta jommaksi kummaksi ne musiikkinsa nimeää. Sama on kuin koettaa erottaa rock-musiikki ja pop-musiikki toisistansa.
Mikä sanamuto sattuu kulloinkin soveltumaan yleisölle ja markkinoinnille paremmin.
Joku musiikkihemmo väitti että blues musiikissa on aina mukana tietyllä tavalla alennettu nuottiasteikon viides nuotti. Mutta tämä on sellaista teoreettista humppaa, ei se pidä tarkasti paikkaansa oikein missään.
Pitää vaan lukea levykannen etiketistä että onko kyseessä soul, blues, rock vai pop musiikki, mitä tekijät väittää sen olevan.
Jos nainen lähti, rahat loppu ja koira kuoli ja taustalla valittaa steel-kitara, niin se on blues.
Jos laulaja on seksikone, rakastunut tai muuten vain uhkuu voimaa tai positiivisuutta ja taustalla jyskää jykevä orkka, niin se on soul.
Noin yleensä. Elmore James vs. James Brown.
Soul on svengaavaa ja sujuvaa ilmaisua ympäristön ja yksilön välisestä suhteesta. Blues on puolestaan ahdistunutta ja sisäänpäinkääntynyttä itsetutkiskelua svengaavuutta tavoittelevin sävelin.
no ky kuulo testissä...
siitä löytyy kuulo käyrää....
"aleman muodossa"!!
Kun laulaja örähtelee ”öh öh” ja torvi törähtelee ”töh töh”, se on soulia.
Kun sanat on tyyliä ”I woke up this morning” ja kitarasoolot on boring, se on bluesia.
60luvulla stadissa kuunneltiin soulia ja meillä landella kuunneltiin suolia...
>> Jos nainen lähti, rahat loppu ja koira kuoli ja taustalla valittaa steel-kitara, niin se on blues.
No tietenkin sanoituksen perusteella aina voi laittaa leiman päälle, että toi on bluesia, kun noin paljon laulajan suulla valitetaan ja kärsitään.
Mutta kun se musiikkilaji pitäisi pystyä tuntemaan pelkästä instrumentaalisesta musiikista, jossa ei ole laulajaa mukana lainkaan. Mites tällaisen tunnistat?
Etpä oikeen millään, muuta kuin soittaa musiikin tekijälle ja kysyä että kumpaa tää oli. Se sitten sanoo oman mielipiteensä, jolla taas ei ole musiikin teorian kanssa mitään tekemistä, kunhan arvailee.