35 päiväsakkoa, tuottamuksellinen (ei siis tahallinen) teko. On aika kaukana siitä, millaisen kuvan mm. Sari Roman-Montavaikeaakonsonattia antoi.
http://www.helsinginhiippakunta.evl.fi/hiippakunta/tiedotteet/hiippakuntatiedotteet/?x18107=3638850
http://www.helsinginhiippakunta.evl.fi/hiippakunta/tiedotteet/hiippakuntatiedotteet/?x18107=3638850
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei kai tämä yllättänyt ketään. Lakaistiinhan Laajasalon seurakunnan härski varojen väärinkäyttö omiin menoihin täysin maton alle.
Näinhän homma kristityillä toimii: pari aavemariaa ja taas mennään. Näppärä oppi!
Mutta homo ei saa olla. Se on väärin se.
Olenko minä maan ainoa ateisti, joka tämän osalta puolustaa Laajasaloa? Minulle Korhosen toiminnasta tulee lähes mieleen ateistit.fi:n tapa kirjoittaa va-liitosta.
Nytkin esimerkiksi tutkintapyyntö virka-asunnon käytöstä. Ei tehty pyyntöä edellisen piispan samanlaisesta järjesteltystä.
Pöh. Vertaus on huono. Hyvähän on että alettiin tutkia, ja hyvä että joku pisti asian vireille.
Ja nyt Laajasalo on saanut syytteen kirjanpitokirkoksesta.
Onhan näitä epäasiallisia ja lainvastaisia maantapoja ollut poliitikoillakin. Kaikelle lainvastaiselle omanedun tavoittelulle tulee aikanaan loppu kun ne tulee suuren kansan tietoon ja se on oikein. Viimeinen sikailija maksaa koko laskun ja muut siat pääsee kuin koirat veräjästä. En nyt oikein taas ymmärrä tätä Jorin hyssyttelyä.
Onhan tuo aika kaksinaamaista toimintaa. Silloin kun on ollut itselle mieluinen piispa ei Korhoselta ole kritiikkiä toimitatavoista ja käytännöistä näkynyt, mutta nyt kun väärä henkilö niin kritiikkiä löytyy.
Voisi kysyä tässäkin tapauksessa, että miksi asia oli/on ok kun toimijana on A, mutta kun toimija on B sama ei enää kelpaakaan.
Tjoo, en tuota virka-asuntojuttua ollut niin huomannutkaan. On totta, että ylisuurten virka-asuntojen vero nousee korkeaksi ilmeisesti yhä. Jo taannoin esim. kansanopistojen rehtorit eivät asuneet opistojen yhteydessä olevissa isoissa rehtorin asunnoissa, koska tuli halvemmaksi ottaa lainaa ja ostaa tai rakennuttaa omakotitalo, ainakin maaseudulla, jossa monet opistot ovat.
Silti vertaus Sundströmiin on kohtuuton.
Silti: "17. elokuuta Laajasalo järjesti selvityspyynnön mukaan asunnossaan kutsuvierastilaisuuden vaalitukiryhmälleen, ja tilaisuuden kustannukset maksoi Helsingin hiippakunta.
Selvityspyynnössä pyydetään selvittämään sekin, pitäisikö kirkon asuntoon järjestämä ja maksama siivouspalvelu kerran viikossa lukea osaksi asuntoetua tai muuta luontoisetuutta."
Myönnän, liioittelin vertauksessani. Korhonen ei ole tonkinut asiaa kaiketi edes koko vuotta, Sundström yli 15 vuotta.
Silti ainakin aiempi kohu tuntuu aivan kohtuuttomalta suhteessa siihen, mitä lopulta jäi käteen. Kuvitellaanpa koko tietoa annettuna kerralla: Laajasalo ei ole huijannut itselleen kirkon varoja, mutta on kovin huolimattomasti käsitellyt kuitteja, eikä tarkastajakaan ole niitä vaatinut. Lisäksi Laajasalo on kahdesti yöpynyt tarpeettoman kalliissa hotellissa.
Samoin tosiaan se, että Korhosta ei ole lainkaan huolettanut verotus Askolan aikana.
Aika outo viittaus tuo edellisen piispan tekemiset... Jos edeltäjien tekojen perusteella valitaan se että tutkitaanko nykyisiä toimia vai ei, niin eihän sitten ikinä tutkittaisi ketään eikä mitään, jolloin kaikki jatkuisi kuten aina ennekin.
Edellinenkin opetussuunnitelma piti ET:n suljettuna joten pidetään nytkin....
Itse yllätyin että tuli noinkin paljon sakkoa ja selkeä tuomio. Oletin jeesusten miesten hoitavan tämän armolla maaliin ja "älä tee Teemu tuota toiste" kommentilla.
Ovat tainneet suututtaa väärän Johannan joka ei "hienoja perinteitä" onneksi kumarra.
Hyvää PR:ää kuitenkin kirkon miesten toiminnasta :D
Juttu näyttää kuivuneen kasaan myös sikäli, ettei eropalautteissa enää näy Laajasaloa, joulukuussa ei yhtäkään mainintaa sanahaun perusteella. Huomasin samalla, että viime kuun palautteissa Teemu-uutisoinnin takia eronneet ovat poikkeuksellisen vanhoja.
(Haku on epätarkka, koska viittaus voi olla "Helsingin piispa" tai nimi on voitu kirjoittaa väärin tms, mutta jotain tuokin kertoo.)