Miltäs vaikuttaa tämä Ahvenanmaan näkemys kaksikielisyyden tuomasta rikkaudesta?
"Ahvenanmaa ei ole vielä vahvistanut Euroopan unionin jo vuonna 2000 vahvistamaa syrjintädirektiiviä. Projekti on kesken, mutta käytännössä suomalaisia ja suomen kieltä syrjitään Ahvenanmaalla, kertoo MOT-ohjelma."
https://yle.fi/uutiset/3-5193600
"Ahvenanmaan opetusministeri ei tunnista kritiikkiä suomen kielen alennustilasta: ”Pitää kunnioittaa Ahvenanmaata yksikielisenä” "
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806082200992332_u0.shtml
"IL-reportaasi paljastaa suomenkielisten karun arjen Ahvenanmaalla: Haukkumista, kiusaamista ja syrjintää - ”Totuus on se, että kaikista maailman kielistä suomi on vihatuin” "
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806072200982059_u0.shtml
"Lapsiparka, kun sille puhutaan suomea" – IL: Kieliviha kytee Ahvenanmaalla
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/670348-lapsiparka-kun-sille-puhutaan-suomea-il-kieliviha-kytee-Ahvenanmaalla.
"Herrakieliajattelu valloillaan Ahvenanmaalla"
https://www.kansalainen.fi/herrakieliajattelu-valloillaan-ahvenanmaalla/
"Suomenkielinen nimi oli liikaa Maarianhaminan Kotipizzan ovessa - ”Eräs nainen kysyi miksi tässä lukee Kotipizza, miksei se ole Hempizza” "
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806072200983067_u0.shtml
"Ahvenanmaan suomenkieliset vaikenevat"
http://gamla.hbl.fi/nyheter/2014-01-17/555701/ahvenanmaan-suomenkieliset-vaikenevat
"Suomen kielen syrjintä Ahvenanmaalla lopetettava"
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000003747970.html
"Maanmittauslaitos on ilmoittanut Ahvenanmaan maakuntahallitukselle tänään perjantaina, ettei se aio poistaa suomenkielisiä paikannimiä maakunnan virallisista kartoista. Ahvenanmaan maakuntahallitus on vaatinut tätä kielilakiin ja itsehallintolakiin vedoten."
https://yle.fi/uutiset/3-5073196
"Ahvenanmaan edustaja vastusti suomen kielen aseman vahvistamista Pohjoismaiden neuvostossa – kollegat tyrmistyivät"
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005377883.html
Ahvenanmaan kielipoliitiikka?
11
190
Vastaukset
- MissäKunnioitus
Ahvenanmaan opetusministeri ei tunnista kritiikkiä suomen kielen alennustilasta:
Pitää kunnioittaa Ahvenanmaata yksikielisenä” "
Tuo on mielenkiintoinen kannanotto.
Samalla logiikalla suurin osa Suomesta pitää vapauttaa ruotsin kielestä, koska suurin osa maakunnista, kaupungeista ja kunnista on virallisesti yksikielisiä...
Miksi näiden jo nyt virallisesti yksikielisten maakuntien , kaupunkien ja kuntien yksikielisyyttä ei kunnioiteta, mutta ruotsinkielisen maakunnan yksikielisyyttä vaaditaan kunnioitettavaksi ?
Missä kunnioitus? - Mariehamn
Ei Ahvenanmaalla ole mitään kielirasismia vaan Suomessa sitä on, Ahvenanmaa kulkee omia polkujaan ja kunnioittaa Suomalaisia, Ruotsalaisia ja muita, mutta ei Suomalaisia alkoholisteja. Tunnen paljon asukkaita jotka ovat alkaneet opiskella kieltä. Ei Venäjälläkään pärjää Suomella..
- loismaakunta
Kiitos affenalle, kun tulit esittämään härskin suomalaisvastaista tekstiä palstalle. Lisää vaan tuollaista ja Ahneidenmaa pian erotaan väkisin Suomesta. Säästyisi suomalaisilta veronmaksajilta suuret rahat.
- Kai.111
Olen ollut Ahvenanmaalla purjehtimassa ja ihan ystävällistä kohtelua sain, vaikka olenkin suomenkielinen (osaan toisin ruotsia, mutta ihan koulupohjalta).
- HerääSuomi
Kiitos vaivannäöstä, että toit nuo uutiset ja linkit palstalle. Suomi on todellakin kielellinen ja kansallinenkin Absurdistan, kun sallii oman pääväestönsä ja ainoan pääkielensä sortamisen omalla alueellaan!?
- OUTOA2018
Se kuvittelemasi "sortaminen" tapahtuu saarella, jossa valtaosa suomalaisista ei edes ole käynyt.
Miten tällainen asia voi siis haitata sinua jatkuvasti? Eikö maailmassa ole yhtään tähdellisempää "ongelmaa"? Ja ketä luulet tällaisen kiinnostavan? - AntaaMennäVaan
Eli sortaa saa koska niin harva sinne menee? Oletko tosiaan ihan vakavissasi? Eihän täälläkään käy juuri ruotsalaisia niin kai täällä sitten saa sortaa ruotsinkielisiä ihan hyvällä omallatunnolla.
Valtio antaa klumppisumman Ahvenanmaalle. Suomen pitää vaatia, että määrätty % osuus summasta käytetään suomenkielen ja- kulttuurin opetukseen. Perussuomalaiset ehdottivat varjobudjetissaan 100 milj € vähennystä Ahvenanmaalle annettavaan klumppisummaan. Ehdotus on hyvä!
- IL-svekomedia
Huomasin, kuinka Iltalehti oli tehnyt uutisen tuosta ehdotuksesta. IL on tunnetusti maamme media,jotan uutisen asenne oli selvä.
Otsikko oli "Tyrmäys perussuomalaisten aloitteelle."!? Siis kuka tyrmäsi" sen? No Ahneidenmaan edustaja! Että sellainen "tyrmäys"... ;-)
Iltalehti oli heti hakenut pitkän ja puisevan meriselityksen affenavirkamieheltä. Affenahallinto on hionut huippuunsa tuon meriselityksensä, jossa yritetään kumota ilmiselvät faktat. Ahneidenmaa on kaikkein vaurain maakunta, joka kuitenkin saa eniten valtiontukea asukasta kohden. Piste.
Huippu tulee lopussa! Affenaedustaja kehtaa kysellä, mitä pahaa PS haluaa Ahvenanmaalla?? Vaikka Ahneidenmaa ei MITÄÄN muuta ole tehnytkään, kuin sortanut suomen kieltä ja suomenkielistä vähemmistöään. Siis eksklusiivisesti, mikä on käsittämätöntä modernissa demokratiassa! - Korjaus
IL-svekomedia kirjoitti:
Huomasin, kuinka Iltalehti oli tehnyt uutisen tuosta ehdotuksesta. IL on tunnetusti maamme media,jotan uutisen asenne oli selvä.
Otsikko oli "Tyrmäys perussuomalaisten aloitteelle."!? Siis kuka tyrmäsi" sen? No Ahneidenmaan edustaja! Että sellainen "tyrmäys"... ;-)
Iltalehti oli heti hakenut pitkän ja puisevan meriselityksen affenavirkamieheltä. Affenahallinto on hionut huippuunsa tuon meriselityksensä, jossa yritetään kumota ilmiselvät faktat. Ahneidenmaa on kaikkein vaurain maakunta, joka kuitenkin saa eniten valtiontukea asukasta kohden. Piste.
Huippu tulee lopussa! Affenaedustaja kehtaa kysellä, mitä pahaa PS haluaa Ahvenanmaalla?? Vaikka Ahneidenmaa ei MITÄÄN muuta ole tehnytkään, kuin sortanut suomen kieltä ja suomenkielistä vähemmistöään. Siis eksklusiivisesti, mikä on käsittämätöntä modernissa demokratiassa!Piti olla "IL on tunnetusti maamme SVEKOIN media, joten..."
Ahvenanmaa on RKP:n erityissuojelussa Kasnäsin manifestin mukaan.
RKP väittää, ettei toimi Ahvenanmaalla? Käsittämätöntä vääristelyä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi433856Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal393446- 693058
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912900- 351898
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no851894- 241729
- 291671
- 321663
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231624