Palstalla valtavaa vihaa!

Olen aika tietämätön ydinvoimasta ja siksi olen lähinnä kysellyt atomivoiman haittapuolista. Päälleni syydetään tästä syystä sontaa. Atomivoiman lobbarit hyppivät raivosta seinille ja purevat muniaan.

Nähdäkseni atomivoima muodostaa valtavia riskejä ja kauhistuttavia tuhoja olemmekin jo nähneet. Nämä eivät taatusti ole viimeisiä.
Ydinvoiman plussapuoliksi kerrotaan sen edullisuus.

Vastakkain asetetetaan siis raha vs. inhimilliset kärsimykset ja luonnon sekä alueiden tuho tuhansiksi vuosiksi.

17

847

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyötyHaitta

      "Olen aika tietämätön ydinvoimasta ja siksi olen lähinnä kysellyt atomivoiman haittapuolista. "

      Seuraavaksi sinun tulisi alkaa kysellä myös atomivoiman hyvistä puolista.

      Kun sinulla on tietoa atomivoiman haitoista ja hyödyistä, voit muodostaa jonkinlaisen kokonaiskäsityksen asiasta.

    • Ydinvoima onkin vihan hedelmä.

    • valehtelulle.piste

      Palstalla on valtavasti vihaa valehtelua ja spämmäystä kohtaan. Älä valehtele äläkä spämmää niin et joudu ikäviin tilanteisiin.

    • Kiitän lämpimästi nimim. HyötyHaittaa kiihkottomasta vastauksesta.

      Kysyn siis atomivoiman hyödyistä.
      Hyödyiksi en katso saasteettomuutta koska ydinsaasteista on hirvittävää näyttöä.

      Itse en hyödyiksi näe kuin mahdollisen taloudellisuuden.
      Nämä rahat eivät kyllä tule koskaan näkymään rahvaan kukkaroissa.

      Nyt on ydinvoimalobbareilla mahtava tilaisuus vakuuttaa minut ja meidät epäileväiset ydinvoiman kaikinpuolisista hyvistä asioista.

      Areena on vapaa!

    • HyötyHaitta

      Kerro ensin, oletko sama henkilö kuin nimimerkki stuxnet ?

      Jos olet, ydinvoiman hyödyistä kertominen sinulle on ajan haaskausta.

      • Kiitän kysymästä.

        En ole nimim. stuxnet jota arvostan kiihkeästä paneutumisesta oikeaksi uskomaansa asiaan. Harva jaksaa, uskaltaa ja viitsii paneutua noin fanaattisesti oikeaksi kokemansa asian ajamiseen.
        Hän käyttää myös paljon viitteitä ja lähteitä jotka varmaankin ovat aika totuudellisia.

        Ymmärrän hyvin että nimim. stuxnetia vastaan on aika turhaa taistella; sieltä tulee päälle 10 kiloa asiatietoa ja hetkessä.

        Minusta kiinnostavinta ydinvoimakeskusteluissa on hyötyjen ja haittojen suhde.
        Onko ihmishengillä enää mitään hintaa kun toiseen vaakakuppiin asetetaan raha?


      • Luuletko oleasi tyhmä?


      • se-vain-että
        NakkiHattuhyllyllä kirjoitti:

        Kiitän kysymästä.

        En ole nimim. stuxnet jota arvostan kiihkeästä paneutumisesta oikeaksi uskomaansa asiaan. Harva jaksaa, uskaltaa ja viitsii paneutua noin fanaattisesti oikeaksi kokemansa asian ajamiseen.
        Hän käyttää myös paljon viitteitä ja lähteitä jotka varmaankin ovat aika totuudellisia.

        Ymmärrän hyvin että nimim. stuxnetia vastaan on aika turhaa taistella; sieltä tulee päälle 10 kiloa asiatietoa ja hetkessä.

        Minusta kiinnostavinta ydinvoimakeskusteluissa on hyötyjen ja haittojen suhde.
        Onko ihmishengillä enää mitään hintaa kun toiseen vaakakuppiin asetetaan raha?

        Stuxnetin "10 kilon asiatieto" koostuu samojen asioiden jatkuvasta päivästä päivään toistuvasta massapostaamisesta.


      • älyllinen.epärehellisyys
        se-vain-että kirjoitti:

        Stuxnetin "10 kilon asiatieto" koostuu samojen asioiden jatkuvasta päivästä päivään toistuvasta massapostaamisesta.

        .. ja toistuvaan valehtelemiseen silloinkin, kun väitteidensä paikkansapitävyydestä on mainittu keskusteluissa uudelleen ja uudelleen.

        Älyllinen epärehellisyys sylettää. Jos esitätte väitteen ja se osoitetaan vääräksi niin ette voi hyvällä omallatunnolla jatkaa ikäänkuin aiempaa keskustelua ei olisi koskaan käyty. Stuxi tekee juuri noin eli jatkaa valehteluaan korjauksista välittämättä.


    • Totta.Sekin

      NakkiHattuhyllyllä,
      "en ole nimim. stuxnet jota arvostan kiihkeästä paneutumisesta oikeaksi uskomaansa asiaan. Harva jaksaa, uskaltaa ja viitsii paneutua noin fanaattisesti oikeaksi kokemansa asian ajamiseen."

      Ikävää, että stuxnet-fanaatikon oikeaksi kokema asia on vihreää valhetta !

      • sylettää.valehtelijat

        ... ja ikävää että kyseinen henkilö jatkaa valheiksi tietämiensä väitteiden spämmäystä palstalle vuodesta toiseen. Keskustelu juoksijasta ja ydinpolttoaineesta on hyvä esimerkki tästä. Vaikka asia käsiteltiin tarkasti joka kantilta loppuun asti esimerkkitapaukset säteilyannosten vaikutuksista HAVAINTOJEN JA TAPAHTUNEIDEN DOKUMETOITUJEN ONNETTOMUUKSIEN PERUSTEELLA antaen ei hän voinut luopua valheeksi osoitetusta väitteestään. Jatkoi ikäänkuin koko keskustelua ei olisi koskaan käytykään.

        Selvää poliitikkoainesta.


    • Kiitän keskustelijoita mielenkiinnosta.

      Alkuperäinen tarkoitukseni oli verrata ydinvoiman haittoja ja hyötyjä.

      Siis mikä hinta asetetaan ihmishengelle vs. raha?

      • vertailut.löytyy

        Kuolemantapauksia per tuotettu energiamäärä - vertailussa huonoiten pärjää kivihiili, joka siis on parhaassakin tilanteessa (USA) yli satakertaisen haitan aiheuttaja ydinvoimaan verrattuna. Kiinassa kivihiilen haitta on USA:n lukuun verrattuna monikymmenkertainen. Miksi siis olet kiinnostunut ihmishengen hinnasta nimenomaan ydinvoiman kohdalla?

        www.google.fi/search?q=deaths per TWh

        Tuossa vertailussa ydinvoima pärjää parhaiten. Esimerkkivertailu vaikkapa vuodelta 2016 löytyvä urly.fi/15Ho

        Tässä vertailun tulokset:

        Kivihiili Kiinassa 325 kuollutta/TWh
        Kivihiili maailmassa keskimäärin 244 kuollutta/TWh
        Kivihiili USA 10 kuollutta/TWh
        Öljy 52 kuollutta/TWh
        Turve/biomassa/biopolttoaineet 50 kuollutta/TWh
        Tuuli 0.15 kuollutta/TWh
        Aurinkoenergia (katoille asennetut) kuollutta/TWh
        Vesivoima 1.0 kuollutta/TWh
        Vesivoima ilman Kiinan Banqiao onnettomuutta 0.1 kuollutta/TWh
        Ydinvoima 0.04 kuollutta/TWh

        Keskimäärin koko maailmassa energiantuotanto tappaa noin 47 ihmistä per TWh.

        Yksi TWh = terawattitunti = 1000000000 (miljardi) kWh

        Ydinvoimalla yhden ihmisen kuoleman aiheuttaa keskimäärin 25 TWh energiantuotanto joka energiamäärä maksaisi hintaan 15 senttiä per kWh peräti 3.75 miljardia euroa.

        Kivihiilellä USAN lukuja käyttäen yhden ihmisen kuoleman aiheuttaa keskimäärin 0.1 TWh energiantuotanto, joka energiamäärä maksaisi hintaan 15 senttiä per kWh yhteensä 15 miljoonaa euroa.

        Öljyn käytössä 52 kuollutta per TWh. Öljyssä on energiaa luokkaa 35 MJ/litra eli luokkaa 10 kWh per litra. Liikenne ja öljyllä lämmittäminen tappaa siis yhden ihmisen per 2 miljoonaa litraa öljyä/bensaa/keroseenia. Jos vanha auto syö 8 litraa per kilometri niin 24 miljoonaa ajokilometria aiheuttaa yhden kuolemantapauksen energiantuotannon vuoksi.

        Tuohon sitten päälle energiaan liittyvissä sodissa ja valtataisteluissa kuolleet.


    • Tohtorisetä

      stuxnet=nakki=rajatilapersoona, joka on nyt ruvennut keskustelemaan ja riitelemään itsensä kanssa.
      Mene lähimpään terveyskeskukseen ja hommaa itsellesi lähete johonkin rauhalliseen paikkaan, jossa ei ole tietokoneita ja nettiyhteyksiä.

      • Juuri tällaista henkilökohtaisuuteen menevää kommenttia odotinkin ydinvoimalobbareilta, muuhun eivät kykene.

        Kysymys oli että mikä hinta asetetaan ihmishengelle vs. ydinvoima?


      • tulokset.ylempänä
        NakkiHattuhyllyllä kirjoitti:

        Juuri tällaista henkilökohtaisuuteen menevää kommenttia odotinkin ydinvoimalobbareilta, muuhun eivät kykene.

        Kysymys oli että mikä hinta asetetaan ihmishengelle vs. ydinvoima?

        Tähän mennessä vertailun perusteella tuotetun ydinenergian rahallinen arvo on luokkaa miljardeja euroja yhtä menetettyä ihmishenkeä kohti. Suomessa ihmiselämän rahalliseksi arvoksi oli vuonna 2010 arvioitu noin 1.9 miljoonaa euroa.

        suomenkuvalehti.fi/nurkanvaltaaja/paljonko-maksaa-yksi-kolarissa-kuollut-ihminen/

        Kivihiiltä polttamalla parhaissakin olosuhteissa (USA) yksi ihmishenki menetetään suuruusluokkaa viidestä kymmeneen miljoonan eurona arvoisen energiamäärän tuotannossa.


    • vertailun.tulos

      Tässä keskustelussa on kerrottu kuinka paljon ihmisiä kuolee kun tietty energiamäärä tuotetaan käyttäen erilaisia menetelmiä eli kivihiiltä, tuulivoimaa, aurinkopaneeleita tai ydinvoimaa.

      Vertailun perusteella vähiten kuolemantapauksia tuotettua energiamäärää kohti aiheutti ydinvoima ja eniten kuolemantapauksia maailmalla aiheutti kivihiili. Länsimaissa eniten haittaa aiheuttivat turpeen ja biopolttoaineiden käyttö ja öljy.

      Öljyn, turpeen ja biopolttoaineiden käyttö aiheutti kuolemantapauksia yli kahdeksankymmenkertaisen määrän tuotettua energiamäärää kohti ydinvoimaan verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      778
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      742
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      657
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      599
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      66
      405
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    15. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      387
    16. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      384
    17. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      373
    19. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      367
    20. 32
      361
    Aihe