Eli syyllinen voi olla vain Venäjä. Jos Suomi syyttää Venäjää Putin voi kieltäytyä tulemasta arktiseen huippukokoukseen jota Suomi on valmistellut.
Jos Suomi ei syytä Venäjää ulkomailla aletaan taas puhua suomettumisesta.
Jos Suomi ei syytä Venäjää ulkomailla aletaan taas puhua suomettumisesta.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Mitä Niinistö tekee nähdään pian.
Mitä enemmän turhia syytöksiä nimeltä mainiten, sitä varmennin läntinen media kokee inflaation.
Kysymyksessä on tyypillinen harhautusoperaatio ja nyt valitettavasti Suomi mukana olleena on yksi syyttäjistä.
Norja on 'varmistunut' venäjän syyllisyydestä, mutta miten?
Peilaamalla signaalin lähteet.
Varsin yksinkertainen ja vanha menetelmä.
Jaha, että se näin jälkikäteen on täysin mahdollista?
Asiantuntijat kyllä totesivat, että miltei mahdottomuus todistaa syyllistä, ellei sitä pysty HETI jäljentämään.
Kuin niin jälkikäteen? Kai nillä on ollut vehkeet peilata häirinnän aikana.
No, miksi jossittelu, kun se kerran on varmasti todettu tosiasia?
Sinähän täällä vain jossittelet, vaan miksi?
Koska sinun agendaasi ei kuulu että venäjä voisi vahingoittaa naapurimaitaan.
Vähemmän minä jossittelen, ei ole tarvetta kun on tietoa.
Mitä vdun "tietoa" kaltaisellasi maanisella sarjavalehtelijalla on?.
Muuta kuin Carloksen (joka olikin lopulta oikeasti Anna) kertomaa.
Kaltaisesi on täysin aukottomasti todistettu pazkavalheiden levittäjäksi.
IMHO.
Tiltu manaa yötä vasten piruja avukseen. Palsta taitaa aamun koittaessa olla kamalaa katsottavaa.
Kiinni jäi. Nyt vain vastalääkkeitä nauttimaan.
https://www.youtube.com/watch?v=y0xzwEdGHv8
r......ä on syyllinen ja Norja on sen jo todennut
Tässä JÄLLEEN KERRAN nähtiin että virallinen Venäjä VALEHTELEE aivan surutta päin näköä.
Mutta kukaanhan ei ole pitkään aikaan uskonut sanaakaan Kremlin poppugeneraattorista. Venäjän uskottavuus on mennyt täysin ja joka asiassa.
Venäjä lähetti Kuolan niemimaalta käsin harhauttavaa paikkatietoa tai oikean signaalin peittänyttä häirintäsignaalia. Oleellinen kysymys:häiritsikö jo nyt ja aikooko Venäjä jatkossa häiritä myös muita taajuuksia ja millä maantieteellisellä alueella?https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005898338.html
Ettei olisi Venäjä?
Kai se nyt on päivän selvä asia, että Nato ja Suomen/Ruotsin puolustusvoimat tietää mistä häirintä tuli. Millainen merkitys asialle halutaan antaa ja kenen suulla, on sitten politiikkaa Vanhasen mielestä tällaisen häirinnän voi rinnastaa esim. ilmatilaloukkauksiin ja pitäisi vaatia vastaavia selvityksiä.
Lavastettu hyökkäys selitetty Wikipediassa:
Lavastettu hyökkäys tarkoittaa itse tehtyä operaatiota, jonka tekijäksi lavastetaan jokin vihollinen. Kyseessä voi olla aseellinen hyökkäys, terrori-isku, sabotaasi tai salamurha, mutta myös sanallinen hyökkäys. Tarkoituksena voi olla esimerkiksi saada aikaan vihollisuuksia, hankkia oikeutus tai kansan suosio omalle toiminnalle, tai mustamaalata poliittista vastustajaa.
Tässä pikku muistutus.
Ei se, että löydät Wikistä asian määritelmän vielä todista mitenkään Venäjän syyttömyyttä! Sillä kun on selkeä halu ja taipumus tehdä filunkia AINA ja valehdella perään!
Venäjällä on se onni, että sen maine maailmalla on jo valmiiksi olematon eikä juuri kykyne siitä enää heikkenemään!
Mikä maine?
Minä en ole huomannut Venäjän vaikuttaneen minuun mitenkään haitallisesti.
Toisinkuin sinä.
Sinäpä et huomaisi vaikka sinulta pää katkaistaisiin , yhtä järkeviä kommenteja sinulta tulisi.
Voi voi voi,kuka uskalsi häritä meidän sotaleikkejä,kaikella tavalla leikkiminen meni pieleen kun naapuriltakin ftregatta painui merenpohjaan.Airiston Helmi jupakkakin oli meidän vainoharhaa.Ei ole nyt Suomella mennyt hyvin viimeaikoina.
Opettele suomea, se sivistää sinua.
Ei minun tarvitse merkkiä kuitenkaan panna,anna sinä kuitenkin mennä täysillä.
Heikon suomenkielen korvikkeeksi ei kelpaa perverssi ajattelu, mutta se kuvastaa tiltun alhaista luonnetta.
Ei mennyt nyt Suomen pullistelu putkeen.
Natoko saa lähettää häirintää potut pottuina. Nyt on Suomikin sotkettu.
Eikö se ole vähän noloa? kun siis pitäs olla viimmesen päälle sotavehkeet ja sotaharjoitus valtavin, mitä maailmassa on koskaan ehkä ollut. Jonka hiilipäästöt on sitä luokkaa, että koko maailman autokanta ei saa vuodessa sitä aikaseksi. Niin asiantuntijoiden mukaan tavallinen pulliainen, jos hän vähän voimakkaammin panostaa harrastukseen, niin voisi häiritä gepsiä. Siis ja kun on kysymyksessä tuon luokan sotaharjoitus, niin ainakin minun mielestä, tuntuis tosi oudolta, jos geps harjoitus unohdettaisiin, onhan se varmaan ihan tärkeimpiä asioita nykysodan käynnissä. Näköjään sitten ei kuitenkaan unohdettu ja hyvä niin, että sitäkin hommaa harjoiteltiin.
Kun GPS-häirintä tuli Kuolan niemimaalta, niin olisi aika luontevaa päätellä, että sen takana oli Venäjä. Vai olisiko paikalliset saamelaiset Naton agentteina sen tehneet.
Mitä mieltä tiltu ?
Ja koska tuo häiriö oli laajalla alueella koskien toki myös Venäjän omia alueita, Venäjä olisi suureen ääneen itkenyt, että joku häiritsee sen GPS-signaaleja, jos se itse ei olisi ollut tuon häiriön takana. Vaan eipä ole Venäjältä kuulunut moista valitusta.
Oli varmaan hyvä, että häirittihin, nyt tieretään miten tositilantees toimitahan. Hyvinhän ne pojat osas kotia kompassinäytölläkin.
#Ja koska tuo häiriö oli laajalla alueella koskien toki myös Venäjän omia alueita, Venäjä olisi suureen ääneen itkenyt, että joku häiritsee sen GPS-signaaleja, jos se itse ei olisi ollut tuon häiriön takana. Vaan eipä ole Venäjältä kuulunut moista valitusta.#
Ei kuulu sikäläisiin tapoihin, eihän ne itke rajaloukkauksistakaan ja nato ei sitten niitä mainosta.
Sama juttu transpondereiden käytöstä, naton koneet pimeinä, mutta ei niistä kukaan ole itkenyt.
satelliiteista se häiriö on tullut ei jonkun viallisesta televisiosta :DD:
Lopettakaa nyt tuo lorsaaminen, kukaan ei tiedä mitään, ei ainakaan singnaalin tulosuunnasta...ja tuliko ensinkään ?
"Lopettakaa nyt tuo lorsaaminen, kukaan ei tiedä mitään, ei ainakaan singnaalin tulosuunnasta...ja tuliko ensinkään ?"
Haha. Otit käyttöön Venäjän propagandavalheen numero 6 Iltasanomien listalta nyt kun Venäjä jäi housut nilkoissa kiinni häirinnästään.
Selvää asiaa on Venäjän tai Venäjän hännystelijöiden kiistää. Venäjä toteutti elektronisen häirinnän ilmasta käsin useammalla ilma-aluksella useammasta paikasta, noin Suonikylän-Vaitolahden tai pohjoisemmaksi tasalta. Häiriintynyt alue oli 25 itäisen pituuspiirin itäpuolella ja 67 pohjoisen leveyspiirin pohjoisuolella. Häiriintyneitä taajuusalueita ja järjestelmiä useampia, koska Vanhasen mukaan teknistä tietoa ei Norjasta saada eikä Puolustusvoimat asiaa kommentoi Viestintäviraston vältellessä asiaa. Johtavien poliitikkojen jyrkistä lausunnoista päätellen Venäjä yritti tällä kertaa pakottaa NATO:n ja Suomen asevoimia siirtymään varajärjestelmien käyttöön ja näin paljastamaan ne. https://yle.fi/uutiset/3-10498891
On ilmeisen selvä asia, että puolustusvoimat tietää varmuudella, mistä häirintää tuli ja kuka sen aiheutti. Asiaa ei tarkemmin tiedoteta medialle sen ulkopoliittisesta arkaluonteisuudesta johtuen. On korkeimman tason poliitikkojen asia antaa tapahtuneelle se painoarvo joka katsotaan tarpeelliseksi.
Varsinkin, jos sen tuottajia olivat esim. jenkit....mainio tilaisuus siirtää Venäjän niskoille ja samalla kiristää koko Pohjolan ilmapiiriä.
Rommelin kikka no 8: ’ei toki viaton Venäjä vaan se paha CIA’!
Ne on jotenkin häiriintyneitä siellä Kuolan niemimaalla. Häiriintyneet yrittävät muita häiritä ja häiriintyvät itse yhä enemmän. Häiriintynyt yhteiskunta tuottaa yhä lisää häiriintyneitä ja kun itse päähäiriintynyt häiritsee häiriintynyttä politiikkaansa häiriintyy kaikki totaalisesti.
Suomessa on yksityiset tahot tutkineet gpssignaalin häiriötä ja se on ollut syvimmillään naton sotaharjoitualueella ja vaimentunut venäjälle päin. Eli nato itse häiritsi signaalia sotaharjoitusalueella ja suomen herrat kävi hybridihyökkäykseen venäjää vastaan varmaankin sovitusti naton kanssa.
Flightsradarin mukaan ruotsista kirkkoniemeen ja takain lentänyt kone ei menettänyt gpssignaalia koko naton sotaharjoituksen aikana mutta sen lentoreittiä oli muutettu keskinorjan kohdalla norjan rajalta idemmäs. Suomen sotilaskoneet oli ottaneet transponderinsa pois päältä lapissa että näyttäisi että lapissa on gpshäirintää. Suomi taitaa kohta saada nootin.
Amerikkalaiset käyttivät harjoituksessa australialaisten kehittämää bumerangisäteilyä häirintäsignaalin kantoaaltona. Edes Wikileaks ei ole vielä kertonut tästä radiosäteilyn manipulointikeinosta. Elikkä amerikkalaiset elektronisen sodankäynnin erikoisjoukot lähettivät häirintäsignaalin bumerangikantoaallolla pohjoisempaa ja sitten sen kaartui etelään ja kohti sotaharjoitusaluetta jossa sen virheellisesti tulkittiin olevan tulossa venäjältä.
Siinä on vain se ongelma ettei gpshäirintää flightsradarin mukaan ollut kirkkoniemellä eikä suomen lapissa lentoliikenteellä koko harjoituksen aikana vaikka norja niin väittääkin. Ainoa gpshäiriö oli keskinorjassa ruotsin rajalla jolloin tukholmasta kirkkoniemeen ja takaisin lentäneen koneen reittiä oli siiretty idemmäs norjan rajalta. Voihan olla että nato käytti bumerangihäiritääkin lyhyen aikaa kun muita kuin sotilaskoneita ei ollut ilmassa ja avustivatko suomen pilatuskoneet bumerangin tekemisessä kun ne lenteli transponderit pois päältä lapissa.
Venäjä jammailee jälleen
https://www.verkkouutiset.fi/a/gps-hairinta-rajahti-norjassa-suomen-rajalla-matkustajakoneet-raportoivat-27-hairiota-kuukaudessa/
2018 ainakin osa jammauksesta tehtiin Luostarin lentoasemalta käsin
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/norja-kykeni-toimittamaan-venajalle-todisteet-gps-hairinnasta-suomi-ei-kyennyt/
ja totta kai osa jammereista oli varmasti ilma-aluksissa.
Läntiset ydinohjukset hakevat suuntansa GPS:n avulla joten on ensiarvoisen tärkeää ensi-iskun tekijältä, että pystyy lamauttamaan GPS:n kostoiskun koittaessa. Nyt on käynnissä harjoitus, mikä kulminoituu ydinsotaan ensi vuonna.
Kaikkiin militaarilaitteisiin ei gps häirintä tehoa ja varsinkin kriittisimmät sotilaalliset toiminnot on suojattu erilaisin keinoin, paremmin kuin kuluttajalaitteet.
Ne häirintä laitteet on tuhottava. Laitan partioille tiedon.
GPS häirintäsignaali tuli Kuolan niemimaalta, mutta minne se meni, on edelleen epäselvää.
Tolta se tuli ja tuolla se räjähti, kertoo siminnäkijä.