Brittiparlamentissä ei räplätä kännylöitä

Meneillään on Britannian parlamentin alahuonmeessa kiivas käsittely jossa pääministeri Theresa May esittelee EU-sopimuksen sisältöä.
https://areena.yle.fi/1-50013530

Yhtenä erona Suomen Eduskuntaan näyttäisi olevan, että kellään ei ole taulutietokonetta tai kännykkää räplättävänä. Ehkä Suomessakin vboisi kieltää nämä Suuressa Salissa.
4113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Timo Soinin olisi hyvä seurata Theresa Mayn toimintaa ja havaita mitä tarkoittaa periaatteistaan kiinnipitäminen ja mitä demokratialla pohjimmiltaan tarkoitetaan. Monen muunkin suomalaisen poliitikon olisi opettavaista seurata Timo Soinin kanssa, mitä tarkoittaa se, että edustaja on niin kutsuttu kansan edustaja.

Äänestä
  • Theresa May itse oli ennen 2016 kansanäänestystä EU:ssa pysymisen puolella. Hyvin hän otti kuitenkin kansalta tulleen määräyksen EU-erosta hoidettavaksensa.

    May on tapellut kynsin ja hampain, että kansanäänestyksen tahto toteutuisi.

    Tällä hetkellä moni Suomessakin ajattelee että Britannia on taloudellisten vaikeuksien edessä, kun ero EU-vapaakaupasta toteutuu.

    Historia ei kuitenkaan pysähdy tähän. Jo 10 vuoden kuluttua saatetaan Manner-Euroopasta katsoa kadehtien Britannian suuntaan. Britannialla on hyvät mahdollisuudet pelastua Afrikan monisatamiljoonaisen siirtyolaisvyöryn tuhoilta.

    EU sen sijaan johtaa ja kivenkovaan vaatii suin päin koko mannerta ottamaan hövelisti vastaan minkä kokoisen ihmisvyöryn tahansa tänne vain suuntautuukin.

    Äänestä

Juurihan siellä joku räpläsi kännykkäänsä.

Äänestä

Pari vuotta sitten kirjamessuilla ex-kansanedustaja Jörn Donner kertoi olleensa kauhuissaan kun katseli menoa ulkoasiainveliokunnassa. Siellä esiteltiin merkittävää turvallisuuspoliittista tilanneanalyysiä. Suurin osa valiokunnan jäsenistä räpläsi tablettiaan, luki sähköpostejaan jne. Samalla kun heille esiteltiin Suomen turvallisuustilannetta ja mihin se oli kehittymässä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aika-röheltämistä kirjoitti:

Meneillään on Britannian parlamentin alahuonmeessa kiivas käsittely jossa pääministeri Theresa May esittelee EU-sopimuksen sisältöä.
https://areena.yle.fi/1-50013530

Yhtenä erona Suomen Eduskuntaan näyttäisi olevan, että kellään ei ole taulutietokonetta tai kännykkää räplättävänä. Ehkä Suomessakin vboisi kieltää nämä Suuressa Salissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu