Joskus vuosien päästä sähköautot yleistyvät jo niin paljon että duunaritkin niitä hankkivat (käytettyinä) ja monilla keskituloisilla on kakkosautona. Sähköautot alkavat saamaan selvästi jalansijaa syrjäyttäen vähitellen polttomoottoriautot. Valtio alkaa olemaan huolissaan kun polttoaineiden myynnistä ei saadakkaan enään niin hyvin verotuloja, jolloin on mietittävä sähköautoille selvästi suurempaa veroa.
Kysymys kuuluukin mikä on sinun VEIKKAUKSESI että MITEN sähköautojen verotus TOTEUTETAAN, jotta kansa ei nouse suoranaiseen kapinaan (poliittinen itsemurha), mutta valtio saa silti verotuloja kerättyä autoilijoilta ettei tarvitse perusverotusta nostaa? Jos olisit päättäjä, niin miten verouudistuksen tekisit?
Veikkaan että menee vielä AINAKIN 5 vuotta ennenkuin sähköautot ovat riittävän hyviä hinta-laatu-käyttö suhteeltaan, jotta TAVALLISET pulliaiset niistä innostuvat.... ja sitten on valtiovalta miettimässä hiki otsalla.
Kysymys kuuluukin mikä on sinun VEIKKAUKSESI että MITEN sähköautojen verotus TOTEUTETAAN, jotta kansa ei nouse suoranaiseen kapinaan (poliittinen itsemurha), mutta valtio saa silti verotuloja kerättyä autoilijoilta ettei tarvitse perusverotusta nostaa? Jos olisit päättäjä, niin miten verouudistuksen tekisit?
Veikkaan että menee vielä AINAKIN 5 vuotta ennenkuin sähköautot ovat riittävän hyviä hinta-laatu-käyttö suhteeltaan, jotta TAVALLISET pulliaiset niistä innostuvat.... ja sitten on valtiovalta miettimässä hiki otsalla.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Johan se Ollilan komitea istui isolla rahalla asiaa pohtimassa, ja ehdotti satelliittiseurantaan perustuvaa kilometriveroa. Ja Berner naiviudessaan ja tekniikkaa ymmärtämättömänä piti sitä hyvänä ja helposti toteutettavana ajatuksena. Asiasta tietenkin nousi äläkkä, ja keskustelu siitä lopettiin pikaisesti. Mutta jotain vastaavaa ollaan edelleen puuhaamassa. Autoilijoilta kerättävä veromäärä on niin suuri, että sitä ei voida noin vain jättää perimättä, vaan jotain toisenlaisia tapoja keksitään, sitten kun polttoaineverotus ei enää toimi.
Tosin autokannasta ei täyssähköisiä ole vielä promilleakaan, joten toistaiseksi on verokertymän kannalta se ja sama miten niitä verotetaan vai verotetaanko ollenkaan.
Juurikin näin, Verottajan tappolistalla on ensimmäisenä isosti saastuttavat vanhat autot. Ne tapetaan ensimmäisenä isoilla käyttömaksuilla.
Sähköautot ovat tämän listan hännillä ja niitä aletaan varottamaan vasta kun polttikset ovat poistuneet kuviosta.
Tämä lienee selvä asia kaikille.
Kun liikkumiseen käytettävääsähköä voi tankata mistä kotiliittymästä vaan, ei sitä pääse verottamaan. Samalla verotettaisiin kahvinkeittoa.
Jäljelle jää siis ensiksikin korkea vuotuinen kiinteä käyttömaksu, joka on vähän ajavalle pasta juttu.
Toinen on satelliittiseurantaan perustuva kilometrimaksu, joka näistä kahdesta on mielestäni pienempi paha. Huomioihan se käytön määrän. Huonoa on yksityisyyden mureminen, mutta eipä sitä tänä kotiläppäreiden vakoiluaikana ole muutenkaan. Eiköhän se listaus katsomistasi pornovideoista jostain Amerikasta nytkin löydy.
Kun käteisetä rahasta tulevaisuudessa luovutaan, isoveli tietää kaikki ostoksesi. Saadaan tupakan, kondomien ja alkoholinkulutuksesi profiloitua ja säätämään vakuutusmaksusi sen perusteella.
Kahvinkeittovero olisikin hyvä idea, tummapaahtoisesta enemmän ja normaalipaahtoisesta vähemmän.
Todennäköisesti valtion rahantarvetta paikataan kuten ennenkin käyttömaksulla, jonka suuruus voidaan määrätä autokannan tyypin ja valtion rahantarpeen mukaan. Jos sähköautot yleistyvät, niille voidaan asettaa sähköenergiavero käyttömaksun lisäksi.
Toisaalta satelliittiseurantaan perustuvalla järjestelmällä verotusta voitaisiin kohdentaa tarkemmin. Kilometrimaksu vaihtelisi esim. sen mukaan, käykö kylässä vai kalassa. Auton seisottaminen tallissa tai pihassa aiheuttaisi seisontamaksun, tallissa tietysti vähän kalliimpaa, katoksessa halvempaa ja avoimella pihalla kallista.
Sähköautoille jo nyt suurempi verotus näin siirtymäajan kunniaksi mikä kestää vähintään 30 vuotta. Energialinjojen ylimääräisestä kuormituksesta johtuva vero kun akkuja ladataan.
"monilla keskituloisilla on kakkosautona"
Ensimmäinen sähköauto, joka meidän perheeseen tulee, on kyllä ykkösauto.
Odotellan nyt muutama vuosi, että saadaan muutama kymmenentuhatta sähköautoa liikenteeseen, vaikkapa satatuhatta, niin sitten voidaankin aloittaa niiden rokottaminen kaikenlaisilla keksityillä verukkeilla, mitä yleensä vihervasureiden aivoissa voikaan kehittyä.
Ihan sama miten autoilu muuttuu niin autoilijoita tullaan verottamaan vuodessa sen 8-9 miljardia mikä tällä hetkelläkin saadaan niistä. Oli sitten kaikki sähköautoja tai dieseleitä ihan sama.Todennäköisesti autoilijat maksaa 2030 10-12 miljardia jo valtion kassaan.
Jos Sipilän rosvolauma saisi jatkaa vaalien jälkeen, tulisi sähköauton verotuksesta sellainen, että tehokkaimpien ja kalleimpien (Tesla, Jaguar) mallien vero olisi negatiivinen.
Eihän mitenkään voi ajatella, että Sipilänkin nyt saama Tesla-tukiainen poistettaisiin. Rikkaiden saavutettuihin etuihin ei kosketa! Köyhiltä voi aina kupata.
"Köyhiltä voi aina kupata. "
Seuraava lause suoraan vikipediasta:
Toimeentulotukea maksettiin vuonna 2012 yhteensä 703,3 miljoonaa euroa
Uffomies tulee kohta ja tuo tullessaan, fuusio energian maapallolle!
Autoliiton Nieminen ei lämpene ajatukselle.
”Jos auto on hyväksytty yhteiskunnan toimesta liikenteeseen, sen moottoria ei voi vaatia vaihdettavaksi. Perustuslaki ei myöskään salli verotuksella painostamista, kun verovelvollinen on asiaan täysin osaton”, Nieminen sanoo Moottori-lehdessä.
”Valtio on ottanut tehtäväkseen valvoa markkinoille tulevia tuotteita kansalaisten puolesta. Kun nyt näyttää siltä, että valtio on tässä tehtävässä epäonnistunut, niin valtion muutosvaatimukset voidaan toteuttaa vain sen itsensä kukkarosta, Nieminen sanoo.
Mitä parempi palkka sen enemmän kupataan Suomessa. Ei köyhiltä mitään kupata Suomessa.
Köyhiä lellitään Suomessa.
Kuinkahan moni heikosti koulutettu tekee kolmea työtä? Usassa se on normaalia.
Kuka tahansa voi lukea insinööriksi. Ei se maksa Suomessa sen enempää kuin siivojaksi opiskelu.
Kyse on asenteesta ja valinnoista. Turha itkeä huono palkaa jos on valinnut helpon tien ja jättänyt läksyt tekemättä.
...jotta kansa ei nouse suoranaiseen kapinaan...
Vituttäällä kukaan kapinaan nouse.
Ihan sama miten kyykytetään.
Verot , maksut, matut, kiellot ja pakot.