Näkökulma koulu keskusteluun

Isä74

Mikkelin kaupunki suunnittelee merkittäviä kouluinvestointeja, velkarahalla kuten tavallista.
Tänään on kuitenkin laajalti uutisoitu syntyvyyden dramaattisesta laskusta.
Nyt arvon päättäjät Mikkelissä! Ottakaa järki käteen tässä kouluasiassa ja unohtakaa se. Korjataan mielummin ne koulut, jotka vielä ovat korjattavissa ja vielä ammattitaitoisten rakentajien toimesta (ei ehkä se halvin tarjous).
Mikkeli velkaantuu hirvittävää vauhtia ja nämä kyseiset kouluinvestoinnit eivät varmasti houkuttele uusia perheitä tänne kuihtuvaan, velkaantuvaan Mikkeliin.
Mikkelin päättäjissä liian paljon jo eläkkeellä olevia. Aitotteko jättää itsestänne muistoksi nämä massiiviset muistomerkit? Kouluja tämä kylä ei näin paljon tarvitse.

https://www.youtube.com/watch?v=_yXumK59-I0&feature=youtu.be

23

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bhdkeowfjfnn

      Ministeriltä karu viesti kunnille: Suomessa pian 10 000 ekaluokkalaista vähemmän – ”Missä kouluja tarvitaan?”

      Sano Sanni.

    • JärkiKäteen

      No niinpä, eikö tässä nyt voisi käyttää järkeä. Kerrankin. Homeisten koulujen tilalle pitää rakentaa uudet, mutta niitten ei tarvitse olla yhtään isompia kuin nykyiset ovat. Kouluun tulevat sukupolvet eivät ole kasvamasa, niinpä mitään megarakennuksia ei tarvita.

    • lastenetu

      Lapsien kannalta pienemmät koulut ovat aina parempia kuin monisatapäiset kolhoosit. Mutta koskapa lapsen etu olisi ratkaissut mitään missään. Sitten ihmetellään lasten häiriökäyttäytymisiä ja mielenterveysongelmia.

      • typeryydenylistys

        Raha ratkaisee. Tässäkin tapauksessa jonkun päättäjän veli tai toveri rakentaa ja kaveri asentaa. Näin saadaan veronmaksajien rahat mukavasti kiertämään kaveripiirissä.


    • Mee Alotja Pers kuolu Opetle yhtys snajoja.

    • PjakkoRuotsiPois

      Koulussa pitaa alottaa venajan kjielen opetus peniskoille!!

      • HJJ

        ootellaan kuka nyt perii urakat


      • Hunajaista

        Kaverit perii. On jo saunojen lauteilla oluthuuruissa jaeskeltu kouluja yms. kohteita. Sun porukoille..mun porukoille...sun...jne.


      • kriisikunnaksi

        Hyvin Heinänen kirjoitti aamun länkkärissä.


    • Taivaantalikynttilät

      Homekoulujen renoveeraus rahat on jo tukevasti ulkomaan tileillä suojassa ahnailta kanssaihmisiltä. Nyt ootetaan valtuustoveljien kanssa uusia rahakkaita urakoita. Onneks on sentään taivaan isä vahtimassa näitä??

      • eimitenkään

        Mikkeliä muutoksen tielle ajaa; teknikko, pastori, amiksen maikka, eläkeläisiä, piipertäjiä... miten lie onnistuu?


    • näin

      Rantakylän uudesta koulusta rakennetaan homekoulua jo uudesta pitäen.. keväästä lähtien syksyyn saakka ikkuna aukoissa repaleiset muovit suojana...vesi valui eristeisiin...sitten tiukasti ikkunat silikonilla kiinni.
      Mikähän siellä muhii...!!!!
      Mistähän tää jalo rakentajat on kotosin?

      • Todellinenosoite

        Ei oo rakentajista kii. Kyllä, jos kiinteistöjohto on tarkka, valvova ja osaava, niin hommat hoituu. Mutta... kiinteistöpäällikkö Kari Ahonen oli ennen Esedun kiinteistöpäällikkö kuten Markku Aholainen Esedun hallituksen pj ja silloin sutta tuli Esedussa ja nyt samat kaupungin vastaavissa hommissa niin mitä voi hommista ja vastuunkannosta odottaa, ei muuta kuin "kaivakaa kuvetta". Nyt hommat menee niin, että suurin panostus on jälkien peittäminen ja hyville veljille jakoa.


      • PriimaaKiitos

        Ei valtiolla ole varaa tuollaiseen toimintaan. Jos rakennetaan kunnolla, niin talo kestää pystyssä 200 vuotta, jos katto on ehjä. Nämä "mastarit" kastelee villat tahallaan, on pikkasen liian läpinäkyvää touhua. Sama juttu raviradan tiellä. Siellä "rakennetaan" kanssa, ja kaikilla vesisateilla ei ole käytetty edes pressuja rakenteilla olevan talon suojana. Kyllä, olen siinä lähistöllä töissä ja näen päivittäin mitä tehdään.
        Kai tässä pitää alkaa toimia niin, että rakentajalla on tästä eteenpäin 20v takuu aika, jonka aikana jos ilmenee hometta, niin firma rakentaa omalla kustannuksella uuden talon, mutinat pois. Jos ei tule lappuun nimeä alle, niin urakka jollekin muulle.


      • Todellinenosoite

        Niin, tuolla raviskalla johtaja/päällikkötasolla oli Esedussa samat hemmot kuin nyt kaupungilla joten laatu on samaa "laadukasta" tasoa. Maksajat eivät vain tajua tilannetta vaikka samat hemmot ovat remontoineet, sitten purattaneet ja piilottaneet virheet ja taas rakennettaneet uutta. No... näkemättömät vain maksavat kiltisti ja sama veliverkosto peuhaa uutta.


      • Anonyymi

        Järki käteen Mikkeli! Kouluinvestoinnit seis!


    • Anonyymi

      Tästähän se alkoi kaup.hallituksen puh.joht aholaisen jahti/mustamaalaus,kun hän teki päätöksen rakennuttaa koulut elinkaari mallilla ja siihen pystyi vain yit ja muut isot rakentajat...ei jalo-rakentajat.
      Nyt saatiin mieleinen mies johtoon ja kohta hanke on jalo rakentajilla.kukahan mahtaa omistaa ko.rak.liikkeen?

      • Anonyymi

        "Hän teki päätöksen"? Ihanko yksin? Koko hanke tulisi lopettaa alkuunsa. Mikkelillä ei ole rahaa eikä oppilaita uusiin kouluihin.


    • Anonyymi

      Jos nyt ollaan ihan tarkkoja, niin tänne on näitä "muistomerkkejä" pystytetty velaksi jo raviradalle, torin ympäristöön, sairaalaan ja tuonne asuntomessu alueelle. Nyt jos tulee vielä muutama lisää, niin vaaka kallistuu niin, että paluuta ei enää ole. Mikkelistä tulee kriisikunta, joka ei pysty kantamaan omaa taakkaansa seuraavaan sataan vuoteen, jos koskaan enää.
      Tottakai rakennusfirmojen lobbarit mielellään rakentaa vaikka pilvenpiirtäjiä koko kylän täyteen (jos rahaa saa), mutta nyt pitää olla järki mukana siellä päättävissä elimissä!

    • Anonyymi

      Onko unohdettu miksi veroja kerätään...saadaan terveyspalvelut..koulupalvelut..turvallisuuspalvelut ym...ja kaikista näistä mikkeli yrittää tinkiä!

      Veroja ei makseta siksi,että ne sijoitetaan jäähalleihin,stadiumeihin,raviratoihin ym..sirkushuveihin...!

      Mikkelin päättäjät perusasioiden äärelle pikaisesti..nin talous ongelmat on ratkaistu!

      • Anonyymi

        On se jännä, että Jyrki Koivikosta ja Armi Salo-Oksasta ei kuulu pihaustakaan! Onkohan uusia monumentteja suunnitteilla, veronmaksajien rahoilla tietty?


      • Anonyymi

        Nyt kun noin suoraan kysyt, niin on unohdettu! Eikä ainoastaan unohdettu vaan törkeästi laiminlyöty! Mutta katsokaa raviradan seutua, ai ai, kyllä kukoistaa ja näkee että sinne on kokoomus puolue laittanut omissa nimissään koko Mikkelin kaupungin verovarat!!!
        Ei sovi unohtaa myöskään keskustan tonttien suhmurointikauppoja aikanaan (jonka ansiosta nyt jää miljoonat saamatta vuokrina). Eräskin tontti 50€ ja 100v vuokra soppari...onko se nyt joku maanalainen parkki??? Kukahan sen on vuokrannut?? Arvatkaa puolue...


    • Anonyymi

      Koulujen suunnitteluun pari pointtia.

      Ovatko jättikoulut siellä missä on lapset, lapsiperheet, tulevaisuuden tontit? Launiala, asuntomessualue, Tupalan laajennus, Savisillan laajennus?

      Miksi nämä jättikoulut plus keskustan koulut ovat vain muutaman kilometrin päässä toisistaan.

      Ok, eteläinen koulu jos tehdään iin mietitään vieä kerran paikka. Onko se liian lähellä keskustaa koska jos siihen piirretään kolmen kilometrin ympyrä niin haukkaa keskustan koulun alueen. Pitäisikö sen olla Laajaharjun suunnalla minne olisi lyhyt matka Urpolasta, Laajalammelta, Silvastista, asuntomessualueelta. Ja olkkolan koululta?

      Itäisen koulun osalta vielä enemmän jäihin. Kasvaako Tupala pohjoiseen? Tuleeko Suonsaarentien varteen asutusta, tuleeko visulahteen asutusta? Minne tulee Launialan tontit ja paljonko, onko koulun paikka lähemälellä vai Tupalassa vai Launilassa? Huom Itäisellä koulupiirillä Launiala ja Rämälä Mikkelin terveimmät koulut ja Lähemäelläkin pystyy opiskelemaan, ja näihin mahtuu lähivuosina Peitsarin koulun oppilaat kun lapsimäärä vähenee.

      Kartta käteen nyt ihan ensin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      602
      2144
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1078
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      19
      1018
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      897
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      79
      795
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      88
      737
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe