Kuhinaa keskustan kaupoissa

Tänään perjantaina mieletön kuhina keskustan kaupoissa Halpa-Hallissa,K-Market Lapuassa kuin myös K-Market Simpsiössä sekä Tokmannilla ja myös muissa liikkeissä Veikon Konetta myöden....On se vaan hyvä mainonta edesauttanut ja ihmiset keskittävät ostoksensa Lapualle enevissä määrin.

Tästä on hyvä jatkaa !
20528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kallis polttoaine tekee ihmiset järkeviksi.

Äänestä

Missä oli muka ihmisiä. Tyhjä keskusta.

Äänestä
  • Prismassa on huomenna asiakasomistajapäivät.
    Kaikki halpaa.
    Sinne mennähän.

    1Äänestä

  • Ekkö sä ny sokea nähyny ku esim Tokmannilla ,Jyskissä ja noissa ed.mainituissa ihmistö ku pipoa ,,,,eikä edes juhlapyhä tulos

    Äänestä

Lapualta löytyy ja kaikkea, kyllä säästyy bentsiit ja aikaa muuhunkin kuin kaupoissa lusuamiseen-
-pistetään kodit kuntoon ja viihtyisiksi, jottei sieltä kauvaa jouda muualla juasta.

Äänestä

Lapua on niin negatiivinen paikka, että ennemmin menen S. Joelle tuulettumaan.

Äänestä
  • Sinä se olet siis se negatiivisin hlö joka luo negatiivisuutta ympärilleen.

    Äänestä

Kateus vie kalatkin joesta.

Äänestä

Harmi, että Lapualle ei rakennettu oikeaa kauppakesnusta, jossa olisi saman katon alla kaupat, apteekki, viinakauppa ja ennenkainkea muutama hyvä ravintola. Näinhän tehtiin esim. Alahärmässä. Nyt pitää lähtwä kaupoille Tuuriin tai Seinäboelle.

1Äänestä
  • Nova-parkki on tulos. Sinne mahtuu kaikki lapualaaset yhtä aikaa.

    1Äänestä

  • No Alahärmäs nyt ei oo eres ihmisiä, huvipuistokauden ulkopuolella. Ei se ny hääppöönen oo, niiren "kauppakeskus". Sama Hese siellä on kuin Lapuallakin, ei se ny ihmeellinen oo.

    Ja onhan Lapuan S-marketin saman katon alla Alko sekä Abc Heseineen. Apteekki siitä puuttuu, mutta muuten kaikki löytyy.

    Sitä on moni ihmetelly, miten sinne Alahärmään kannatti rakentaa se RoadHouse. Huvipuistoaikaan ihmiset käy siellä poistuessaan lähinnä kusella, ja hakee väsyneille lapsille pikku-koomarketista karkkipussin. Kahvilassa ei ketään. Lihatiskillä kalliinpuoleisia lihoja muttei ostavia asiakkaita missään. Vaateliikkeitä on pienissä lasikopeissa reunoilla, muttei kukaan käy edes sovittamassa. Mahtaako olla vain Powerparkin rekvisiittaa koko RoadHouse? Mitään bisnes ideaa sillä tuskin on, kun se kumisee tyhjyyttään läpi vuoden, ja asiakkaat ovat vain vessassa käyviä poislähteviä kotiin kiiruhtavia turisteja.

    Äänestä

  • "Pallohukassa"....Et sitten mennyt Alahärmän kauppakeskukseen, kun se kerran on saman katon alla?

    Äänestä

  • TorillaTavataan kirjoitti:

    "Pallohukassa"....Et sitten mennyt Alahärmän kauppakeskukseen, kun se kerran on saman katon alla?

    Kyllä mä siäläkin oon käyny. Yllättävän paljn syöjiä arkisinkin. Nätyin on kuitenkin ajella Tuuriin tai Seinäjoelle. Saa samalla tehtyä ostokset yhden katon alta. Oon mä joskus syäny myös lapualaasis ravintoloos ja Sampan grillillä.

    Äänestä

  • Lapua on hieno paikka asua ja elellä, niin myös täällä on kiva kierrellä kaupoissa ja nätynmiten näin tehdä ostoksensa, siinjää paljon muuhunkin sitten aikaa tuttujen piireissä.

    Äänestä

Suuri uusi Redi Helsingissä vailla asiakkaita, Hesari kertoo. Muutaman kilometrin päähän rakennetaan uutta vaikka niiden aika on ohi.

Äänestä
  • Redi on juuri ratkaisevan verran sivussa kantakeskustasta, ettei ostavat immeiset eksy sinne asti. Sama ilmiö on Ruoholahdessa, toki verkkokauppa.com houkuttelee osaa asiakkaista, mutta aika moni liike kumisee tyhjyyttä sielläkin. Helsinkikin on maailman metropoleihin verrattuna aika pieni kylä. Tosin automarketit vetää asiakkaita sitäkin enemmän, mutta ne onkin kehäteiden varsilla, jonne pääsee kurvaamaan autolla, ostamaan isoja ostoksia takakonttiin.

    Helsingin keskustan ostovoimainen alue keskittyy todella pienelle alueelle, lähinnä siihen missä turistit pyörii. Muutoin Helsingin kantakaupunki on pahasti sivussa, varsinaisesta asuvien ja ennenkaikkea autoilevien ihmisten vahvasta ostovoima-alueesta. Varsinainen ostovoima piileksii Vantaan ja Espoon autovoittoisilla alueilla. Jossain Vantaan Jumbossa tavaramateriaali vaihtaa jo omistajaa aika paljon eri tavalla, mitä jossain hikisessä Helsingin kantakaupungissa, jossa ostetaan vain pientä rihkamaa.

    Että virheen tekivät Redin suhteen. Rakensivat kauppakeskuksen alueelle, jossa asuu köyhiä ja juoppoja sekä autottomia yhden ihmisen talouksia.

    Äänestä

Pian lähden suurmarkkinoille Seinäjoelle ja voin samalla kierrellä muitakin kauppoja kuin Areenassa olevia.

Äänestä

Minä pyöräilen Lapuan k ja s marketteihin ja tulen kotiin keitän hyvät nisu kaffeet.
Ja halpaa on elämä. Palkka riittää hyvin.
Voisin maksaa vähän enempi veroa kun multa ei kulu bensaveroa turhaan ajeluun seinäjoella ja tuuriin.

Äänestä

Joo mää haen lauantaimakkaraa ja ranskanleipää. Kattellaan illalla napakympiä vai mikä se ny oli.

Äänestä

Turhaa pölinää ja aiva turhanpäiväistä kitinää. Käyttäkää omia palveluita jatkos, jos sopii tai häipymään koko sivustolta, jollei asiaa😏

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hetu88 kirjoitti:

Tänään perjantaina mieletön kuhina keskustan kaupoissa Halpa-Hallissa,K-Market Lapuassa kuin myös K-Market Simpsiössä sekä Tokmannilla ja myös muissa liikkeissä Veikon Konetta myöden....On se vaan hyvä mainonta edesauttanut ja ihmiset keskittävät ostoksensa Lapualle enevissä määrin.

Tästä on hyvä jatkaa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu