Tutkijat: Maahanmuutto ei ratkaise Suomen

Jukka.Salaperä

huoltosuhteen ongelmaa. Ei siis vaikka kyse olisi työperäisestä maahanmuutosta, mutta tänne tulee lähinnä vaan sosiaaliperäistä maahanmuuttoa, eli Suomelle haitallista muuttoa. Suuri määrä kieli- ja ammattitaidottomia tulijoita ei siis saa aikaan työpaikkojen määrän kasvua eikä paranna vastaanottajamaan huoltosuhdetta. Tilanne oli erilainen 1960-luvulla, jolloin suomalaista työvoimaa muutti sankoin joukoin Ruotsiin tehtaille töihin. Silloin työvoiman laatu ja sen kysyntä kohtasivat hyvin ja Ruotsin talous kasvoi suomalaisten muuttajien ansiosta. Nyt tilanne on täysin toinen.

Helsingin yliopiston väestötieteen professorin Pekka Martikaisen mukaan tutkimukset eivät osoita, että maahanmuutolla voitaisiin ratkaista väestön ikääntymistä. Edes suurten maahanmuuttovirtojen maissa tulijat eivät ole vaikuttaneet oleellisesti huoltosuhteeseen. Työperäistä maahanmuuttoa tutkinut apulaisprofessori Lena Näre taas sanoo, että Suomen tilanne ei kohenisi, jos maahan houkuteltaisiin miljoona koulutettua maahanmuuttajaa esimerkiksi Syyriasta. Äkkirysäys tulisi Näreen mukaan päinvastoin Suomelle kalliiksi, sillä myös mamut vanhenevat ja tarvitsevat palveluita.

Koulutettua ulkomaalaista työvoimaa Suomeen on vaikea saada, sen sijaan tänne tulee kyllä pyytämättä näitä pääosin kouluttamattomia muslimeita - rasitteeksi.

17

319

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkeäpeliin

      Miten se parantaisi huoltosuhdetta jos tänne otettaisiin tuhansia mamuja loisimaan veronmaksajien rahoilla?. Ei mitenkään.
      Rikostilastoissa toki näkyisi, mutta sekin vain lisäisi valtion menoja.

      • näin.on

        Mutta suvakkien järki ei riitä tajuamaan tuota asiaa.


      • importanty

        muslimimies ei saa koskea naiseen eikä varsinkaan musliminainen. muslmimiehelle jos tulee kesken työpäivän seksuaali ajatus on hänen vetäydyttävä pesulle ja rukoilemaan anteeksi pyyntöä. tässä vain pieni otanta miksi heitä on vaikea työlistää luetteloa voin tarpeen vaatiessa tarkentaa.


    • antimatu1

      Jos kaikki rahat mitkä käytetään haittamaahanmuuttoon rahastoitaisiin, voitaisiin tulevaisuudessa tarjota vanhuksille lokoisat oltavat oli huoltosuhde mikä hyvänsä ja vieläpä ilman haittamaahanmuuton aiheuttamia harmeja.

    • VaikkaAllahillaOnSuuri

      Olemme pikkuhiljaa pääsemässä eroon omista typeristä uskomuksistamme ja maallistumassa, niin miksi helvetissä Suomeen pitäisi päästää vielä sairaamman uskomuksen edustajia.....

    • Työn perässä tulevat ovat kohtuullisissa määrissä ihan ok . Tosin hyöty taitaa mennä kaivoon kun sosiaaliturvan varaan menee suurin osa maahanmuuttajista.

    • paluumenneisyyteen

      Vaikka syntyisi 100000 lasta, huoltosuhde ei korjaannu. Suurin ongelma on sosiaalituilla elävien osuus . Juuri niiden, joiden huono-osaisuus periytyy.
      Työnteko kannattavaksi. Kukaan kansanedustaja vaan ei uskalla sanoa sitä ääneen.
      Lopetettava
      A: kaikki työkokeilut, harjoittelut ja muut paskatoimet , jotka vievät oikeat työpaikat
      B: tehtävä sosiaalitukien maksamisista aikarajallisia ja portaittain väheneviä
      C: tuettava työssäkäyvien vanhempainvapaita, ja kurjaa kyllä, evättävä joitakin sosiaalitukia tukien varassa loisivilta mammalomalla olevilta
      D: lapsilisä maksetaan vain työssäkäyvien lasten vanhemmille, korvaamaan lasten päivähoitokuluja, johon se alunpitäen tarkoitettiinkin

    • typeryyttä

      Miten se ratkaisee Suomen ongelmia, vaikka tänne otetaan lisää pienpalkkaisia bussikuskeja tai pizzanpaistajia, joilla on kotona vaimo ja 4-8 lasta? Yhteiskunta ne elättää kuitenkin.

    • tirsk.tirsk

      Missä Moktar-Jukan saivartelut nyt?

    • "...tänne tulee lähinnä vaan sosiaaliperäistä maahanmuuttoa, eli Suomelle haitallista muuttoa."
      Vuonna 2017 Suomesta haki turvapaikkaa ensimmäistä kertaa 2139 henkilöä.
      Työperäisiä maahanmuuttajia oli noin 10.000 henkeä, kun mukaan otetaan myös EU-maiden kansalaiset, jotka eivät tarvitse työlupaa.

      Työperusteisia oleskelulupia myönnettiin 2017 yhteensä 3593 kpl. Vuosittain Suomeen käy myös 13 000–15 000 kausityöntekijää maatalouden ja matkailun sesonkitöissä.

      Väite siitä, että sosiaaliperäinen maahanmuutto on suurinta, on väärä.

      On selvää, että maahanmuutto ei ratkaise väestön ikääntymistä. Kun 5 miljoonainen kantaväestö ei lisäänny riittävästi, ei ongelmaa ratkaise edes miljoona maahanmuuttajaa. Mutta ongelmaa lieventää se, että maahanmuuttajat tekevät jo nyt töitä, joita kantaväestö ei halua tehdä. Tämä pitää yhteiskunnan rattaat pyörimässä ja siten ylläpitää hyvinvointia maassamme.

      "Koulutettua ulkomaalaista työvoimaa Suomeen on vaikea saada..."
      Kysyttäisiinkö asiaa vaikkapa Rajeev Surilta?

      • eiooei

        Vähemmän 17-vuotiaita.


      • eiooei

      • Ette sitten ymmärtäneet kysyä Rajeev Surilta, vaikka neuvoin.


      • tarkasta

        A-studion toimittaja kertoi tulleen 32000.
        Ylen sivulla on kyllä diagrammi.


    • EiköTotta

      Kehitysmaamuslimi haittamaahanmuuttajia ei pitäisi päästää Suomeen yhtään.... eikä työperäiset norsunpesijätkään Suomea hyödytä koska elävät tulonsiirroilla.... ja jos Suomalaisia työttömiä ei työt kiinosta niin tuet pois, niin kyllä alkaa kiinnostamaan....

    • joitakinhyviä

      Olisi kuten turkkilaiset Pizzerian pitäjät ja
      marjanpoimijat.
      Välimeren takaa ei monta työntekijää.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      910
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      783
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      496
      766
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      682
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      553
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      171
      522
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe