Näin vihreät 17.11. 2018 sanomalehti Karjalaisessa. Antti Rinne myötäilee ehdotusta.
Siis metsäkoneyrittäjät ja rekkamiehet joutuu ahtaalle. Päälle kun laitetaan kelirikkoajat niin eipä paljon hakkuaikaa jääkään.
Siis metsäkoneyrittäjät ja rekkamiehet joutuu ahtaalle. Päälle kun laitetaan kelirikkoajat niin eipä paljon hakkuaikaa jääkään.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Oikein hyvä esimerkki ns. hyvinvointivaltion suorastaan fasistisesta luonteesta.
Kansallissosialisti onkin sitä paras arvostelemaan.
Ei kantti kestä nimitellä kuin puskasta?
Missä muualla kuin puskassa sinä koet olevasi nikkisi kanssa?
Sinut, näkemyksesi ja kirjoituksesi tunnetaan. Siihen viitaten.
Missä sitten itse olet?
Ei kyse ollutkaan minusta vaan kantti sitten puutteesta.
Siis kanttisi puutteesta.
Jaa, ja mitenköhän tämä kantinpuute oikein mielestäsi ilmenee? Pidät itseäsi niin kaikkivoipaisena, ettet tahdo oikein sietää vastakkaisia näkemyksiä. Siksi väistät yleensä tällaiset kommentit, jonka nyt heitin. Sinusta on olemassa vain yksi oikea tie, sinun tiesi. Markkinaliberalismin tie. Luuletko, että siitä kannattaa kepulaisille puhua, koska kepulaisissa on silti vielä ihmisiäkin? Sinun maailmankuvassasi ei ole kuin abstrakti kuvitelma sellaisesta, missä kykenevämmät ja pätevämmät hallitsevat markkinoita ja se hyvinvointi, mikä muille tarjoillaan kuin pöydältä tippuvina murusina, kumpuaisi rikkaiden loputtomasta rikastumisesta. Luuletko, että tavallinen suomalainen kannattaisi laillasi eriarvoisuuden edistämistä ja täten kurjuuden maksimoimista? Mitä markkinatalous olisi ilman ihmistä? Sinun näkemyksesi on, että markkinatalous omistaa ihmiset. Minun, että ihmiset omistavat markkinatalouden. Markkinatalous on aivan kuten tuli, huono isäntä, mutta hyvä renki. Sillä ei ole itsenäistä kykyä ajatella ihmisen ja muun elollisen elämän parasta, sillä jos elämä loppuu, loppuu markkinatalouskin.
Tietenkin on olemassa vain yksi ainoa oikea tie, eli minun tieni.
Koita nyt kuitenkin päättää olenko markkinaliberaali vai kansallissosialisti. Nämä kun ovat aika vastakkaisia ideologioita.
No puskissa, niin kuin kaikki muutkin, kai Kapia lukuunottamatta.
Miksi ja minkä takia metsätalousyrittäjille tulee tiet rakentaa valtion toimesta? Suuret metsäfirmat ovat todenneet Suomesta paetessan ja Eldoradoaan etsiessään, ette eihän siellä muuallakaan valtio mitään metsäteitä rakentele. Ne on yhtiön itse rakenennettava tai metsänomistajan, samoin vesi- sähköjohdot, rauta ja maantiet jne. yhteydet. Suomessa kepulismi on ajanut siihen, että itse maaja- ja metsätalousyrittäjän ei tarvitse kustantaa tai tehdä mitään. Kaiken tekemisille valtion tai jonkun muun tahon pitää rahallisesti tukea. Yleensä sen tuen maksaa valtio palkansaajilta kerätyillä verotuloilla.
Onhan se kaiken kaikkiaan aika outoa meillä täällä suomessa, yritykset ja yrittäjät itkevet, että kyllä valtion, kyllä kunnan ja kaupungin on tuettava . . . ei kä saatana ole. Mikäli on tiekseen valinnut yrittäjyyden, siihen ei pitäisi kuulua tuet missään muodossa.
Tukiin turvautuvien yrittäjien/yritysten toiminta ei ole kestävällä pohjalla. Ruokkiiko täten tukipolitiikka haluttomuutta panostaa yrityksen toimintaan sekä taloudelliseen vakauteen pyrkimistä?
Sehän on sitä peruskepulaisuutta. Kepulainen vihaa myös länsinaapureissa sitä englantilaista työläismiljöötä jota pohjolassa yritetään jäljitellä. Kepujen utopia on isännät, rengit ja tarvittaessa orjat savotossa. Suhtautuminen luontoon on kepulaisella sama kuin venäläisellä eli kaikki elävä joka ei hyödytä matalaksi vaan isännän tieltä.
Muualla ollaan siitymässä paperoosta pois. Mittei myö kepulit e-kirjoista. Myö hakataa metät paljahiks jotta kiinalainen keskiluokka suopi kortonkii ja paperoot. Komiat lakit suoraha turkistarhaamalla.
Metsäyhtiöthän siitä eniten hyötyy ja niiden duunarit.
Jos yhtiöiden pitäisi kustantaa metsätiet niin se otettaisiin duunarien palkasta.
Nyt metsänomistajat maksaa eniten tienteosta.
Kyllä komukoittenkin pitäisi yrittäjän saralla tulla toimeen. Ei sitten minkäänlaisia työttömyyskorvauksia. asumistukia sun muita etuuksia. Mutta komukkahan on komukka aina oikeassa.
Yrittäjä joka EI PÄRJÄÄ OMILLAAN on oikeutettu samaan perustoimeentulotukeen kuin muutkin. Ei niitä tarvitse sen takia muilta ottaa pois. Ja komukkayrittäjät, joita Suomi on pullollaan ovatkin oikea aarre maalle. Yrittäminen yhteisin varoin, voiko sen jalompaa toimintaa harrastaa?
Vihervasureilta asumistuet pois
Kadulle kuseksijat, viherpiipertäjät, kuka teille ne kadut on rakentaneet, ette ainakaan itse, ette tiedä malla asumisesta mitään.
Helsingissä arvelisin Sipilän rankaisemien Sörnäisten ja Kallion työläisten näytelleen merkittävää osaa kaupungin rakentamisessa.
Satun tietämään, että isäni isoisä Kalle muutti naimisiin mentyään 1880 Vehmaalta Turkuun. Hän oli ammatiltaan kivimies ja oli rakentamassa yli 4o vuotta Aurajoen rantakivetyksiä ja siltoja ja tuli kai siinä sivussa muutamia katujakin kivettyä. Oli erittäin arvostettu ammattimies ja ammattiyhdistysaktiivi.
Viherpiipertäjät on huvittavaa kaksoismoraalista porukkaa joka käänteessä Puhuvat hiilijalanjäljestä, ovat kieltämässä lentomatkailun ja yllättäen itse eivät ehdi lentelyltään puoluekokoukseen.
Niin kiire on että sairaslomallakin joutuu taksilla ajamaan veronmaksajan piikkiin.
Mielipiteitä voi näköjään laukoa tiukastikin, muttei se koske vihreitä itseään
Metsänomistaja, varo vihervasemmiston valheita. Kyseessä on sinun leipäsi.
Yhteistä omaisuuttahan ne on niihin syydettyjen verovarojen perusteella. Ei syöttöporsas ole omilla rahoillaan teitään ojittanut tai päällystänyt.
Sieltähän pullahti kehiin todellinen sian tuntija suoraan punapersepaviaanien aatelista.
Kerro minullekin mitä verorahoja on syydetty minun metsiini?
Rinteen porukkaa kannattaa varoa muutenkin, kun puskista on niin hyvä huudella,kun ei tarvitse kantaa vastuuta, siihenhän ei Rinteellä olekaan näyttöjä. Muistakaa laittaa lupaukset muistiin etenkin jos saatte olla ensi kerralla räksyttäjien puolella, kannattaa antaa takaisin täyslaidallisen .
Kerrotko mitä ja millainen on mm. hallituksen "vastuu" toilailuistaan?
Antti on muutaman päivän sillä vaatinut sekä metsänhakkuiden rajoittamista että lisäämistä.
Onko kysy äänestäjien hämäämisestä?
Kysy on nimenomaan siitä. Ei mennyt kuin pari päivää kun sipi julisti kuin antin suulla istutusten rajua lisäämistä. Jo löytyi käytöstä poistettuja peltoja, turpeennosto- yms. alueita metsitettäväksi. Hiilinielut ja lisähakkuiden turvaaminen rupeskin kiinnostaa kun kilpailija otti ne "vaalivaltiks".
Sama kuin viime vaalikaudella kokkareet/stupido nauroi arhiksen teiden kunnossapidon satsaamisvaatimuksiin(korjausvelka). Myös timpan napa hytkyi, jotta meinas revetä. Tällä vaalikaudella se olikin hallituksen kärkihanke, jota orpo ei voi lakata kehumasta(600 milj.).
Voi noita aivottomia pellejä, jota hallituksen vetureiks myös kutsutaan.